Terminal 2 na Heathrow otwarty

Autor tekstu: , Data publikacji:

Zarząd lotniska Londyn Heathrow oficjalnie oddał do użytku Terminal 2 nazywany również The Queen’s Terminal. Pierwszy lot pasażerski do Królewskiego Terminalu w Londynie odbył się z Chicago.

Terminal, którego budowa pochłonęła łącznie około 2,5 mld funtów będzie przede wszystkim obsługiwał 23 spośród 26 przewoźników zrzeszonych w międzynarodowym sojuszu Star Alliance, a także linie lotnicze Aer Lingus, Germanwings i Virgin Atlantic Little Red. Maksymalna możliwości przepustowe nowego Terminalu na Heathrow to 332 loty odprawiane każdego dnia oraz 54 destynacje dostępne w zasięgu całego globu. Jednocześnie jak zapewniają władze lotniska wyposażenie The Queen’s Terminal sprosta nawet największym pasażerskim obciążeniom. W czasie testów taśmy bagażowe poddawane były obciążeniu 4tyś. worków na godzinę, – z czego każdy z worków odpowiadał wadze przeciętnej walizki. Jak szacują władze portu w okresach maksymalnego obciążenia Terminalu ilość nadawanych bagaży wynosić będzie około 2,5 tyś sztuk.

Jak wynika z sondaży przeprowadzanych wśród podróżnych korzystających z usług lotniska Londyn – Heathrow liczba pasażerów określających warunki w tym porcie, jako bardzo dobre lub doskonałe wzrosła z 41proc. w roku 2006 do 80proc. obecnie. Wzrost wskaźnika zadowolenia wśród podróżnych pozwala przypuszczać, że na nowym Terminalu w Heathrow (zgodnie z zapewnieniami władz) pasażerowie rzeczywiście unikną wielogodzinnych kolejek i opóźnień.   

The Queen’s Terminal został już oddany do użytku i obsługuje samoloty pasażerskie. Oficjalne otwarcie obiektu nastąpi jednak dopiero 23 czerwca. Wtedy to na lotnisku Heathrow odbędzie się uroczysta ceremonia otwarcia, której przewodzić będzie brytyjska królowa Elżbieta II. Ceremonia otwarcia zaplanowana z udziałem królowej ma stanowić nawiązanie do tradycji. Prawie 60 lat temu w 1955r. na lotnisku Londyn Heathrow to właśnie Elżbieta II przecinała wstęgę na ówczesnym Terminalu 2. 

Heathrow nowy Terminal 2

Poza wysokim poziomem infrastruktury lotniskowej nowy Terminal cechuje się również dobrą, jakością placówek handlowo – gastronomicznych. Pasażerowie korzystający z tego rodzaju usług w The Queen’s Terminal mają możliwość odwiedzenia lokali takich jak – The Perfectionists Cafe prowadzonej przez wielokrotnie nagradzanego na wyspach brytyjskich szefa kuchni Hestona Blumenthala, pubu London Pride czy restauracji The Kitchen zarządzanej przez cztery uznane w brytyjskim świecie kulinarnym panie. Ponadto w skład oferty handlowo – gastronomicznej wchodzą luksusowe butiki takie jak Mulberry czy Burberry, a także sklepy marek Cath Kidston i Ted Baker. Łącznie w nowym Terminalu 2 znajdują się 33 placówki handlowe i 17 punktów gastronomicznych.

-W pierwszych tygodniach funkcjonowania Terminalu 2 mogą pojawić się opóźnienia spowodowane jeszcze nie perfekcyjną koordynacją współpracy wśród personelu lotniskowego. Problemy te mogą nieco nasilić się po 23 czerwca, kiedy nastąpi oficjalne otwarcie Terminalu i wszystkie samoloty 26 przewoźników zaczną lądować w Królewskim Terminalu. Pragnę jednak zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, aby tego typu przypadków zdarzało się jak najmniej – powiedział John Holland Kaye, dyrektor ds. rozwoju Heathrow. 

Heathrow Terminal 2 fot

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Brak możliwości komentowania.