Nowe zasady wjazdu na Litwę

Autor tekstu: , Data publikacji:

Litwa zmienia zasady kwalifikacji krajów dotkniętych COVID-19. Polska wciąż na „czerwonej” liście.

Rząd Litwy przyjął w środę 7 października propozycję nowej metodologii, według której ustala, które kraje powinny znaleźć się na liście krajów dotkniętych COVID-19. Od teraz wymóg izolacji po powrocie z innych krajów będzie zależał od współczynnika zachorowalności na samej Litwie.

Do tej pory lista krajów dotkniętych chorobą (tzw. „czerwona” lista) obejmowała te kraje, w których współczynnik zachorowalności na COVID-19 przekroczył 25 przypadków na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni kalendarzowych. Prawie wszystkie kraje europejskie (w tym Polska) przekroczyły już ten limit, a sama Litwa w ciągu ostatnich kilku tygodni przekroczyła go nawet ponad dwukrotnie. O potrzebę zmian apelował zarówno MSW jak i MOZ, wobec tego rząd litewski zatwierdził w środę projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, którego jednym z głównych celów jest zmiana zasad sporządzania listy Państw Dotkniętych zatwierdzonych przez Ministra Zdrowia.

Uzgodniono, że państwo zostanie teraz wpisane na listę krajów dotkniętych (lista „czerwona”), jeśli jego współczynnik zachorowalności przekroczy współczynnik zachorowalności na Litwie o co najmniej 10%. Na przykład, jeśli litewski wskaźnik wynosi 50, za kraje dotknięte chorobą zostaną uznane kraje o współczynniku zachorowalności wyższym niż 55.

Podróżnych z krajów należących do UE/ EOG, które zawdzięczając nowej metodologii zostaną uznane za bezpieczne (tzw. lista “zielona”) nie będzie obowiązywał wymóg izolacji bądź wykazania się negatywnych wynikiem testu. Natomiast wobec krajów spoza UE / EOG, aby zostały one uznane za bezpieczne, władze litewskie mogą stosować dodatkowe kryteria epidemiologiczne: wskaźnik wykonywania testów, odsetek pozytywnych wyników testów, dostępność informacji, wskaźnik hospitalizacji etc.

Wskaźnik zachorowalności na COVID-19 (zakażenie koronawirusem) na Litwie w ciągu ostatnich 14 dni kalendarzowych według środowych danych wynosi 53,9 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Nowa lista dotkniętych krajów – już według nowych kryteriów – zostanie opublikowana wkrótce przez Ministerstwo Zdrowia.

Na podstawie dostępnych danych publikowanych codziennie przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób można przewidywać, których krajów UE / EOG już wkrótce zostaną na Litwie za bezpieczne:

Włochy (48,7)
Niemcy (36,3)
Bułgaria (45,5)
Grecja (43,0)
Norwegia (30,1)
Finlandia (31,4)
Estonia (51,6)
Łotwa (33,0)
Cypr (29,5)
Liechtenstein (36,5)

Polska (62,2) i Szwecja (64,9) są również blisko nowej czerwonej granicy wybranej przez Litwę, więc trudno przewidzieć, czy znajdą się na liście.