Skandynawskie EKO stolice. Czym się wyróżniają?

, Data publikacji:

Skandynawia słynie z ekologicznych rozwiązań i troski o środowisko naturalne – jest to doskonale widoczne w stolicach Danii, Norwegii i Szwecji, które konsekwentnie dążą do redukcji śladu węglowego i zeroemisyjności. Podróż do Skandynawii od lat kojarzy się z czystym powietrzem, rozwiniętym transportem publicznym i zaawansowanym recyklingiem. Sprawdźmy, jak skandynawskie stolice dążą do redukcji zanieczyszczeń i poprawy jakości życia.

Kopenhaga – miasto eko rekordów

Czy wiesz, że w 1973 roku Dania jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła prawo ochrony środowiska? Również pierwsza na świecie morska farma wiatrowa powstała w Danii – miało to miejsce w 1991 roku w Vindeby. Od tamtej pory zrównoważony rozwój odgrywa istotną rolę w planowaniu miast, a celem Danii jest kolejny rekord – całkowita niezależność od paliw kopalnych do 2050 roku.

Przykłady ekologicznych rozwiązań w Kopenhadze:

  • CopenHill – elektrociepłownia i spalarnia odpadów na wyspie Amager, uznawana za najczystszą tego rodzaju konstrukcję na świecie.

  • Ørestad Syd – samowystarczalna dzielnica zaprojektowana zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

  • BaneGaarden – zielona oaza w sercu miasta: w dziewięciu odrestaurowanych stodołach znajdziemy m.in. ekologiczną piekarnię, restaurację i targ spożywczy, a dużą popularnością cieszą się organizowane wydarzenia kulturalne.

  • Energia odnawialna – w 2023 roku energia wiatrowa i słoneczna odpowiadała za 63% zużycia energii elektrycznej w Danii.

  • Transport – 397 km ścieżek rowerowych, elektryczne promy i doskonale rozwinięty elektryczny transport publiczny (w tym wodny).

  • Turystyka – jako popularne miasto turystyczne Kopenhaga dba o jakość świadczonych usług. Aż 58% hoteli w stolicy ma certyfikat Green Key, ISO lub Nordic Swan.

  • Recykling – w Danii 2/3 odpadów poddaje się recyklingowi, a dzięki systemowi kaucyjnemu 9 na 10 butelek i puszek wraca do obiegu.

Oslo – ekologia po norwesku

Reputacja Oslo jako zielonego miasta wynika z czegoś więcej niż tylko z licznych parków i okolicznych lasów. Do 2030 roku Oslo chce ograniczyć bezpośrednie emisje gazów cieplarnianych o 95% w stosunku do roku 2009.

Przykładowe eko rozwiązania w Oslo:

  • Oslo Vulkan – zrównoważone osiedle na brzegu rzeki Akerselva, ktore wykorzystuje takie rozwiązania, jak przyjazna dla środowiska architektura, studnie geotermalne czy solarne podgrzewanie wody.

  • Tjuvholmen – nadbrzeże połączone z Akker Brygge, którego budowa obejmowała sztuczne rafy w celu ochrony lokalnej podwodnej fauny.

  • Zrównoważone budownictwo – nowe zabytki Oslo, takie jak Muzeum Muncha, Biblioteka Deichman Bjørvika czy Muzeum Narodowe są budowane w sposób przyjazny dla środowiska i minimalizujący ślad węglowy.

  • Nowe inicjatywy – obecna strategia ekologiczna na 2030 obejmuje 16 inicjatyw, w tym m.in. ochronę magazynowania węgla w przyrodzie, ochronę i przywracanie cieków wodnych i parków, promowanie ruchu pieszego i rowerowego, zmniejszenie ruchu samochodowego o 1/3 w stosunku do poziomu z 2015 roku, edukację klimatyczną czy zerową emisja transportu prywatnego i publicznego.

  • Elektryczny transport – w 2023 roku 82% nowych aut stanowiły samochody elektryczne, a publiczne autobusy, tramwaje i promy są zasilane energią elektryczną, która niemal w 100% pochodzi z energii odnawialnej (elektrowni wodnych i wiatrowych).

  • Budżet klimatyczny – od 2016 roku Oslo włącza budżet klimatyczny do rocznego budżetu miasta. Na wprowadzenie budżetu na wzór tego z Oslo zdecydowało się prawie 100 miast należących do sieci C40.

Sztokholm – pionier zielonych rozwiązań

Działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w Sztokholmie rozpoczęły się już w latach 80. XX wieku, gdy miasto doświadczyło serii kryzysów środowiskowych związanych m.in. z zanieczyszczeniem powietrza i wody. W 1996 roku Sztokholm przyjął swój pierwszy plan klimatyczny, mający na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych.

  • Transport – Sztokholm ma rozbudowaną sieć metra, świetną infrastrukturę rowerową oraz autobusy i pociągi korzystające z odnawialnych źródeł energii. Transport publiczny, pieszy i rowerowy odpowiada za ok. 80% wszystkich podróży w mieście, co znacząco ogranicza korki i emisję spalin.

  • Strefy zerowej emisji – do 2026 roku w stolicy mają się pojawić dwie strefy zerowej emisji. Plan zakłada również promowanie alternatyw, takich jak car-sharing.

  • Energia odnawialna – celem Sztokholmu jest całkowite wyeliminowanie paliw kopalnych do 2040 roku. Aby to osiągnąć, miasto inwestuje w odnawialne źródła energii, takie jak energia wiatrowa i słoneczna. Już w 2019 roku 70% zużycia energii w mieście pochodziło ze źródeł odnawialnych.

  • Stockholm Wood City – pierwsza na świecie inwestycja złożona z kompleksu energetycznie samowystarczalnych budynków mieszkalnych i biurowców wykonanych z drewna. Jej ukończenie planowane jest na rok 2027.

Odwiedź zielone miasta Skandynawii!

Wszystkie skandynawskie stolice mają na koncie zaszczytne odznaczenie Zielonej Stolicy Europy, przyznawane przez Komisję Europejską od 15 lat – Sztokholm otrzymał je w 2010 roku, Kopenhaga w 2014 roku, a Oslo w 2019 roku. Jeśli chcesz zobaczyć norweskie lub duńskie eko rozwiązania na własne oczy, dołącz do wycieczki po Skandynawii organizowanej Skandynawskie Podróże.

art. sponsorowany