Lufthansa nagrodzona za innowacyjność

Autor tekstu: , Data publikacji:

Lufthansa otrzymała nagrodę innowacyjności przyznawaną przez Niemiecki Przemysł Lotniczy Nowe oprogramowanie do analiz OMEGA zbiera dane dotyczące połączeń, dzięki którym możliwa jest poprawa bezpieczeństwa oraz wydajności.

Podczas otwarcia Międzynarodowej Wystawy Przemysłu Lotniczego (ILA) w Berlinie, która odbyła się 31 maja, Lufthansa otrzymała nagrodę innowacyjności przyznawaną przez Niemiecki Przemysł Lotniczy w kategorii ograniczania emisji gazów. Nagroda innowacyjności pod patronatem niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki 
i Energetyki (BMWi) jest przyznawana firmom, start-upom i osobom indywidualnym, które wprowadzają innowacje w lotnictwie cywilnym.

Uznanie zdobyło nowe oprogramowanie do analiz OMEGA, rozwijane wspólnie z firmą technologiczną Aviaso. Nazwa podchodzi od skrótu ‘Ops Monitor and Efficiency Gap Analyzer’. Program zbiera dane podczas operacji lotniczych i wykorzystuje je w celu poprawienia efektywność kolejnych rejsów. Wśród analizowanych informacji znajdują się między innymi warunki pogodowe, wydajność rejsu i nawigacja. Po około trzech latach fazy projektowej, program został z sukcesem wprowadzony do regularnego użytku pod koniec 2015 roku.

Nowe oprogramowanie dostarcza ważnych danych dzięki porównaniu planowanych, aktualnych i optymalnych wartości podczas różnych faz podróży, co pozwala zredukować emisję spalin i dwutlenku węgla.
– Dzięki projektowi OMEGA uczyniliśmy ogromny krok naprzód. Obecnie możemy korzystać z doświadczenia zebranego podczas tysięcy rejsów odbywających się każdego dnia na całym świecie. Dzięki temu możemy zoptymalizować planowanie połączeń, a zatem zaoszczędzić kilka tysięcy ton paliwa rocznie. Jest to znaczący wkład w poprawę zachowania równowagi ekologicznej – powiedział dr Joachim Schneider, Wiceprezes ds. Standardów Operacji Lotniczych i Projektów w Lufthansie. Piloci mogą również korzystać z prowadzonych analiz w celu optymalnego przygotowania podczas rejsu oraz do miejsca przylotu, a także używać ich do wykrywania możliwych zakłóceń na wczesnym etapie.

Lufthansa OMEGA, Bildrechte_Innovationspreis der Deutschen Luftfahrt

W 2008 roku, Lufthansa Group opublikowała swój program dotyczący strategii środowiskowej. Od tego czasu Grupa poprawiła efektywność paliwową floty pasażerskiej o 11,5% do 3,84 litrów na jednego pasażera na 100 kilometrów w 2015 roku.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji