Kto nie marzy o wypoczynku wśród nienaruszonej przez człowieka przyrody, gdzie powietrze jest nieskazitelnie czyste, a krajobrazy zapierają dech w piersi? Wszyscy poszukujemy takich miejsc, gdzie możemy odpocząć i cieszyć się pięknem natury, a także skorzystać z różnorodnych form rekreacji. Jednakże, aby to wszystko było możliwe, zarówno turyści, jak i gospodarze muszą przyjąć zrównoważone podejście.
Zaangażowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju
Południowy Tyrol, dzięki harmonijnemu współdziałaniu natury i ludzi, zachowuje swoje wspaniałe walory turystyczne i przyrodnicze. Takie podejście nie tylko chroni dziedzictwo kulturowe i naturalne regionu, lecz także zadowala turystów, którzy cenią sobie czyste środowisko i zrównoważony styl życia.
Wspólnie z lokalnymi organizacjami turystycznymi, stowarzyszeniami biznesowymi, firmami i ekspertami w 2022 r. rozpoczęto prace nad programem Zrównoważonego Rozwoju Turystyki Południowego Tyrolu. Opiera się on na kryteriach Global Sustainable Tourism Council, międzynarodowej organizacji, zajmującej się promocją odpowiedzialnej i zrównoważonej turystyki. Organizacja była niezależnym ekspertem, konsultującym wszystkie wytyczne i założenia lokalnego programu, w efekcie którego powstało regionalne odznaczenie The South Tyrol Sustainability Seal, przyznawane ośrodkom, miastom, hotelom, a w przyszłości także alternatywnym miejscom nocelgowym jak campingi czy agroturystyka oraz różnej kategorii biznesom.
Program ruszył na początku 2023 r. i do tej pory aż 5 ośrodków i miast może już poszczycić się odznaczeniem! Są to: Badia, Brixen / Bressanone, Seiser Alm / Alpe di Siusi, San Vigilio oraz Eggental. Ośrodki turystyczne, które posiadają to odznaczenie, z sukcesem dbają o zachowanie tradycji i przyrody Południowego Tyrolu. Stosując odpowiednie praktyki ekologiczne, przyczyniają się tym samym do uczynienia tego regionu bardziej ekologicznym i przyjaznym naturze miejscem Wyróżnieniem może się też pochwalić 50 południowotyrolskich hoteli, rozsianych w różnych zakątkach regionu.
Niezależnie od nowoprowadzonego programu, podobne inicjatywy były wprowadzane już lata temu. Aby ułatwić turystom wybór miejsca na urlop, który będzie przyjazny zarówno dla wypoczywających, jak i środowiska, w 2006 roku powstało także oznaczenie „Alpine Pearls”, skupiające miejscowości w Alpach, które stawiają na ekologiczną i zrównoważoną turystykę. W jej skład wchodzą miasta Południowego Tyrolu takie jak Moos/Moso, Ratschings/Racines i Villnöss/Funes, Matsch/Mazia, Longiarü/Longiarù, Truden/Trodena i Altrei/Anterivo.
Zwiedzanie bez samochodu? Jak najbardziej!
Jeśli chcesz zorganizować wczasy w Południowym Tyrolu w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, warto zacząć od wyboru odpowiedniego środka transportu, takiego jak pociąg lub autobus. Aby dostać się z dworca autobusowego lub kolejowego do wybranego miejsca zakwaterowania, najlepiej skorzystać z usług Südtirol Transfer i zarezerwować transport do wybranej lokalizacji. Od niedawna dostępna jest również usługa transportu elektrycznego z lotniska w Bolzano do ośrodka Kronplatz i z powrotem.
Czy da się odkryć cały Południowy Tyrol bez samochodu? Tak! Mając w ręku kartę Mobil lub jedną z innych lokalnych kart gościa, można skorzystać z kolei, autobusów, a nawet niektórych kolejek linowych. Karta Bikemobil natomiast, oprócz wcześniej wspomnianych środków transportu, umożliwia także korzystanie z wypożyczalni rowerów. A jeśli masz ochotę odwiedzić lokalne muzea – które polecamy – warto zaopatrzyć się w kartę Museumobil, która otwiera drzwi do 80 miejsc.
Region wielu możliwości
Urlop to czas, kiedy możemy odpocząć od codziennych obowiązków i poświęcić czas na aktywności, które przynoszą nam radość i relaks. W Południowym Tyrolu znajdziemy nie tylko piękne krajobrazy i malownicze miasteczka, ale także wiele atrakcji, które pozwolą nam w rozmaity sposób wykorzystać ten czas. Opcji jest wiele, a poniżej krótka dawka inspiracji:
Kobiety zajmujące się uprawą roli chętnie dzielą się swoją wiedzą i oferują kursy gotowania, wycieczki po gospodarstwach i zajęcia z rękodzieła.
Piesze wędrówki to świetny sposób na poznanie regionu, z ponad 16 000 kilometrami oznakowanych szlaków turystycznych, które oferują wiele możliwości dla rodzin, miłośników długodystansowych wędrówek czy też grzbietów alpejskich. Zimą natomiast warto spróbować wędrówek w rakietach śnieżnych pośród pięknych, zimowych szlaków turystycznych. W regionie znajduje się wiele różnorodnych tras rowerowych, prowadzących przez malownicze doliny i szlaki, które gwarantują niezapomniane wrażenia.
Co więcej, znajduje się tu aż 31 hoteli dla rowerzystów. Dla tych, którzy preferują spokojniejsze formy aktywności, idealnym sposobem na podziwianie regionu z zupełnie innej perspektywy jest przejażdżka konno.
Siedem parków przyrody oraz Park Narodowy Stilfser Joch oferują bogate programy wędrówek i przygód, także z myślą o najmłodszych. Dla dzieci, które chcą lepiej poznać i zrozumieć naturę, dostępne są wycieczki do parków przyrody Dolomitów, podczas których mogą one odkrywać tajemnice przyrody i zrozumieć, jak ważne jest dbanie o nią.
Kuchnia Południowego Tyrolu – z dbałością o każdy szczegół
Dla smakoszy również znajdzie się coś dobrego. Zrównoważona uprawa idzie w parze z regionalnością, sezonowością i specjalnymi, lokalnymi produktami. Powstaje tutaj wiele projektów kulinarnych, które przyciągają miłośników dobrej kuchni. Są to inicjatywy, które skupiają się na innowacyjnych metodach, zrównoważonym rozwoju i odkrywaniu nowych kulinarnych horyzontów.
Projekt „Cook the Mountain” jest prowadzony przez jedynego 3-gwiazdkowego i certyfikowanego „Zieloną Gwiazdką Michelin” szefa kuchni Norberta Niederkoflera w jego górskiej restauracji AlpINN na szczycie Kronplatz oraz w wielokrotnie nagradzanej restauracji St. Hubertus w San Ćiascian/San Cassiano w Alta Badia.
W projekcie „Taste Nature”, kuchnia wielokrotnie nagradzanego szefa kuchni Theodora Falsera (Johannesstube w Welschnofen/Nova Levante) jest całkowicie oddana lasowi i naturze. Nacisk kładziony jest na harmonię między produktami wytwarzanymi przez młodego rolnika permakultury – Michaela Pfeifera (Eisathhof w Deutschnofen/Nova Ponente), składnikami z okolicznych lasów oraz tradycyjnymi, naturalnymi metodami produkcji.
Projekt „LaFuGa” (Laboratory for Future Gastronomy) w Bad Schörgau w dolinie Sarntal koncentruje się na innowacyjnych metodach przetwarzania i konserwacji, minimalizowaniu odpadów i wielu innych aspektach zrównoważonego rozwoju. Tutaj zarówno Gregor Wenter, jak i szef kuchni Mattia Baroni poświęcają się odkrywaniu nowych kulinarnych horyzontów.
Kuchnię w bardziej tradycyjnej formie znajdziemy w 29 gospodach. Wykorzystywane w nich wysokiej jakości, lokalne i sezonowe składniki pomagają
w tworzeniu potraw według starych receptur.
W Południowym Tyrolu znajduję się także 8 gospód, należących do kręgu „Locande Slow Food”, który odpowiada za promowanie małych i praktycznie zapomnianych produktów rolnych. Znajdują się one w miejscowościach Pitzock w Villnöss/Funes, Kürbishof w Altrei/Anterivo, Lamm Mitterwirt w St. Martin in Passeier/San Martino in Passiria, Durnwald w Pichl/Colle w dolinie Gsiesertal, Waldruhe w Sexten/Sesto, Alter Fausthof w Völs am Schlern/Fiè allo Sciliar, Oberraut w Percha/Perca i Lerchner’s w Rung-gen/Ronchi.