Linie Emirates oferują wybór wegańskich potraw na pokładzie już od lat 90-tych. Początkowo menu wegańskie dostępne było na określonych trasach. Przykładem jest Addis Abeba – członkowie Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego w określonych porach roku spożywają jedynie postne i roślinne posiłki. Podobna sytuacja dotyczy całego subkontynentu indyjskiego, na którym wiele wyznań zachęca do stosowania diety roślinnej. W ciągu ostatniej dekady linie Emirates odnotowują znaczny wzrost zainteresowania daniami wegańskimi, zwłaszcza na trasach do USA, Australii, niektórych krajów europejskich i Wielkiej Brytanii, jak również Bejrutu, Kairu czy Tajwanu. Obecnie przewoźnik oferuje ponad 180 przepisów dla wegan.
Linie Emirates w wielu ankietach internetowych, w tym VegNews, są regularnie oceniane jako najlepsze linie lotnicze dla wegan. Aby konkurować z uznanymi restauracjami, przewoźnik zainwestował w przygotowanie nowego, roślinnego menu. Jego dopracowaniem zajęło się Emirates Flight Catering – największy obiekt cateringu lotniczego na świecie, w którym pracują szefowie kuchni z 69 krajów. Stworzenie menu pełnego tekstur i z szeroką gamą smaków zajęło rok, stając się przedmiotem wielu prezentacji i degustacji, w których wzięli udział specjaliści od kuchni chińskiej, indyjskiej czy arabskiej.
Do ulubionych przez pasażerów potraw należy kremowy mus ze szpinaku i awokado z marynowanym tofu, blanszowanym grochem cukrowym, rzodkiewką, szparagami, wstążką cukinii i sosem sriracha, a także komosa ryżowa z soczystą karmelizowaną gruszką, purée z selera, pieczonym kalafiorem, glazurowaną marchewką i smażonym pesto z jarmużu i lubczyku. Klienci chętnie rozkoszują się również smakami jesieni, zamawiając jęczmienne risotto z grzybami, suszonymi pomidorami, maślanymi kasztanami i prażonymi pestkami dyni.
Wegańskie menu zawiera także cudowne, kuszące desery, takie jak ciasto z kremem z ciemnej czekolady i świeżymi truskawkami, pikantną tartę cytrynową z lekkim kremem kokosowym lub czekoladowy tofurnik uzupełniony słodkim truskawkowym kompotem.
Wegańskie menu dostępne na pokładach Emirates jest bogate w składniki odżywcze. Na posiłki składają się liczne warzywa i owoce pochodzące od różnych dostawców w ZEA, w tym uprawiany lokalnie jarmuż, pomidorki cherry oraz liście sałaty i zioła z Bustanicy – największej na świecie farmy wertykalnej. Farma Bustanica opiera się na zaawansowanych technologiach – uczeniu maszynowym, sztucznej inteligencji oraz wyspecjalizowanym zespole złożonym z ekspertów w dziedzinie agronomii, inżynierów, ogrodników i naukowców. Zamknięty cykl produkcyjny sprawia, że produkty są świeże, czyste i nie zawierają pestycydów, herbicydów ani chemikaliów.