Rekord agroturystycznych noclegów w Południowym Tyrolu

Autor tekstu: , Data publikacji:

Roter Hahn, Związek Gospodarzy Południowego Tyrolu, zanotował w ubiegłym roku rekordowe wyniki w zakresie obsługi turystów na farmach agroturystycznych spod znaku Czerwonego Koguta. Liczba pobytów agroturystycznych wzrosła w Południowym Tyrolu i wyniosła w 2017 roku 2,7 miliona noclegów. Jest to 230% wzrostu w stosunku do roku 1999, kiedy to powołano Związek Gospodarzy Południowego Tyrolu Roter Hahn. Z roku na rok zwiększa się także liczba Polaków spędzających swoje wakacje na farmach Południowego Tyrolu.

Rok 2017 był najbardziej udany dla gospodarzy oferujących noclegi na farmach agroturystycznych Południowego Tyrolu. Ponad 1700 gospodarstw przyjęło w ubiegłym roku aż 442 000 turystów. To aż 7% procent więcej niż w 2016 r. Sprzedano aż 2,7 miliona noclegów – 5% więcej niż rok wcześniej.

Turyści z Polski stanowią jedynie niewielki procent odwiedzających ten region Włoch. Jednak z roku na rok liczba przyjeżdzających wzrasta średnio o 5%. W odróżnieniu np. od Niemców, którzy spędzają zwykle 2-3 dni, Polacy przyjeżdżają na dłuższe pobyty (średnio 6-7 dni) i zwykle wybierają okres zimowy. Polacy kochają jeździć na nartach. Z tego też powodu częściej wybierają pobyty w gospodarstwach agroturystycznych i prywatnych kwaterach, z których bliżej jest do narciarskich szlaków. Warto tylko wspomnieć, że aż 449 z 1700 gospodarstw Roter Hahn leży w odległości mniejszej niż 5 km od najbliższego ośrodka narciarskiego.

Co przyciąga turystów z Polski i innych krajów do Południowego Tyrolu i malowniczych farm agroturystycznych? Przede wszystkim chęć odpoczynku poza wielkimi ośrodkami turystycznymi, w otoczeniu natury. W takich miejscach zarówno turyści indywidualni jak i całe rodziny mogą poczuć się jak w domu, wybierając ulubione formy wypoczynku i korzystając z domowych posiłków. Gospodarstwa Roter Hahn są w pełni zarezerwowane aż przez ponad 150 dni w roku.

Południowy Tyrol to m.in. 37 000 hektarów powierzchni pokrytej 300 milionami drzew. Na łącznej powierzchni 270 000 hektarów znajdziemy także 1124 pomniki przyrody, 230 biotopów, 7 parków przyrody i 1 park narodowy. Ponad 350 szczytów górskich wznosi się ponad poziom 3000 metrów. Turyści mają do swojej dyspozycji 375 kolejek linowych i wyciągów narciarskich. Poza sezonem zimowym region oferuje wiele innych atrakcji. Wystarczy wymienić takie miejsca jak: Termy Merano, 5 muzeów Messnera, pasaż handlowy Ötzi czy też najlepszy ogród botaniczny Włoch. I co najważniejsze, ta bogata infrastruktura turystyczna jest stale unowocześniana i rozwijana.

Dodatkowym atutem miejsc oznaczonych symbolem Roter Hahn jest możliwość sięgnięcia po regionalne, naturalne produkty, które powstają na farmach. Są to przetwory i produkty spożywcze, ale także wyroby rzemiosła artystycznego. Pod szyldem Czerwonego Koguta prowadzonych jest 294 małych i 68 dużych sklepów oferujących produkty powstałe na farmach agroturystycznych. Związek może pochwalić się także jednymi z lepszych cen noclegów w regionie. Wielu turystów, ale także miejscowa ludność, lubi jeść w 40 wiejskich restauracjach Roter Hahn i ceni podawaną tam domową kuchnię.