Nowości i ekologiczne przygotowanie stoków
Warunki naturalne Słowacji (do 80% terytorium znajduje się na wysokości 750 m n.p.m.) pozwalają na funkcjonowanie około 100 ośrodków narciarskich, które są obsługiwane przez ponad 450 kolejek linowych i wyciągów. Kurorty zainwestowały w rozwój przed obecnym sezonem zimowym ponad 25 mln euro. W ośrodku Chopok Jasná na Liptowie dodano nową kolejkę linową, która finalizuje bezbarierowe połączenia tras Chopoka. Ważne są również inwestycje w naśnieżanie w kilku ośrodkach, aby kaprysy pogody w jak najmniejszym stopniu wpływały na jakość pokrywy śnieżnej na stokach. Resorty coraz częściej korzystają z nowych pojazdów gąsienicowych wyposażonych w system Snowsat. System ten, wykorzystując zdjęcia satelitarne i GPS, pokazuje, ile śniegu jest na stokach, co pozwala na efektywniejsze zarządzanie zarówno naturalnym, jak i sztucznym śniegiem oraz znacznie zmniejsza zużycie paliwa. Dzięki temu utrzymanie stoków jest bardziej ekologiczne i zrównoważone. Inwestycje zostały skierowane również na poprawę jakości obiektów gastronomicznych na stokach oraz w nowe tereny do nauki sportów zimowych dla dzieci w Bachledowej dolinie. „W tym roku, oprócz tradycyjnie krajowych narciarzy, spodziewamy się również post-covidowego powrotu narciarzy z Polski i Czech. Terminy na Boże Narodzenie i Nowy Rok wykazują już wysoki poziom dokonanych rezerwacji, dlatego zachęcamy do podejmowania decyzji już teraz – mówi Bohuš Hlavatý ze stowarzyszenia LAVEX, które reprezentuje właścicieli i operatorów kolejek linowych i wyciągów na Słowacji.
Ceny skipassów będą wyższe, ale elastyczne
Dziesiątki tysięcy osób zatrudnionych w regionach z niepokojem obserwowało negocjacje wokół cen energii, które mogą w zasadniczy sposób wpłynąć na dostępność narciarstwa, a co za tym idzie także frekwencję i sprzedaż. Ośrodki narciarskie są szkieletem turystyki górskiej, z którym związani są w regionach właściciele i pracownicy obiektów noclegowych, sklepów, szkółek narciarskich, ale także całej infrastruktury, np. dostawców żywności i innych usług.
– Już teraz wiadomo, że koszt korzystania z infrastruktury zimowej będzie wyższy, ale nie będzie stanowił bariery nie do pokonania. W połączeniu z optymalizacją kosztów w ośrodkach spowoduje to wzrost cen karnetów w ośrodkach średniej wielkości tylko o 2-3 euro dziennie. W mniejszych ośrodkach będzie wzrost jeszcze mniejszy; dobrą wiadomością jest to, że ceny karnetów na kursy narciarskie pozostały bez zmian lub z minimalną podwyżką – dodaje Hlavatý. Narciarze mogą jednak znacznie zaoszczędzić, kupując karnety online z wyprzedzeniem. Kilka ośrodków zainwestowało również w systemy sprzedaży i przechodzi na elastyczne ceny, co nie tylko oszczędza czas i pieniądze klientów, ale także pozwala ośrodkom lepiej regulować frekwencję i oferować niższe ceny w dni z mniejszą frekwencją.
Sezon zimowy rozpocznie się uroczystym otwarciem w Jasnej 3 grudnia 2022 r., a sama jazda na nartach będzie uzależniona od warunków pogodowych i możliwości wystąpienia śniegu na trasach, czyli zwykle przed świętami Bożego Narodzenia.
Nowości w regionach
Żyliński region turystyczny
Jego różnorodność ma nie tylko charakter naturalny, ale także kulturowy, nie zapominając o różnorodności usług i możliwości uprawiania sportu i rozrywki kulturalnej. Przedstawiamy region jako rozwiniętą, atrakcyjną i zróżnicowaną część Słowacji z możliwością relaksu i aktywnego wypoczynku. Oprócz najpiękniejszych destynacji, pomników przyrody i kultury, na zwiedzających czeka również kilka atrakcji z listy UNESCO. Region posiada piękne naturalne zakamarki, idealne do uprawiania górskich wędrówek, jazdy na rowerze i uprawiania sportów wodnych oraz możliwość wypoczynku dla ciała i ducha w aquaparkach i uzdrowiskach przez cały rok. Wraz ze zbliżającym się sezonem zimowym w dużych i mniejszych ośrodkach narciarskich powstają idealne warunki nie tylko do uprawiania narciarstwa zjazdowego i biegowego, ale także skialpinizmu, skitouringu, freeride’u oraz nocnej jazdy na nartach. Oprócz tego wszystkiego są warte odnotowania przykłady dziedzictwa kulturowego, folkloru, rzemiosła i tradycji.
Uzdrowisko Aphrodita
Dobroczynne działanie wody Rajecko Teplickiej było znane już w XIV wieku. Ta naturalna, lecznicza, średniozmineralizowana woda wodorowęglanowo-wapniowo-magnezowa ma temperaturę 38 stopni. Uzdrowisko Aphrodite Rajecké Teplice koncentruje się na leczeniu układu mięśniowo-szkieletowego, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób zawodowych. Skupia się na leczeniu, profilaktyce i budowaniu odporności. Goście szeroko korzystają z kompleksu 11 basenów z termalną wodą leczniczą, świata saun, Natural Spa, hydroterapii, masaży, elektroterapii i wielu innych zabiegów. Miejscowy ośrodek balneologiczny wyposażony jest w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny i terapeutyczny i oferuje całą gamę zabiegów o charakterze leczniczym, relaksacyjnym i upiększającym. Zakwaterowanie w 4-gwiazdkowych hotelach Aphrodite i Aphrodite Palace zapewnia komfort i luksus.
Rajeckie Teplice dla firm i przedsiębiorców
Uzdrowisko Rajecké Teplice oferuje połączenie Spa i możliwości organizacji konferencji dla każdej firmy, instytucji lub przedsiębiorcy pod kątem różnych imprez! W uzdrowisku Aphrodite Rajecké Teplice można zorganizować konferencje, imprezy lub imprezy firmowe w połączeniu z przyjemnym relaksem w termalnej wodzie leczniczej. Przygotujemy spersonalizowane imprezy, warsztaty, spotkania, bankiety, imprezy firmowe i integracyjne. Oferujemy indywidualne podejście menedżerów przy organizacji wydarzeń, wyborze zajęć na świeżym powietrzu lub programów kulturalnych.
Wysokie Tatry
Odkryj urok ośnieżonych szlaków turystycznych, wyratrakowanych stoków narciarskich, ciepłych centrów wellness, zimowych przeżyć i eventów. Region Tatr Wysokich oferuje mnóstwo atrakcji także w sezonie zimowym.
O skrzypiącym śniegu pod butami i powietrzu wypełnionym przyjemnym zapachem ciepłej herbaty nie musisz już tylko marzyć. Wystarczy wybrać się w najwyższe słowackie góry i w pełni cieszyć się urlopem pełnym najlepszych doznań i przygód. Turystyka górska to nie jedyna atrakcja w tym regionie, ale też czynne cały czas schroniska górskie (z wyjątkiem Schroniska pod Rysami). Do turystyki zimowej konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie. Należy pamiętać o ciepłych ubraniach, sprawdzeniu pogody i zagrożenia lawinowego, ciepłych napojach, sprzęcie zimowym (raki) i ubezpieczeniu górskim. Niektóre schroniska, jak na przykład Schronisko pod Soliskiem, Schronisko Bilika lub Schronisko Łomnickie można wygodnie i bez większego wysiłku odwiedzić kolejką linową.
Na Smokowieckim Siodełku (Hrebienok) już po raz dziesiąty powstała wyjątkowa budowla – Tatrzańska Świątynia Lodowa. Jubileuszowy rok najczęściej odwiedzanej zimowej atrakcji w Tatrach niesie się nie tylko w duchu wyjątkowej budowli sakralnej – Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Nowością tegorocznej edycji jest możliwość wejścia między lodowe ściany budowli i dzięki temu podziwiania precyzyjnych detali z innej perspektywy. Tegoroczna Świątynia Lodowa powstała pod okiem utalentowanego artysty Adama Bakoša oraz 22 rzeźbiarzy, którzy tchnęli życie w 225 ton lodu. Podczas wycieczki na Hrebienok pamiętajcie o zabraniu ze sobą sanek lub możecie je wypożyczyć bezpośrednio w Starym Smokowcu lub na Hrebienku, a potem wyszaleć się na 2,5 km trasie saneczkowej.
Prawdziwym wyzwaniem jest także majestatyczna Łomnica (Lomnický štít). Wisząca kolejka linowa przez wiele lat biła rekordy i do dziś nadal zachwyca wspaniałymi widokami spod stalowych lin. Z czerwonej kabiny można z góry oglądać najbardziej stromą trasę narciarską na Słowacji w Łomnickiej Przełęczy.
W Tatrach Wysokich w sezonie zimowym 2022/2023 można szusować na ponad 24 kilometrach idealnie przygotowanych tras zjazdowych z gwarancją śniegu przez 5 miesięcy w roku. Oficjalnie ruszyła już sprzedaż karnetów narciarskich na sezon zimowy, dzięki czemu narciarze mogą kupić z wyprzedzeniem tańsze karnety na stronie gopass.travel. Przedsprzedaż opiera się na elastycznych cenach – podobnie jak w przypadku sprzedaży biletów lotniczych obowiązuje prosta zasada – im wcześniej kupisz, tym taniej. Najwyżej położony ośrodek narciarski Jezioro Szczyrbskie (Štrbské Pleso) będzie otwarty od 10.12.2022, a ośrodek narciarski Tatrzańska Łomnica z ponad 12 km tras o różnym stopniu trudności, nowoczesną 15-osobową gondolą i najbardziej stromym stokiem z Łomnickiej Przełęczy zostanie otwarty 17.12.2022 r.
W ośrodkach Tatrzańska Łomnica, Stary Smokowiec i Jezioro Szczyrbskie czekają na gości wszystkie tradycyjne imprezy zimowe, w tym także imprezy kulinarne jak Tatrzański Wieczór Wrażeń czy Kolacja pod gwiazdami. Ponownie będzie dostępna usługa, która miała premierę w zeszłym sezonie zimowym – Comfort parking, umożliwiająca dokonanie rezerwacji online miejsca parkingowego w Tatrzańskiej Łomnicy oraz Fast Pass – usługa umożliwiająca klientom ośrodków Tatrzańska Łomnica i Jezioro Szczyrbskie pierwszeństwo wejścia do kolejki linowej.
Miłośnicy narciarstwa biegowego oprócz tras pod skoczniami narciarskimi mogą korzystać z zacisznych miejsc z przygotowanymi trasami, jak na przykład boisko w Wyżnich Hagach, trasa między Nową i Tatrzańską Polanką czy pętla Kolbisko w Tatrzańskiej Łomnicy. W sezonie zimowym można znaleźć ponad 64 km tras do uprawiania narciarstwa biegowego bezpośrednio w Tatrach Wysokich, a kolejne trasy można znaleźć w okolicach Popradu www.regiontatry.sk
Liptów i Chopok
Zimą Chopok jest rajem dla narciarzy, a znajdujące się w jego pobliżu źródła termalne to balsam dla ciała i ducha. Zimą, kiedy jest mróz, pada śnieg, a dni są jeszcze krótkie, to różnorodność oferty regionu LIPTOV skoncentrowana na niewielkim obszarze jest kluczem do najlepszego zimowego wypoczynku. Udaj się na Słowację, w Tatry, na Liptów, na Chopok…
Zima na Liptowie to biała bajka stworzona zwłaszcza do aktywnego ruchu na śniegu – szusowanie na nartach, skitury, freeride, narciarstwo biegowe. Widoki na Tatry to niezrównane przeżycie, a pobyt w wodach termalnych pod Chopokiem relaksuje i leczy.
Najlepsze warunki na narty na Słowacji znajdziemy w ośrodku Jasná (Chopok, www.jasna.sk). Można poszusować po północnej i południowej stronie Chopoka na 50 km nartostrad, z których większość jest sztucznie naśnieżana. Trasy są odpowiednie dla wymagających i rekreacyjnych narciarzy, ale także dla rodzin z dziećmi i początkujących. Ośrodek ten jako jedyny może organizować puchary świata w narciarstwie zjazdowym. Była tutaj także fenomenalna Mikaela Shiffrin i mistrzyni olimpijska w slalomie, słowaczka Petra Vlhová, której rodzinnym ośrodkiem jest właśnie Jasná.
Sezon narciarski 2022/23 rozpoczyna ośrodek z nową 15-osobową koleją gondolową z miejsca Biela púť w kierunku Priehyby, która pozwoli jeszcze szybciej dostać się na szczyt Chopoka, a stamtąd podziwiać widoki i przygotowane nartostrady po obu stronach Chopoka – z północy i południa. Bogata oferta wypożyczalni sprzętu narciarskiego, serwisów narciarskich, szkółek narciarskich, restauracji na stoku to rzecz oczywista. Nie zabraknie także bogatego programu apreski – dyskoteki, koncerty, kolacje na szczycie Chopoka w panoramicznej restauracji Rotunda, tatrzańska kolacja pełna wrażeń w górskiej restauracji Habarka połączona z warsztatmi gotowania bryndzowych haluszków i jazdą ratrakiem. Dla koneserów narciarstwa, jeszcze przed oficjalnymi godzinami otwarcia ośrodka, przygotowano Fresh track – szusowanie po doskonale przygotowanych stokach i śniadanie na szczycie. Dla miłośników skiturów, narciarstwa biegowego i freeride’owego Jasná oferuje także wyśmienite możliwości. W sezonie zimowym do Jasnej kursują prawie z całego regionu bezpłatne busy dla narciarzy. Narciarze mogą również wygodnie i bezpłatnie zaparkować samochód na parkingu na początku Doliny Demianowskiej i skorzystać z bezpłatnych busów dla narciarzy, które kursują co 15 minut.
Urlop zimowy na Liptowie nie musi polegać wyłącznie na szusowaniu na nartach i przebywaniu na śniegu. W pobliżu stoków narciarskich znajduje się wiele źródeł termalnych i mineralnych. Parki wodne – Tatralandia w Liptowskim Mikulaszu (www.tratralandia.sk), Lúčky i Bešeňová (www.besenova.com) są idealne po nartach lub jako alternatywa zamiast jazdy na nartach. Wody termalne, tropikalne temperatury w liptowskich parkach wodnych uzupełnione są szeregiem atrakcji, które dostarczą relaksu i zabawy. Woda morska, basen z falami, zjeżdżalnie, a także programy animacyjne, światy saun i rytuały saunowe to tylko część z nich.
Region Liptów oferuje również bardzo smaczną gastronomię. Oprócz nowoczesnej kuchni warto spróbować bryndzowych haluszków, smażonego sera czy specjału z ziemniaków – liptowskie droby, które otrzymały Chronione Oznaczenie Geograficzne, dzięki czemu stały się europejskim unikatem, produkowanym tylko pod Chopokiem. Turyści lubią również delektować się lokalnym piwem lub typowym ziołowym likierem Demänovka.