Zimowe i narciarskie nowości ze Słowacji

Autor tekstu: , Data publikacji:

Bez pandemicznych obostrzeń, blisko i w miarę oszczędnie - słowackie ośrodki górskie ogłaszają gotowość do zimowego sezonu turystycznego. Ośrodki zimowe naszego południowego sąsiada są gotowe na przyjęcie zimowych gości, dla których przygotowały kilka nowości, aby jak najpełniej mogli cieszyć się pobytem w górach. Narciarze nie muszą obawiać się większych ograniczeń na stokach,  pomimo strat z poprzednich sezonów covidowych, a także znacznego wzrostu kosztów energii i paliwa.

Nowości i ekologiczne przygotowanie stoków

Warunki naturalne Słowacji (do 80% terytorium znajduje się na wysokości 750 m n.p.m.) pozwalają na funkcjonowanie około 100 ośrodków narciarskich, które są obsługiwane przez ponad 450 kolejek linowych i wyciągów. Kurorty zainwestowały w rozwój przed obecnym sezonem zimowym ponad 25 mln euro. W ośrodku Chopok Jasná na Liptowie dodano nową kolejkę linową, która finalizuje bezbarierowe połączenia tras Chopoka. Ważne są również inwestycje w naśnieżanie w kilku ośrodkach, aby kaprysy pogody w jak najmniejszym stopniu wpływały na jakość pokrywy śnieżnej na stokach. Resorty coraz częściej korzystają z nowych pojazdów gąsienicowych wyposażonych w system Snowsat. System ten, wykorzystując zdjęcia satelitarne i GPS, pokazuje, ile śniegu jest na stokach, co pozwala na efektywniejsze zarządzanie zarówno naturalnym, jak i sztucznym śniegiem oraz znacznie zmniejsza zużycie paliwa. Dzięki temu utrzymanie stoków jest bardziej ekologiczne i zrównoważone. Inwestycje zostały skierowane również na poprawę jakości obiektów gastronomicznych na stokach oraz w nowe tereny do nauki sportów zimowych dla dzieci w Bachledowej dolinie. „W tym roku, oprócz tradycyjnie krajowych narciarzy, spodziewamy się również post-covidowego powrotu narciarzy z Polski i Czech. Terminy na Boże Narodzenie i Nowy Rok wykazują już wysoki poziom dokonanych rezerwacji, dlatego zachęcamy do podejmowania decyzji już teraz – mówi Bohuš Hlavatý ze stowarzyszenia LAVEX, które reprezentuje właścicieli i operatorów kolejek linowych i wyciągów na Słowacji.

Ceny skipassów będą wyższe, ale elastyczne

Dziesiątki tysięcy osób zatrudnionych w regionach z niepokojem obserwowało negocjacje wokół cen energii, które mogą w zasadniczy sposób wpłynąć na dostępność narciarstwa, a co za tym idzie także frekwencję i sprzedaż. Ośrodki narciarskie są szkieletem turystyki górskiej, z którym związani są w regionach właściciele i pracownicy obiektów noclegowych, sklepów, szkółek narciarskich, ale także całej infrastruktury, np. dostawców żywności i innych usług.

– Już teraz wiadomo, że koszt korzystania z infrastruktury zimowej będzie wyższy, ale nie będzie stanowił bariery nie do pokonania. W połączeniu z optymalizacją kosztów w ośrodkach spowoduje to wzrost cen karnetów w ośrodkach średniej wielkości tylko o 2-3 euro dziennie. W mniejszych ośrodkach będzie wzrost jeszcze mniejszy; dobrą wiadomością jest to, że ceny karnetów na kursy narciarskie pozostały bez zmian lub z minimalną podwyżką – dodaje Hlavatý. Narciarze mogą jednak znacznie zaoszczędzić, kupując karnety online z wyprzedzeniem. Kilka ośrodków zainwestowało również w systemy sprzedaży i przechodzi na elastyczne ceny, co nie tylko oszczędza czas i pieniądze klientów, ale także pozwala ośrodkom lepiej regulować frekwencję i oferować niższe ceny w dni z mniejszą frekwencją.

Sezon zimowy rozpocznie się uroczystym otwarciem w Jasnej 3 grudnia 2022 r., a sama jazda na nartach będzie uzależniona od warunków pogodowych i możliwości wystąpienia śniegu na trasach, czyli zwykle przed świętami Bożego Narodzenia.

Nowości w regionach

Żyliński region turystyczny

Jego różnorodność ma nie tylko charakter naturalny, ale także kulturowy, nie zapominając o różnorodności usług i możliwości uprawiania sportu i rozrywki kulturalnej. Przedstawiamy region jako rozwiniętą, atrakcyjną i zróżnicowaną część Słowacji z możliwością relaksu i aktywnego wypoczynku. Oprócz najpiękniejszych destynacji, pomników przyrody i kultury, na zwiedzających czeka również kilka atrakcji z listy UNESCO. Region posiada piękne naturalne zakamarki, idealne do uprawiania górskich wędrówek, jazdy na rowerze i uprawiania sportów wodnych oraz możliwość wypoczynku dla ciała i ducha w aquaparkach i uzdrowiskach przez cały rok. Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym w dużych i mniejszych ośrodkach narciarskich powstają idealne warunki nie tylko do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego, ale także skialpinizmu, skitouringu, freeride’u oraz nocnej jazdy na nartach. Oprócz tego wszystkiego są warte odnotowania przykłady dziedzictwa kulturowego, folkloru, rzemiosła i tradycji.

Uzdrowisko Aphrodita

Dobroczynne działanie wody Rajecko Teplickiej było znane już w XIV wieku. Ta naturalna, lecznicza, średniozmineralizowana woda wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowa ma temperaturę 38 stopni. Uzdrowisko Aphrodite Rajecké Teplice koncentruje się na leczeniu układu mięśniowo-szkieletowego, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób zawodowych. Skupia się na leczeniu, profilaktyce i budowaniu odporności. Goście szeroko korzystają z kompleksu 11 basenów z termalną wodą leczniczą, świata saun, Natural Spa, hydroterapii, masaży, elektroterapii i wielu innych zabiegów. Miejscowy ośrodek balneologiczny wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny i oferuje całą gamę zabiegów o charakterze leczniczym, relaksacyjnym i upiększającym. Zakwaterowanie w 4-gwiazdkowych hotelach Aphrodite i Aphrodite Palace zapewnia komfort i luksus.

Rajeckie Teplice dla firm i przedsiębiorców

Uzdrowisko Rajecké Teplice oferuje połączenie Spa i możliwości organizacji konferencji dla każdej firmy, instytucji lub przedsiębiorcy pod kątem różnych imprez! W uzdrowisku Aphrodite Rajecké Teplice można zorganizować konferencje, imprezy lub imprezy firmowe w połączeniu z przyjemnym relaksem w termalnej wodzie leczniczej. Przygotujemy spersonalizowane imprezy, warsztaty, spotkania, bankiety, imprezy firmowe i integracyjne. Oferujemy indywidualne podejście menedżerów przy organizacji wydarzeń, wyborze zajęć na świeżym powietrzu lub programów kulturalnych.

Wysokie Tatry

Odkryj urok ośnieżonych szlaków turystycznych, wyratrakowanych stoków narciarskich, ciepłych centrów wellness, zimowych przeżyć i eventów. Region Tatr Wysokich oferuje mnóstwo atrakcji także w sezonie zimowym.

O skrzypiącym śniegu pod butami i powietrzu wypełnionym przyjemnym zapachem ciepłej herbaty nie musisz już tylko marzyć. Wystarczy wybrać się w najwyższe słowackie góry i w pełni cieszyć się urlopem pełnym najlepszych doznań i przygód. Turystyka górska to nie jedyna atrakcja w tym regionie, ale też czynne cały czas schroniska górskie (z wyjątkiem Schroniska pod Rysami). Do turystyki zimowej konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie. Należy pamiętać o ciepłych ubraniach, sprawdzeniu pogody i zagrożenia lawinowego, ciepłych napojach, sprzęcie zimowym (raki) i ubezpieczeniu górskim. Niektóre schroniska, jak na przykład Schronisko pod Soliskiem, Schronisko Bilika lub Schronisko Łomnickie można wygodnie i bez większego wysiłku odwiedzić kolejką linową.

Na Smokowieckim Siodełku (Hrebienok) już po raz dziesiąty powstała wyjątkowa budowla – Tatrzańska Świątynia Lodowa. Jubileuszowy rok najczęściej odwiedzanej zimowej atrakcji w Tatrach niesie się nie tylko w duchu wyjątkowej budowli sakralnej – Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Nowością tegorocznej edycji jest możliwość wejścia między lodowe ściany budowli i dzięki temu podziwiania precyzyjnych detali z innej perspektywy. Tegoroczna Świątynia Lodowa powstała pod okiem utalentowanego artysty Adama Bakoša oraz 22 rzeźbiarzy, którzy tchnęli życie w 225 ton lodu. Podczas wycieczki na Hrebienok pamiętajcie o zabraniu ze sobą sanek lub możecie je wypożyczyć bezpośrednio w Starym Smokowcu lub na Hrebienku, a potem wyszaleć się na 2,5 km trasie saneczkowej.

Prawdziwym wyzwaniem jest także majestatyczna Łomnica (Lomnický štít). Wisząca kolejka linowa przez wiele lat biła rekordy i do dziś nadal zachwyca wspaniałymi widokami spod stalowych lin. Z czerwonej kabiny można z góry oglądać najbardziej stromą trasę narciarską na Słowacji w Łomnickiej Przełęczy.

W Tatrach Wysokich w sezonie zimowym 2022/2023 można szusować na ponad 24 kilometrach idealnie przygotowanych tras zjazdowych z gwarancją śniegu przez 5 miesięcy w roku. Oficjalnie ruszyła już sprzedaż karnetów narciarskich na sezon zimowy, dzięki czemu narciarze mogą kupić z wyprzedzeniem tańsze karnety na stronie gopass.travel. Przedsprzedaż opiera się na elastycznych cenach – podobnie jak w przypadku sprzedaży biletów lotniczych obowiązuje prosta zasada – im wcześniej kupisz, tym taniej. Najwyżej położony ośrodek narciarski Jezioro Szczyrbskie (Štrbské Pleso) będzie otwarty od 10.12.2022, a ośrodek narciarski Tatrzańska Łomnica z ponad 12 km tras o różnym stopniu trudności, nowoczesną 15-osobową gondolą i najbardziej stromym stokiem z Łomnickiej Przełęczy zostanie otwarty 17.12.2022 r.

W ośrodkach Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec i Jezioro Szczyrbskie czekają na gości wszystkie tradycyjne imprezy zimowe, w tym także imprezy kulinarne jak Tatrzański Wieczór Wrażeń czy Kolacja pod gwiazdami. Ponownie będzie dostępna usługa, która miała premierę w zeszłym sezonie zimowym – Comfort parking, umożliwiająca dokonanie rezerwacji online miejsca parkingowego w Tatrzańskiej Łomnicy oraz Fast Pass – usługa umożliwiająca klientom ośrodków Tatrzańska Łomnica i Jezioro Szczyrbskie pierwszeństwo wejścia do kolejki linowej.

Miłośnicy narciarstwa biegowego oprócz tras pod skoczniami narciarskimi mogą korzystać z zacisznych miejsc z przygotowanymi trasami, jak na przykład boisko w Wyżnich Hagach, trasa między Nową i Tatrzańską Polanką czy pętla Kolbisko w Tatrzańskiej Łomnicy. W sezonie zimowym można znaleźć ponad 64 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego bezpośrednio w Tatrach Wysokich, a kolejne trasy można znaleźć w okolicach Popradu www.regiontatry.sk

Liptów i Chopok

Zimą Chopok jest rajem dla narciarzy, a znajdujące się w jego pobliżu źródła termalne to balsam dla ciała  i ducha. Zimą, kiedy jest mróz, pada śnieg, a dni są jeszcze krótkie, to różnorodność oferty regionu LIPTOV skoncentrowana na niewielkim obszarze jest kluczem do najlepszego zimowego wypoczynku. Udaj się na Słowację, w Tatry, na Liptów, na Chopok…

Zima na Liptowie to biała bajka stworzona zwłaszcza do aktywnego ruchu na śniegu – szusowanie na nartach, skitury, freeride, narciarstwo biegowe. Widoki na Tatry to niezrównane przeżycie, a pobyt w wodach termalnych pod Chopokiem relaksuje i leczy.

Najlepsze warunki na narty na Słowacji znajdziemy w ośrodku Jasná (Chopok, www.jasna.sk). Można poszusować po północnej i południowej stronie Chopoka na 50 km nartostrad, z których większość jest sztucznie naśnieżana. Trasy są odpowiednie dla wymagających i rekreacyjnych narciarzy, ale także dla rodzin z dziećmi i początkujących. Ośrodek ten jako jedyny może organizować puchary świata  w narciarstwie zjazdowym. Była tutaj także fenomenalna Mikaela Shiffrin i mistrzyni olimpijska w slalomie, słowaczka Petra Vlhová, której rodzinnym ośrodkiem jest właśnie Jasná.

Sezon narciarski 2022/23 rozpoczyna ośrodek z nową 15-osobową koleją gondolową z miejsca Biela púť w kierunku Priehyby, która pozwoli jeszcze szybciej dostać się na szczyt Chopoka, a stamtąd podziwiać  widoki i przygotowane nartostrady po obu stronach Chopoka – z północy i południa. Bogata oferta wypożyczalni sprzętu narciarskiego, serwisów narciarskich, szkółek narciarskich, restauracji na stoku to rzecz oczywista. Nie zabraknie także bogatego programu apreski – dyskoteki, koncerty, kolacje na szczycie Chopoka w panoramicznej restauracji Rotunda, tatrzańska kolacja pełna wrażeń w górskiej restauracji Habarka połączona z warsztatmi gotowania bryndzowych haluszków i jazdą ratrakiem. Dla koneserów narciarstwa, jeszcze przed oficjalnymi godzinami otwarcia ośrodka, przygotowano Fresh track – szusowanie po doskonale przygotowanych stokach i śniadanie na szczycie. Dla miłośników skiturów, narciarstwa biegowego i freeride’owego Jasná oferuje także wyśmienite możliwości. W sezonie zimowym do Jasnej kursują prawie z całego regionu bezpłatne busy dla narciarzy. Narciarze mogą również wygodnie i bezpłatnie zaparkować samochód na parkingu na początku Doliny Demianowskiej i skorzystać                                 z bezpłatnych busów  dla narciarzy, które kursują co 15 minut.

Urlop zimowy na Liptowie nie musi polegać wyłącznie na szusowaniu na nartach i przebywaniu na śniegu. W pobliżu stoków narciarskich znajduje się wiele źródeł termalnych i mineralnych. Parki wodne – Tatralandia w Liptowskim Mikulaszu (www.tratralandia.sk), Lúčky i Bešeňová (www.besenova.com) są idealne po nartach lub jako alternatywa zamiast jazdy na nartach. Wody termalne, tropikalne temperatury w liptowskich parkach wodnych uzupełnione są szeregiem atrakcji, które dostarczą relaksu i zabawy. Woda morska, basen z falami, zjeżdżalnie, a także programy animacyjne, światy saun i rytuały saunowe to tylko część z nich.

Region Liptów oferuje również bardzo smaczną gastronomię. Oprócz nowoczesnej kuchni warto spróbować bryndzowych haluszków, smażonego sera czy specjału z ziemniaków – liptowskie droby, które otrzymały Chronione Oznaczenie Geograficzne, dzięki czemu stały się europejskim unikatem, produkowanym tylko pod Chopokiem. Turyści lubią również delektować się lokalnym piwem lub typowym ziołowym likierem Demänovka.