Gasteinertal, czyli jedziemy na “radioaktywne” narty!

Autor tekstu: , Data publikacji:

Ten wyjątkowy austriacki region to wymarzone miejsce na niepowtarzalny narciarski urlop. Oprócz setek kilometrów tras w trzech znakomitych ośrodkach Gasteinertal może zauroczyć wspaniałymi zabytkami pamiętającymi epokę cesarza Franciszka Józefa i unikalnymi na skalę europejską źródłami wód radonowych.

Głównym kurortem doliny jest urokliwie, położone w wąskiej dolinie, poprzecinane opadającymi wodospadami Bad Gastein. To kameralne miasteczko, w którym żyje nieco ponad 5 tysięcy osób, leży na wysokości 1000 m.n.p.m. w kraju związkowym Salzburgerland, na obrzeżach Parku Narodowego Wysokich Taurów.

Radioaktywny sekret

Swoją historię i sławę na skalę europejską ta alpejska dolina zawdzięcza przyrodzie, a konkretnie radonowi. Szlachetny i lek- ko radioaktywny gaz potrafi zdziałać cuda. Rozcieńczony w wodzie termalnej z głębokich źródeł i sztolni pozytywnie wpływa na nasz układ immunologiczny, poprawia krążenie, dobrze działa na skórę. O właściwościach radonowych źródeł w dolinie Gastein mówiło się już w Średniowieczu, a pierwsze wzmianki o gorących źródłach pochodzą z czasów Cesarstwa Rzymskiego.

Początkowo korzystano z kąpieli w dość prymitywny sposób, dopiero w XIX wieku w Bad Gastein powstało uzdrowisko z prawdziwego zdarzenia.

Bywali tutaj Habsburgowie, cesarz Franciszek Józef, kanclerz Otto von Bismarck i szach Iranu Mohammad Reza Pahlavi. Wyjątkowe hotele będące świadkami minionych epok, dziś są prawdziwymi zabytkami architektury – jak choćby klasycystyczny Grand Park Hotel w Bad Hofgastein czy olbrzymi, 10-piętrowy Grand Hotel de l’Europe w Bad Gastein. Warto wspomnieć, że tutejsze wody pod kątem zawartości zbadała i ową zawartość potwierdziła sama Maria Skłodowska-Curie.

Współcześnie niemal 20 źródeł ter- malnej wody o temperaturze od 44 do 47 stopni Celsjusza zasila wiele base- nów w okolicznych hotelach. Głównymi ośrodkami termalnymi w okolicy są dziś jednak Felsentherme w Bad Gastein (ba- seny termalne, sauny, gabinety masażu i kosmetyczne), Alpentherme w Bad Hofgastein oraz Gasteiner Heilstollen, czyli pokopalniane sztolnie, wydrążone w jednej z pobliskich gór. Warto się tam wybrać na inhalacje i jednocześnie wyobrazić sobie, jak kiedyś – nie wiedząc jeszcze o właściwościach zdrowotnych radonu, wypełniającym sztolnie – wydobywano tutaj złoto.

Dla każdego narciarza

Dolina Gastein to naszym zdaniem naj- ciekawszy oraz największy region nar- ciarski w całym Salzburgelandzie, ujęty w specjalnym karnecie Stowarzyszenia Narciarskiego Ski Amade, dzięki któremu możemy jeździć na nartach po niemal wszystkich ośrodkach w Ziemi Salzburskiej. Warto przypomnieć, że odbywały się tutaj w 1958 roku Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim. Główne ośrodki to Dorfgastein, Bad Hofgastein, Bad Ga- stein i Sport Gastein. W sumie oferują one niemal 210 kilometrów tras narciarskich, na których doskonale będą sobie radzić zarówno rodziny z początkującymi dziećmi, jak i profesjonaliści oczekujący poważnych wyzwań.

Największy region to teren połączonych ośrodków w Bad Gastein i Bad Hofgastein, gdzie mamy do dyspozycji prawie 100 kilometrów tras o różnym stopniu trudności, usytuowanych na wysokości od 900 m n.p.m. aż do 2300 (szczytu Hohe Scharte). To właśnie stąd możemy zjechać w dół przepiękną, jedną z najdłuższych w Alpach trasą do same- go Bad Hofgastein. Oba ośrodki łączy dolinka Angertal – na jej stokach będą zadowoleni wytrawni narciarze. Najbardziej słoneczne partie tras narciarskich otaczają z kolei szczyt Stubnerkogel (2251 m n.p.m.), górujący nad Bad Gastein. Z samego miasta możemy także wyjechać na bardzo wymagający szczyt Graukogel (2492 m n.p.m.).

Do pozostałych dwóch ośrodków w dolinie Gastein dojeżdżamy skibusem. Dorfgastein oferuje nieco łatwiejsze trasy i jest bardziej skrojone pod wypoczynek stricte rodzinny. Wisienką na torcie jest z kolei najwyżej położony ośrodek w doinie Gastein, czyli Sport Gastein. Dolna stacja znajduje się na wysokości 1590 m, a górna – na szczycie Kreuzkogel – aż na 2686 m n.p.m. To właśnie tutaj se- zon trwa najdłużej i możemy korzystać z wyciągów aż do pierwszego majowego weekendu.

Nie tylko na narty

Cały nadchodzący sezon w dolinie Gastein nasycony będzie ciekawymi wydarzeniami, niekoniecznie związanymi z narciarstwem. Zacznijmy od cyklicznej imprezy, którą obejrzeć powinien każdy miłośnik snowboardu – Pucharu Świata FIS w Snowboardzie, który odbędzie się tu 11 i 12 stycznia 2022 roku.

Praktycznie przez cały sezon będzie trwał Art on Snow Gastein – festiwal sztuki, przedstawianej na śniegu oraz ze śniegu i lodu – w wielu miejscach będzie można zobaczyć lodowe rzeźby czy multimedialne prezentacje i wystawy. Amatorzy lokalnych kulinariów będą mogli w trakcie całego sezony wziąć udział w Full Moon Dinner – kolacji pod gołym niebem wysoko w Alpach.