Xavier Thuizat nowym sommelierem w Air France

Autor tekstu: , , Data publikacji:

Francuskie linie lotnicze Air France wybrały nowego sommeliera, który będzie zajmował się doborem trunków serwowanych klientom linii we wszystkich kabinach na pokładach samolotów oraz w salonikach lotniskowych w Paryżu. Zadanie powierzono Xavierowi Thuizatowi, który jest szefem sommelierów w  pięciogwiazdkowym Hôtel de Crillon, należącym do sieci Rosewood Hotels. Thuizat przejmuje obowiązki od Paolo Basso, najlepszego sommeliera na świecie w 2013 roku, który dla Air France pracował od 10 lat. Air France od lat pełni rolę ambasadora francuskiej gastronomii, który promuje smaki Francji, w tym znane na całym świecie wina,  na pokładach swoich samolotów. Rocznie linia serwuje milion butelek szampana i ponad 8 milionów butelek wina.

Xavier Thuizat to ceniony specjalista w świecie wina, który jest znany z jakości i trafności swoich wyborów, czego dowodzą liczne nagrody w branży. Został uznany najlepszym francuskim sommelierem w 2022 roku, zwycięzcą konkursu Meilleur Ouvrier de France w 2023 roku, a także zdobywcą nagrody dla najlepszego sommeliera w tegorocznej edycji konkursu przewodnika Michelin.

Aby stworzyć nową ofertę win, szampanów i alkoholi wysokoprocentowych dla Air France, nowy sommelier wraz z odpowiedzialnymi zespołami linii, przeprowadzi między innymi tzw. ślepe testy we wszystkich rejonach winiarskich Francji, w wyniku których wyłoni odpowiednie wina do samolotu i do saloników. W karcie win Air France znajdą się najlepsze odmiany winorośli z Szampanii, Bordeaux, Burgundii, Doliny Rodanu, Langwedocji-Roussillon oraz Doliny Loary i Alzacji. Nowo wybrany sommelier będzie także odpowiedzialny za stworzenie dla linii oferty francuskich piw.

– Chciałbym podziękować Paolo Basso, który od dziesięciu lat angażuje się w promowanie najlepszych win z francuskich winnic wśród wszystkich klientów Air France, w naszych salonach i na pokładach naszych samolotów. Bardzo się cieszę, że mogę powitać Xaviera Thuizata, jako nowego sommeliera Air France. Jestem pewien, że będzie kontynuował tę rolę z takim samym talentem i pasją – powiedział Fabien Pelous, Wiceprezes ds. Doświadczenia Klienta w Air France.

Air France oferuje szeroki wybór francuskich win, szampana i inne alkohole, które są dostępne podczas jego lotów we wszystkich kabinach, łącznie z klasą ekonomiczną, a także w salonikach lotniskowych dla gości przewoźnika. Rocznie linia serwuje milion butelek szampana i ponad 8 milionów butelek wina.

Xavier Thuizat, który pochodzi z Burgundii, szczególnie upodobał sobie ten słynący z wina region Francji, co często ma wyraz w jego pracy. W swojej karierze sommelier pracował w prestiżowych lokalach gastronomicznych, takich jak Relais Bernard Loiseau, Le Meurice, Pierre Gagnaire & the Peninsula, a obecnie odpowiada za wina i alkohole wysokoprocentowe w Hôtel de Crillon, sieci Rosewood Hotels. Bazując na swoim doskonałym wyczuciu i trafności wyborów Thuizat zajmuje się rozwojem hotelowej piwnicy win, która obejmuje ponad 2500 referencji i jest jedną z najbogatszych we Francji. Dodatkowo, będąc sommelierem sieci Rosewood na Europę, odpowiada za prezentację europejskiego portfolio grupy. Rok 2022, w którym został najlepszym sommelierem we Francji był punktem zwrotnym w jego karierze. Rok później Thuizata uhonorowanano tytułem Meilleur Ouvrier de France. Otrzymane nagrody sprawiły, że podjął zobowiązanie do przekazywania swojej wiedzy i wartości uczniom i współpracownikom, mając nadzieję na wykształcenie kolejnego pokolenia talentów sommelierskich. Jego najnowsze osiągnięcie, w 2024 roku, to nagroda główna dla Najlepszego Sommeliera w tergorocznej edycji konkursu przewodnika Michelin. W tym samym roku Thuizat rozpoczął pracę jak główny sommelier w Air France.