Oaza spokoju w dolinie Renu

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nasz brytyjski korespondent Andrew Eames odkrywa prawdziwą oazę spokoju, leżącą nieopodal Frankfurtu.

Frankfurt – miasto, którego panoramę zdobią strzeliste drapacze chmur, uchodzące za motor niemieckiej gospodarki – zna niemal każdy. Jeśli jednak chcemy przekonać się, co kryje się za jego nowoczesną fasadą, najlepiej wybrać się w podróż pociągiem na zachód, do Doliny Renu, lub na południe – do Heidelbergu. To miejsca, w których dominuje cisza i spokój. Pierwsza opcja to dobry wybór dla osób bardziej aktywnych, druga – dla spragnionych kulturalnych atrakcji, ale obie idealnie nadają się na relaksujący weekend po szaleństwach, jakich z pewnością doświadczymy w samym Frankfurcie.

Rudesheim i Dolina Renu

Rzeka Ren jest ważnym szlakiem żeglugowym, nad którego brzegami mieści się wiele fabryk i firm spedycyjnych. Warto także wiedzieć, że jej 65-kilometrowy odcinek przebiegający nieopodal Frankfurtu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Rzeka rzeźbi tu swoją drogę poprzez zapierający dech w piersiach wąwóz Renu, po którego obu stronach rozciągają się urocze miasteczka, pokryte lasami wzgórza i zielone winnice.

Wandern durch die Weinberge

Najłatwiej dotrzeć stąd do Rudesheim (pociągiem kursującym co godzinę ze stacji Frankfurt Hauptbahnhof; bahn.com), malowniczego miasteczka słynącego z produkcji wina, gdzie możemy zatrzymać się w jednym z przytulnych hoteli otoczonych winnicami. Na najsłynniejszej ulicy miasta Drosselgasse jest wiele tawern i restauracji, w których można posłuchać muzyki na żywo. Rudesheim leży w strategicznym miejscu – na zakolu Renu, gdzie rozpoczyna się wąwóz, a rzeka nagle przyspiesza. Warto wybrać się stąd w czterogodzinny rejs wycieczkowcem linii KD (kdrhine.com), który dociera do Koblencji z przystankami w malowniczych miasteczkach Lorch, Oberwesel i St Goar.

W miejscach, gdzie wąwóz się zwęża, naszym oczom ukażą się zamki baronów oraz wzniesione na śródrzecznych wyspach dawne punkty poboru opłat, w których właściciele ziemscy ściągali należność od osób przeprawiających się przez rzekę. Jednak najbardziej niezwykłą budowlą jest zamek Pfalzgrafenstein wzniesiony w XIV w. na skale i od ponad 600 lat skutecznie opierający się wiosennym powodziom.

Nieco dalej w dół biegu rzeki znajduje się olbrzymia skała, z której, jak głosi legenda, w nurty Renu rzuciła się zdradzona przez kochanka dziewica o imieniu Lorelei. Zamieniona w syrenę zwodziła pływających po Renie rybaków, wciągając ich na skały. Najlepszy widok na wąwóz rozciąga się ze szlaku Rheinsteig, który wiedzie przez winnice miasta Rudesheim, wzdłuż wschodniego brzegu rzeki. Na całej trasie nie brakuje punktów widokowych i miejsc na odpoczynek, a w kilku z nich można nawet kupić miejscowego rieslinga, wrzucając do specjalnej skrzynki wyliczoną kwotę. Szlakiem Rheinsteig łatwo dotrzemy także do urokliwej wioski Assmannshausen, skąd będziemy mogli wrócić pociągiem lub statkiem do Rudesheim. Miłośników dwóch kółek ucieszy fakt, że hotele w Rudesheim zwykle posiadają własne wypożyczalnie rowerów, a wzdłuż zachodniego brzegu rzeki biegnie trasa rowerowa, do której można dotrzeć promem płynącym do Bingen.

Restauracja W Rudesheim nie brakuje dobrych restauracji, ale jeśli mamy ochotę na coś oryginalnego, warto wybrać się do położonego na drugim brzegu Bingen, gdzie na niewielkim wzgórzu leży Burg Klopp – ufortyfikowany dworek, w którym mieści się ekskluzywna restauracja ze wspaniałymi widokami na Rudesheim i pobliskie winnice. Koniecznie trzeba spróbować tu jagnięcego podudzia w burgundzkim sosie. Czynne w godz. 12:00-15:30 i 18:00-23:00 od środy do niedzieli; we wtorki nieczynne; tel.: +49 672 115 644;restaurant-burg-klopp.de

Die Drosselgasse

Bar Winiarnia Weingut Jacob Lill IV w Rudesheim, która mieści się na porośniętym winoroślami tradycyjnym dziedzińcu, to idealnie miejsce, by skosztować lokalnych rieslingów; 17 Schmidtstrasse; tel.: +49 6722 3296; branchenbuch-rheingau.de

Noclegi Rudesheimer Schloss to najbardziej stylowy z hoteli znajdujących się w centrum miasta, położony niedaleko popularnej Drosselgasse. Posiada własną restaurację z dziedzińcem i muzyką na żywo. Cena za nocleg w pokoju dwuosobowym: 125 euro (ok. 520 zł); 10 Steingasse; tel.: +49 672 290 500; ruedesheimer-schloss.com

Więcej informacji na: ruedesheim.de