Kouty nad Desnou, czyli pomysł na narciarski weekend

Autor tekstu: , Data publikacji:

Najdłuższa, ponad 3-kilometrowa trasa narciarska na Morawach, przepiękna sceneria a w okolicy możliwość spróbowania niebanalnych lokalnych pralinek i wypoczynku w gorących źródłach. Zapraszamy do czeskich Koutów nad Desną.

Kouty nad Desną to niewielki rodzinny ośrodek narciarski i baza wypadowa do wiosenno-letnich trekingów, leżący w paśmie Jesieników na południowy wschód od przełęczy Červenohorské sedlo. Możemy dojechać tutaj wygodnie samochodem z Polski, w miejscowości znajduje się także stacja kolejowa.

Na narty do Kątów

Ośrodek Kouty (po polsku po prostu …Kąty) oferuje w zimie prawie 11 kilometrów tras narciarskich, głównie „czerwonych”, dla średniozaawansowanych. Wyjątkiem jest jednak najdłuższa na Morawach i jedna z najdłuższych w Republice Czeskiej pond 3-kilometrowa trasa „niebieska” o bardzo przyzwoitym przewyższeniu 520 metrów.


Tereny narciarskie rozciągają się od wysokości 588 m.n.p.m. przy dolnej stacji nowoczesnej, 6-osobowej kanapie.
Pierwsza opcja zjazdu do bardzo malownicza „czerwona” trasa nr. w dół spod szczytu Medvedi Hora (Góra Niedźwiedzia, 1159 m.np.m.). Górny odcinek ma dość łagodne nachylenie i towarzyszy mu krótki wyciąg orczykowy. Dolna część trasy zadowoli za to zaawansowanych narciarzy o snowboardzistów.

Druga opcja to zjazd „trójką”, która w swojej górnej części należy do tras łatwych, by na koniec przemienić się znów w bardzo przyzwoitą trasę „czerwoną”. Najdłuższy wspomniany zjazd to idąca łukiem bardzo przyjemna „niebieska” nartostrada, idealna do szybkiej carvingowej jazdy, nauki na nartach i podziwiania widoków. Jej dolny, długi fragment obsługuje dodatkowo wyciąg orczykowy.
Jest też niewielka przestrzeń do freeridu oraz snowpark. Pod Niedźwiedzia Górą swoje miejsce, na wysokości 1100 – 1300 m n.p.m, znajdą miłośnicy biegówek – ratrak zakłada na trasach ślad.

Dzieci i początkujący mają do dyspozycji wyciąg taśmowy na terenie Szkoły narciarskiej Heliaschool
Tuż przy dolnej stacji znajduje się obszerny parking oraz nowy, nowoczesny budynek, w którym znajdziemy dobrze wyposażoną wypożyczalnie nart i snowboardu, kasy oraz bar i restauracja Lyzarna, nawiązujące wystrojem do narciarskich klimatów i serwujące dania czeskiej kuchni oraz doskonałą pizzę prosto z pieca.

Uzdrowisko i wody termalne w Wielkich Łosinach

Kouty to nie tylko narty i górskie wędrówki. W okolicy możemy skorzystać z termalnych źródeł. W nieodległej miejscowości Wielkie Łosiny znajduje się stare uzdrowisko z domem zdrojowym oraz nowoczesnym aquaparkiem. Zasilane jest przez naturalne źródła siarkowe, wypływające z głębokości około 1000 metrów. Leczy się tutaj choroby skóry, schorzenia neurologiczne, onkologiczne i układy krążenia.
Park Termalny to idealna propozycja dla rodzin z dziećmi. Mamy tutaj w PArku Termalnym Velké Losiny do dyspozycji łącznie 9 basenów, w tym także zewnętrzne. Temperatura wody oscyluje wokół przyjemnych 36 °C i jest wiele atrakcji – wiry wodne, hydromasaże. Całość domyka całkiem pokaźny zespół saun.

Inne atrakcje

Będąc w Kortach nie sposób pominąć innej atrakcji, czyli wizyty w elektrowni szczytowo-pompowej Dlouhé Stráně. Możemy się do niej dostać na piechotę, wyciągiem bądź autobusem.
To trzecia co do wielkości elektrownia wodna szczytowo-pompowa na świecie i największa elektrownia wodna w Czechach. Większość budynków znajduje się pod ziemią, natomiast konstrukcje na powierzchni są w przemyślany sposób wkomponowane w otaczającą przyrodę i tworzą harmonijną całość. Cały kompleks został wybudowany w 1978 roku, a oddany do użytku 18 lat później.

Z kolei w Wielkich Łosinach warto odwiedzić najstarszą i wciąż działającą manufakturę papieru. Ścieżka muzealna poprowadzi nas przez historię papieru i ewolucji w jego produkcji. Manufaktura powstała w miejscu dawnego młyna już w XVI wieku. Niewykluczone, że produkowanym tam papierze swoje wyroki pisali inkwizytorzy – w drugiej połowie XVII wieku region nawiedziły niesławne procesy czarownic. Życie straciła Barbara Göttlich, żona ówczesnego papiernika z Wielkich Łosin. W 1949 roku fabryka stała się częścią przedsiębiorstwa państwowego Olszańskie Papiery, a od 2006 roku tym zabytkiem kultury narodowej zarządza spółka akcyjna Papiernia Ręczna Velkie Losiny.

Punktem must have jest na koniec zwiedzania wizyta w kawiarni i zakładzie produkującym lokalne czekoladowe pralinki. Pomysłodawcą i właścicielem wytwórni jest Jana Kašparova z Wielkich Łosin. Ciekawostką jest fakt, że możemy skosztować tutaj także prawdziwego …czekoladowego wina.

Kouty nie tylko zimą

Ale Kouty i ich okolice to pomysł nie tylko na zimę. NA wiosnę i w lecie możemy spróbować najdłuższej trasy na hulajnodze w Czechach. Najdłuższy zjazd ma, bagatela, 17 kilometrów. To także miejsce dla fanów rowerów górskich. Jedna z tras rowerowych może pochwalić się przewyższeniem 780 metrów!