Slow food we włoskim regionie Emilia Romagna

Autor tekstu: , Data publikacji:

Czas na włoskie przysmaki. Sery Gran Padano czy szynka Prosciutto – to m.in. czeka na gości we wrześniu w samym sercu Food Valley, czyli regionu do którego należą miasta takie jak Piacenza, Parma, Modena oraz Bologna.

Emilia Romagna to jedyny taki region pachnący szynką parmeńską, pomidorami i serem, który oferuje wiele atrakcji dla odwiedzających w nadchodzącym jesiennym sezonie.

Parma – jedyne włoskie miasto nominowane w 2016 roku do nagrody Unesco za najbardziej kreatywne gastronomicznie miasto, zgodnie z tradycją, jest niekwestionowanym liderem światowej klasy kulinarnych specjałów. W średniowieczu benedyktyni opracowali produkcje sera Parmigiano Reggiano, którego smakiem można cieszyć się do dzisiaj.
Natomiast Rzymianie odbywali podróże do tego rejonu, aby zasmakować się w pysznej szynce parmeńskiej. Prowincje Piacenza Reggio Emilia Modena, Parma i Bolonia skupiają się głównie na produkcji wędlin, sera Parmigiano Reggiano oraz octu balsamicznego tworzonego na bazie tradycyjnej receptury.

Mieszkańcy mają mnóstwo powodów do dumy, dlatego mogą na całym świecie szczycić
się swoimi specjałami, które niosą za sobą bogatą historię i niezastąpiony smak. Bez wątpienia jedzenie w tej części Włoch jest wyróżnikiem, który zachęca turystów do odwiedzenia tego regionu. Warto więc poza wypróbowaniem regionalnych przysmaków, dodatkowo poznać miejsca, w których produkty te są tworzone i przygotowywane tj.  Open Cheese Factories, czyli fabryki sera Parmigiano Reggiano PDO, która pod koniec września zostanie otwarta dla turystów. Odwiedzający będą mogli poznać etapy tworzenia  tego włoskiego przysmaku, a na koniec możliwość degustacji.

Szynka Parmeńska oraz ser są chronione i kontrolowane przez Consortiums, które promuje każdą inicjatywę mającą na celu ochronę szczególnych i unikalnych cech produktu.

XXI edycja Parma Ham Festival rozpoczęła się we wrześniu i będzie trwała aż do grudnia tego roku. Wydarzenie ma na celu odkryć doskonałość i wysoką jakość Prosciutto di Parma, czyli szynki Parmeńskiej; pokazać miejsca w których dojrzewa i jest pielęgnowana. Jest to doskonała okazja, aby móc rozkoszować się jej smakiem w pięknym, włoskim otoczeniu. Finestra Aperte jest dodatkową inicjatywą, która będzie odbywała się w weekendy.

Dodatkowo, wszyscy chętni będę mogli do 9 września odwiedzić fabryki Prosciutto, natomiast
od 21 do 22 września największą na świecie fabrykę makaronów Barilla. Dla dzieci zostały przygotowane warsztaty na temat edukacji żywności, które mają uczyć najmłodszych, jak ważny jest wybór produktów wysokiej jakości. Turyści będą mieli także szansę kupić wyroby bezpośrednio od producentów.

Gastronomiczny wrzesień będzie również okazją do poznania wszystkich miast, które
są częścią Destination Emilia. Region Emilia, Piacenza, Parma i Bolonia, oferują szereg ścieżek edukacyjnych oraz możliwość degustacji regionalnych produktów dla zwiedzających.