W nieznane nad włoski Adriatyk

Autor tekstu: , Data publikacji:

Ponad 25 kilometrów włoskiego wybrzeża Adriatyku z szerokimi piaszczystymi plażami, wycieczki przez nietknięte krajobrazy i niezwykłe doświadczenia z zakresu kultury i sztuki – oto atrakcje nieodkrytej jeszcze gminy Comacchio i Parku Regionalnego Delty Padu.

Comacchio to urokliwe miasteczko w regionie Emilia-Romagna, leżące na południu od delty Padu, zaledwie 5 km od morza, 30 km od Rawenny i 40 km od popularnego miasta rowerowego Ferrara. Cała okolica składa się z kilku niewielkich miejscowości, jezior, plaż, portu Porto Garibaldi i historycznego miasta lagunowego o tej samej nazwie, a w nim – malowniczych alejek, ceglanych mostów i kanałów. Każdy, kto zdecyduje się wybrać tu na wakacje, będzie miał szanse doświadczyć wyjątkowych doznań i odkryć nieznany jeszcze turystom świat.

Węgorze, ptaki i nietknięta przyroda

Park Regionalny Delty Padu jest największym biotopem mokradłowym w Europie – ma powierzchnię 53 000 hektarów. W 1999 roku Park został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zaś w 2015 roku – znajdujący się nieopodal Rezerwat Biosfery. Wijące się ramiona rzek, niewielkie stawy, szerokie laguny i mieszkające tam flamingi, stare chaty rybackie (tzw. Casoni) oraz tradycyjne warzelnie morskie, czynią wizytę w tym nieodkrytym włoskim rejonie wyjątkowym przeżyciem. Piękna i nienaruszona przyroda jest na wyciągnięcie ręki – można ją podziwiać podczas rowerowych wycieczek, korzystając z dogodnej infrastruktury, lub też wypraw w kajaku, który jest doskonałym środkiem, by w pełnić odkryć lagunę.

Kiedy goście zainteresowani bardziej kulinarnymi wrażeniami pójdą zwiedzić warzelnię, gdzie pod fachowym nadzorem będą mogli wydobyć własną sól, miłośnicy przyrody mogą wybrać się na obserwację dzikich zwierząt. Najwięcej gatunków można spotkać w strefie aluwialnej wokół ujścia Padu do Adriatyku. Z kolei amatorzy ptaków powinni udać się do Padu di Maistra – ornitolodzy doliczyli się tam prawie 370 gatunków!

Laguna jest także znana z tego, że co roku gromadzą się w niej węgorze, przygotowujące się do tarła w głębi Atlantyku. A każdej jesieni miasteczko Comacchio jest gospodarzem wielkiego festiwalu węgorzy „Sagra dell’Anguilla”, podczas którego można próbować pysznych lokalnych dań rybnych, z węgorzem w roli głównej. Niezależnie od imprezy, zwiedzający mogą przez cały rok dowiedzieć się wszystkiego na temat łowienia węgorzy i przetwórstwa ryb w nowo wyposażonym muzeum, mieszczącym się w dawnej fabryce ryb – i oczywiście zabrać do domu wybrany smakołyk!

 Sztuka, kultura i wielowiekowa historia

Gmina Comacchio jest nie tylko perłą natury, ale również klejnotem dla miłośników sztuki i kultury. Około 4 000 grobowców dowodzi, że na terytorium gminy istniały etruskie i greckie osady jeszcze przed starożytnymi Rzymianami. Ich naczynia ceramiczne znajdują się na wystawie w Muzeum Narodowym w Ferrarze i tworzą największą tego typu kolekcję na świecie.

Samo miasto powstało na początku XIX wieku na trzynastu oddzielnych wyspach lagunowych, a dostać się do niego można było jedynie drogą lądową przez mosty. Imponującym świadkiem tej długiej historii jest Museo della Nave Romana, w którym znajdują się części 21-metrowego rzymskiego statku oraz jego ładunek. Ale Comacchio posiada również specjalny skarb dla miłośników sztuki współczesnej: muzeum Remo Brindisi, które nazwę przyjęło od swojego założyciela. Otwarte w 1976, mieści ważną kolekcję współczesnych dzieł europejskich, amerykańskich i azjatyckich, w tym dzieł Picassa, Warhola, Kokoschki i Dalíego.

Nadmorski relaks

Każdy wielbiciel morskich kąpieli poczuje się jak u siebie na wybrzeżu Comacchio, zwanym 7 Lidi (7 plaż). Składa się ono z 7 nadmorskich kurortów, rozciągniętych na 25 km. Przykładem jest pocztówkowa plaża Punta Maistra, znajdująca się na skrajnym końcu delty, ozdobiona latarnią morską. Z kolei w Lido delle Nazioni, na północnym krańcu wybrzeża, spotkamy stada dzikich koni i jeleni. Dla chętnych możliwe jest zwiedzanie okolic właśnie na jednym z dzikich koni. Małe pensjonaty, urocze butikowe hotele i nowo wyremontowane kempingi w cienistych lasach sosnowych, czynią z wakacji na plażach Comacchio niezwykle przyjemne i odprężające doświadczenie.