Safari w Kenii

Autor tekstu: , Data publikacji:

Safari to najczęściej główny cel podróży do Kenii, malowniczego kraju położonego na wschodnim wybrzeżu Afryki. Możliwość spotkania tak zwanej „wielkiej piątki”, czyli lwa, lamparta, bawoła, słonia i nosorożca, oraz piękno przyrody sprawiają, że pobyt w Kenii gwarantuje niezapomnianą przygodę.

W Kenii znajduje się ponad 50 parków narodowych i rezerwatów. Największy z nich i jednocześnie jeden z największych na świecie to Tsavo. Ma powierzchnię ponad 20 tys. km2 i dzieli się na dwa odrębne parki – Tsavo East i Tsavo West. Miejsce to jest bardzo popularne ze względu na żyjące tam stada czerwonych słoni, oblepionych gliną w tym właśnie kolorze. Na terenie parku znajdują się źródła Mzima, gdzie mieszkają krokodyle i hipopotamy, wodospady Lugards na rzece Galana oraz płaskowyż Yatta, który jest jedną z najdłuższych na  świecie zastygłych rzek lawy. To najatrakcyjniejsze miejsca Tsavo, które na pewno trzeba zobaczyć.

Wizytówką Amboseli, kolejnego popularnego parku narodowego w Kenii, są zwierzęta spacerujące na tle Kilimandżaro, najwyższej góry na kontynencie afrykańskim. Ten ośnieżony szczyt o wysokości 5895 m n.p.m. stał się symbolem całej Afryki. Park znajduje się na liście rezerwatów biosfery UNESCO. Można tam spotkać blisko 50 gatunków ptaków, a także wiele innych gatunków zwierząt – m.in. żyrafy, bawoły, lwy, lamparty, hieny i gazele. W Amboseli zamieszkują też liczne stada słoni.

Masai Mara to prawdziwy fenomen przyrodniczy i jeden z głównych powodów wypraw do Kenii. Przy odrobinie szczęścia można tu spotkać całą „wielką piątkę” Afryki: lwa, słonia, bawoła, nosorożca i lamparta. Park zamieszkiwany jest przez Masajów – jedno z najbardziej rozpoznawalnych kenijskich plemion. Wioski masajskie są dostępne dla turystów. Można tam zobaczyć, jak wygląda życie codzienne plemienia, poznać jego zwyczaje czy tradycyjne tańce ludowe, których głównym elementem są niesłychanie wysokie, widowiskowe podskoki wykonywane przy akompaniamencie charakterystycznych śpiewów.

Podczas pobytu w Kenii warto też odwiedzić rezerwat Shimba Hills oraz Park Narodowy Jeziora Nakuru. Na terenie Shimba Hill żyje obecnie ponad 200 słoni i niemal 200 gatunków motyli oraz endemicznych ptaków. W rezerwacie znajdziemy piękne doliny, zielone sawanny tropikalne lasy i bezkresny busz. Nakuru nazywany jest „skrzydłami Afryki”. Żyją tam olbrzymie stada flamingów, których liczba może dochodzić nawet do dwóch milionów, oraz 450 gatunków ptaków. Na terenie parku znajduje się też wodospad Makalu oraz las, w którym rosną olbrzymie wilczomlecze.

Wybrzeże Kenii to idealne miejsce na wypoczynek. Krystalicznie czyste i ciepłe wody Oceanu Indyjskiego oraz nieskończenie długie plaże pokryte drobnym, białym piaskiem zapewnią wspaniały wakacyjny relaks. Najpiękniejsze plaże położone w bliskiej odległości od Mombasy to Diani Beach i Tiwi Beach. Idealne warunki znajdą tam miłośnicy plażowania i nurkowania. Wzdłuż wybrzeża rozciąga się pas przybrzeżnych raf koralowych, gdzie żyje wiele gatunków barwnych ryb. Można tam nurkować z fajką,  a doświadczeni nurkowie mogą też spróbować swoich sił na otwartym morzu, gdzie nie lada atrakcją będzie spotkanie z delfinami i merlinami, a nawet rekinami oraz nurkowanie przy wrakach statków. Warto pamiętać, że najlepszy czas na nurkowanie w Kenii to okres od października do marca.

Hotele na wybrzeżu charakteryzują się ciekawym afrykańskim stylem. Ulokowane w gajach palmowych, przy wielokilometrowych plażach, otoczone tropikalnymi ogrodami, zapewniają komfort i dobrą zabawę. Są świetne zarówno na rodzinne wakacje, romantyczny wyjazd dla par, jak i wypoczynek w gronie przyjaciół.

Więcej informacji na temat oferty hotelowej w Kenii znajdziesz  >>TUTAJ