Podróże po Europie. Czas na Ateny

Autor tekstu: , Data publikacji:

Ateny – stolica Grecji i kolebka współczesnej cywilizacji. Miasto pełne kontrastów i sprzeczności. Można je kochać, można nienawidzić, ale nie można przejść obok niego obojętnie. Zobacz, gdzie na pewno musisz dotrzeć, zwiedzając Ateny.

Ateny – co zobaczyć

Akropol – niewątpliwie wizytówka Aten i główny powód, dla którego turyści przyjeżdżają do stolicy Grecji. Wzgórze widoczne jest z każdej części miasta. Starożytne ruiny do dziś wyglądają niezwykle efektownie. Niegdyś było to miejsce kultu religijnego, dziś po prostu pamiątka po minionych czasach. Akropol dla Aten jest tym samym, co wieża Eiffla dla Paryża i Statua Wolności dla Nowego Jorku. Obowiązkowy punkt na trasie każdego turysty.

Kupując bilet na Akropol, w pakiecie dostajemy możliwość obejrzenia innych zabytków antycznych: Agory ateńskiej, Agory rzymskiej, świątyni Zeusa Olimpijskiego, biblioteki Hadriana, Keramejkosu. Warto wygospodarować na nie nieco czasu, tym bardziej że większość najważniejszych greckich zabytków skupiona jest na stosunkowo niedużej powierzchni i od jednego do drugiego można spokojnie przejść piechotą.

Południowe zbocze Akropolu – w przewodnikach opisywane osobno, zapewne dlatego, że na wizytę tam potrzebny jest osobny bilet. Na zboczu furorę robi Odeon Heroda Attyka. Nie można wejść do niego, ale można go zobaczyć, wędrując zboczem wzgórza. Odeon powstał w II wieku naszej ery, następnie został zburzony. Stosunkowo niedawno, bo w połowie dwudziestego wieku został odbudowany i dziś odbywają się w nim koncerty gwiazd światowego formatu. Drugim ważnym obiektem na południowym zboczu Akropolu jest Teatr Dionizosa uważany za jeden z najstarszych i najważniejszych teatrów Starożytnej Grecji.

Stadion Panatenajski – wybudowany w IV w. p.n.e. przez lata był pamiątką po starożytnych igrzyskach. Po rekonstrukcji przywrócono tradycję Letnich Igrzysk Olimpijskich. Pierwsze nowożytne Igrzyska odbyły się w 1896 roku właśnie na tym stadionie. Stadion można zwiedzać, można też przebiec się po olimpijskiej bieżni.

Wzgórze Likavitos – najwyższe wzgórze w Atenach i jednocześnie najwyższy naturalny taras widokowy. W mieście nie uświadczymy bowiem wieżowców, z których dałoby się podziwiać panoramę miasta. Na wzgórze można dostać się choćby kolejką, można też wejść piechotą. Znawcy tematu polecają wizytę wieczorną, gdy można obserwować zachód słońca. Na szczycie mieści się kościół, teatr i restauracja.

Plaka – typowo turystyczna dzielnica Aten, gdzie obowiązuje zakaz poruszania się pojazdami kołowymi. Mówiąc wprost – jest to gigantyczny deptak, jak na turystyczną strefę przystało, pełen sklepów z pamiątkami i restauracji. Plaka przyciąga nie tylko możliwością zrobienia zakupów, ale też zabytkowymi kamienicami.

Ateny – jak dojechać

Ateny leżą w kontynentalnej części Grecji, więc można się do nich dostać drogą lądową. Połączenia autokarowe do Aten dostępne są z wielu miast polski. Bilet autokarowy kosztuje około pięciuset złotych. Niestety, na bezpośrednie połączenie można liczyć tylko w sezonie letnim, w szczycie ruchu turystycznego.

Najwygodniej i najszybciej dostaniemy się do Aten samolotem. Tanie linie lotnicze na tej trasie są naprawdę tanie. Lot z Warszawy do Aten kosztuje niewiele ponad sto złotych. Lot trwa niecałe trzy godziny. Jeśli zdecydujemy się na lot regularnymi liniami, też możemy się mile rozczarować. Połączenia lotnicze na tej trasie w regularnych liniach też nie są drogie – ceny zaczynają się od niespełna czterystu złotych. Bilet możemy wygodnie zarezerwować i opłacić na platformie TRANSPOMAT. W tym samym miejscu możemy też zarezerwować noclegi.