Narty na Chopoku. Nowa gondola już działa

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nowa inwestycja na niezwykle popularnym wśród polskich narciarzy Chopoku została właśnie oddana do użytku. 15-osobowe gondolki wwiozą nas Krupovej na Kosodrevinę.

Nowa kolej górska ruszyła z południowej strony Chopoka w piątek, 23 grudnia, o godzinie 8:30. Gondola licząca 30 wagoników startuje na wysokości 1 084 metrów (Krupova) a metę ma na wysokości 1 488 metrów (Kosodrevina). Tu następuje przesiadka na inną gondolkę 15-osobową, która wywozi na sam szczyt Chopoka.

Długość trasy nowej gondoli to 1212 metrów a jazda zajmuje zaledwie 4 minuty i 50 sekund. Kolejka przewozi 2 800 osób na godzinę. Kabiny austriackiej firmy Doppelmayr wytrzymują wiatr o sile do 22 m/s a mają do pokonania 403 metrów przewyższenia. Ponadto trasa nowej kolejki krzyżuje się 4-osobowym krzesłem Srdiečko – Kosodrevina, w tym miejscu podpory mają wysokość 32 metrów. Próby wytrzymałościowe wagoników i słupów na ostatnim odcinku Krupová – Kosodrevina trwały już od kilku tygodni. Każdą z dziesięciu gondoli obciążano w tym czasie ponad 1300 kg.
– Od świąt narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji 27 kilometrów tras, otwieramy już kolejne – zapowiada Sylvia Artzova zarządzająca marketingiem ośrodka w Jasnej.

To niejedyne atrakcje w ośrodkach zimowych Tatry Mountain Resorts a.s., właściciela największych słowackich kurortów narciarskich czyli – Tatrzańskiej Łomnicy i Jasnej pod Chopokiem.
– Jesteśmy pewni, że nasze tegoroczne propozycja na spędzanie czasu w Tatrach, zadowolą każdego – od rodzin z dziećmi preferujących bezpieczną zabawę po amatorów ostrej jazdy i freeride’u.  Na gości czekają nie tylko trasy czy snowparki dorównujące jakością alpejskim standardom lecz także bogata oferta aquaparków i basenów termalnych z Tatralandią I Gino Paradise na czele, a także rozwinięta sieć gastronomiczna, bary apres-ski, dyskoteki i wiele dodatkowych eventów, które przyciągają tysiące gości – zapewnia Juraj Chovaniak z  Tatry Mountain Resorts a.s.

Tatry Wysokie i Niskie to miejsce znane speleologom i grotołazom – wnętrza gór i dolin kryją tysiące jaskiń, z których część można zwiedzać. Niemal u stóp Chopoka, w Dolinie Demianowskiej, znajduje się Demianowska Jaskinia Wolności. Jest to jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych słowackich jaskiń, pełna tajemniczych korytarzy biegnących na różnych poziomach, urokliwych podziemnych jeziorek i bajecznych wodospadów.
Na miłośników rzeźb z lodu i wrażliwych dusz czeka nie lada gratka na Smokowieckim Siodełku (Hrebienok), w Starym Smokowcu: Tatrzańska Katedra Lodowa, która powstała z kilkadziesięciu ton surowego lodu. Zimą, w każdą niedzielę w świątyni będą się odbywać występy muzyczne i koncerty. Ponadto w sąsiedztwie lodowej bazyliki co roku odbywają się Tatry Ice Master czyli nieoficjalne mistrzostwa świata w rzeźbieniu w lodzie.

lodowy-dom

Od 13 do 15 stycznia goście będą mogli podziwiać lodowe arcydzieła rzeźbiarzy z wielu zakątków świata, którzy staną w szranki aż w dziewięciu konkursach. Na Smokowieckie Siodełko dostaniemy się kolejką naziemną ze Starego Smokowca lub pieszo, szlakiem turystycznym. Natomiast wracając, możemy zjechać do Smokowca na sankach, po najdłuższej trasie saneczkowej na Słowacji liczącej 2,6 km.