Lufthansa porozumiała się ze związkowcami, nie będzie strajków

Autor tekstu: , Data publikacji:

Trzydzieści tysięcy pracowników naziemnych Lufthansy dostanie rekompensatę za niekorzystne zmiany w strukturze największego niemieckiego przewoźnika. Dzięki temu jest duża szansa, że w przyszłości Lufthansa nie będzie miała problemów z paraliżującymi przewoźnika w ostanich latach strajkami.

Każdy z pracowników Lufthansy dostanie jednorazową wypłatę 2,250 euro oraz ponaddwuprecentową podwyżkę pensji. Porozumienie z grupą związkową Verdi zakłada także podpisanie nowego porozumienia zakładowego, dotyczącego nowych zasad wynagradzania. Zgoda związkowców oznacza, że strajkować nie personel naziemny na lotniskach, pracownicy przygotowujący jedzenie, działy IT oraz utrzymania. Oprócz pracowników naziemnych w sporze z pracodawcą jest jeszcze personel pokładowy przewoźnika, zrzeszony w związku UFO.

Zgodnie z porozumieniem nowi pracownicy, zatrudniani po 1 stycznia 2016 roku, dostaną jednorazową wypłatę w wysokości ponad 5 procent pensji, maja też szansę na nagrodę w wysokości 1 proc. Z porozumienia zadowoleni są przedstawiciele Lufthansy. Twierdzą, że dzięki niemu są w stanie zredukować ryzyko strat i ponoszonych kosztów przez strajki.