Nida to niewielkie miasto na Mierzei Kurońskiej, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zachwyca rajską, piaszczystą plażą i szerokimi wydmami. Kolorowe domki rybackie tworzą niepowtarzalny klimat tej kameralnej miejscowości, w której nie sposób się nudzić.
- Wydma Parnidis – ruchoma wydma nadmorska, znajduje się 1,5 km od Nidy. Jest to potężny i jednocześnie delikatny 52-metrowy kopiec usypany z białego piasku kwarcowego. Z jego szczytu można podziwiać wschody i zachody słońca. W wyniku naturalnych procesów eolicznych wydmy zachowały pofalowaną strukturę. Piaskownica i wydmuchrzyca piaskowa (gatunki traw) stabilizują glebę, tworząc sprzyjające środowisko dla unikalnej flory. Ze względu na dobro środowiska, można poruszać się tam wyłącznie wyznaczonymi ścieżkami.
- Muzeum Thomasa Manna. Thomas Mann i jego żona Katia pokochali Nidę w 1929 roku i wybudowali tam letni dom na wzgórzu zaprojektowany przez Herberta Reissmanna. Przejęty w 1939 roku, stał się domem myśliwskim, zanim został wyremontowany w latach 50. Obecnie mieści muzeum, które jest wyczerpującym źródłem wiedzy na temat życia i twórczości noblisty.
- Wieża widokowa w Nidzie. Została wybudowana przez francuskich architektów podczas warsztatów Europejskiego Zgromadzenia Studentów Architektury (EASA) w 2016 roku. Tę 10-metrową wieżę widokową wyróżnia brak schodów. Na szczyt można dostać się wyłącznie wspinając się szczeblach. Z wieży roztacza się widok na Morze Bałtyckie. Są tam huśtawki, z których można podziwiać zachody słońca; na kolejnym poziomie znajduje się niewielki amfiteatr, a na ostatnim – platforma widokowa.
- Nidzka Kolonia Sztuki. Jest częścią Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Nidzie i miejscem łączącym środowisko akademickie, kulturę regionalną i międzynarodową oraz społeczność lokalną. To zanurzone wśród wydm i lasów centrum badawcze, artystyczne i naukowe.
All Inclusive: Festiwal Morza w Kłajpedzie
Co roku, w lipcu do spokojnego portowego miasteczka ściągają goście z całego świata, szefowie kuchni, muzycy i artyści, aby wspólnie celebrować kulturę marynistyczną. W tym roku festiwal odbędzie się w 26-28 lipca i będzie to jego 90. edycja. Impreza, której początki sięgają 1934 roku, jest największym letnim festiwalem na Litwie, odwiedzanym średnio przez pół miliona osób. Program liczy ponad 100 wydarzeń – parady, koncerty, wystawy i kiermasze uliczne wypełnią cały ostatni weekend lipca.
Przystanek przy Czapce Holendra
Po intensywnych dniach w Kłajpedzie, wytchnieniem może okazać się relaksujący czas spędzony na…Czapce Holendra, będącej wysokim na ponad 24 metry klifem położonym między Kłajpedą i Karklė. Powstał on 12 000 –15 000 lat temu podczas ostatniego zlodowacenia bałtyckiego i jest najwyżej położonym punktem na litewskim wybrzeżu.
Czapka Holendra porośnięta jest sosnami, a plaże są tam kamieniste. Przez długi czas była punktem orientacyjnym dla żeglarzy i rybaków. Miejsce widnieje na mapach z początku XIX wieku, a wzgórze otrzymało nazwę ze względu na podobieństwo – zauważalne, gdy patrzy się od strony morza – do holenderskiego kapelusza. Litewska Czapka Holendra została wpisana na listę dziedzictwa przyrodniczego.
Przytulna Połąga
Na wielbicieli aktywnego wypoczynku i rozrywki czeka Połąga, będąca letnią stolicą Litwy, położona na północ od Kłajpedy. Latem to tętniące zabawą miejsce ze zróżnicowanym programem kulturalnym, a dzięki bogatej infrastrukturze przyciąga amatorów sportu.
Poza oczywistością, jaką jest korzystanie z morza, na odwiedzających czekają inne atrakcje: zbiory rzeźbiarza Antanasa Mončysa, ogrody botaniczne posiadłości Birutė Park, Muzeum Bursztynu mające ponad 30 000 eksponatów, a także interaktywny park litewskich bajek. Obowiązkowym punktem wizyty jest niespieszny spacer głównym deptakiem miasta, ulicą Jonasa Basanavičiusa. Z kolei wielbicieli muzyki elektronicznej z pewnością zadowoli wizyta w klubie “Rąžė”.
Litewskie wybrzeże jest niemal na wyciagnięcie ręki i oferuje wszystko, czego zwykle szukamy podczas wakacyjnego wypoczynku: naturę, spokój, dobre jedzenie, kulturę, historię i przygodę.