Sprzedaż wysyłkowa do Wielkiej Brytanii. Co się zmieniło po Brexicie?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Niewiele czasu upłynęło od czasu Brexitu, aby w statystykach pojawił się wyraźny spadek ilości towarów wysyłanych do Wielkiej Brytanii z Polski. Dlaczego tak się dzieje? Co się zmieniło w przepisach dotyczących wymiany towarów z tym krajem? Sprawdzamy, jak to wygląda od połowy 2021 roku.

Główne zmiany podatkowe po Brexicie

Od 1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej, zatem każda wysyłka towarów do tego kraju staje się od tego czasu eksportem. Nie jest to tylko zmiana nazewnictwa. Dla przedsiębiorców oznacza to przede wszystkim, że w tych przypadkach nie ma możliwość rozliczenia sprzedaży w ramach procedury VAT-OSS. Przypomnijmy – VAT-OSS to procedura, która umożliwia nierejestrowanie VAT we wszystkich krajach UE, które stały się celem dostawy towarów przedsiębiorcy. Daje ona możliwość składania całości deklaracji podatkowych w kraju, gdzie zarejestrowana jest działalność gospodarcza.

Sprzedaż wysyłkowa do Wielkiej Brytanii jest obecnie trudniejsza także ze względu na to, że ten kraj znalazł się poza granicami Unii Europejskiej. A to oznacza, że przedsiębiorcę obowiązuje choćby odprawa celna na granicy. Jeśli chodzi o samą sprzedaż, przedsiębiorca musi dostosować się do przepisów, które obowiązują w Wielkiej Brytanii, w tym przede wszystkim:

  • posiadać nowe dokumenty i certyfikaty;
  • zarejestrować firmę w systemach GVMS i GB Safety & Security;
  • posiadać osobny numer EORI.

To sporo nowości, do których przedsiębiorcy po prostu muszą przywyknąć. A jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w zorganizowaniu się na nowo w tej sytuacji, wejdź na: https://taxology.co/pl/. Pomożemy Ci przebrnąć przez gąszcz nowych przepisów.

VAT w transakcjach z Wielką Brytanią

Polski system podatkowy przewiduje VAT na poziomie 0% dla eksportu towarów. Od połowy 2021 roku dotyczy to także Wielkiej Brytanii. Nie jest to jednak aż tak proste. Przedsiębiorca musi spełnić szereg warunków m.in. potwierdzić dokonanie odprawy celnej. Brak takiego potwierdzenie nie uniemożliwia eksportu towarów, ale powoduje, że staje się ona opodatkowana stawką właściwą dla danego rodzaju towarów. W sprzedaży wysyłkowej do Wielkiej Brytanii często mówimy także o odprowadzaniu VAT właśnie w tym kraju i jest to niezależne od rozliczenia VAT w Polsce. W jakich sytuacjach przedsiębiorca jest zobowiązany do rozliczenia VAT w Wielkiej Brytanii?

Limity sprzedaży w Wielkiej Brytanii

Wartość transakcji, korzystanie z pośrednictwa platform sprzedażowych, a nawet to, kto jest nabywcą naszego towaru, ma znaczenie dla rozliczenia VAT w Wielkiej Brytanii. Sprzedaż wysyłkowa wiąże się tutaj z limitami, które obliczane są na podstawie wartości całości towarów w przesyłce. Limity nie biorą pod uwagę pojedynczych produktów, kosztów wysyłki czy podatków.

W praktyce, jeżeli wartość towarów przekracza £135, to sprzedawca wystawia fakturę, która nie zawiera podatku VAT, a importer odprowadza VAT do urzędu celnego w Wielkiej Brytanii, zatem transakcja rozliczana jest jako import towarów i podlega odprawie celnej.

W przypadku, gdy transakcja nie przekracza tej kwoty, należy jeszcze ustalić, kto jest odbiorcą towaru. Jeżeli odbiorcą będzie osoba prywatna, przedsiębiorcę obowiązywać będzie rejestracja do VAT w Wielkiej Brytanii i rozliczenie tego podatku w lokalnej deklaracji. Więcej na temat sprzedaży wysyłkowej do Wielkiej Brytanii piszemy na: https://taxology.co/pl/zasady-sprzedazy-wysylkowej-do-wielkiej-brytanii/.