Terminal 3 na lotnisku we Frankfurcie

Autor tekstu: , Data publikacji:

Władze spółki Fraport zarządzającej największym portem lotniczym w Niemczech lotniskiem Frankfurt Airport uzyskały zgodę władz miasta na budowę nowego terminalu na tym lotnisku. Za sprawą nowej inwestycji liczba rocznie obsługiwanych podróżnych ma wzrosnąć o około 25mln.

Budowa pierwszego etapu nowego terminala we frankfurckim porcie lotniczym ma się rozpocząć już w przyszłym roku. Według zarządu spółki Fraport realizacja inwestycji pozwoli na zwiększenie już po oddaniu do użytkowania pierwszej części terminala przepustowości lotniska Frankfurt Airport o 14mln podróżnych. Z kolei po zakończeniu przedsięwzięcia i połączeniu wszystkich części terminala budowanych etapami maksymalna liczba obsługiwanych rocznie podróżnych ma wzrosnąć o kolejne 11mln osiągając poziom 25mln osób rocznie. Póki, co nie wiadomo jednak, kiedy inwestycja miałaby zostać w całości oddana do użytku – informuje portal rp.pl.

W ubiegłym roku lotnisko Frankfurt Airport obsłużyło około 58mln podróżnych. Władze Fraportu przewidują jednak 2-3proc. wzrost tej liczby w tym roku. Zwiększanie przepustowości europejskich lotnisk jest obecnie jednym z kluczowych wyzwań, z którymi muszą się zmierzać operatorzy tych obiektów. O zgodę na rozbudowę zabiegają m. in. brytyjskie lotniska Heathrow czy Gatwick.

Idea rozbudowy frankfurckiego lotniska spotkała się jednak z dość mocnym sprzeciwem ze strony lokalnych społeczności. Zdaniem części mieszkańców Frankfurtu port lotniczy w tym mieście już teraz stwarza zbyt wiele hałasu i nie powinien być rozbudowywany. Ponadto rządowa koalicja CDU i Partii Zielonych, w której przeciwnicy powiększenia lotniska upatrywali największe wsparcie w tej sprawie wydała zgodę na rozbudowę pomimo wcześniejszych deklaracji o konieczności szukania innych rozwiązań niż budowa kolejnego terminala na Frankfurt Airport. Niemieckie władze zastrzegają jednak, że projekt budowy terminala nr 3 na lotnisku we Frankfurcie musi jeszcze zostać poddany ocenie popytu.