Heidelberg
Zabytkowy Heidelberg jest siedzibą słynnej uczelni, będącej odpowiednikiem brytyjskich uniwersytetów w Oksford lub Cambridge. Jest to także niezwykle urokliwe miasto, leżące między zalesionymi wzgórzami, z malowniczą rzeką Neckar i ruinami zamku.
Tutejsza stacja kolejowa (na której często zatrzymują się pociągi z dworca Hauptbahnhof we Frankfurcie; bahn.com) jest raczej pozbawiona wyrazu, jednakże oddalona od niej o zaledwie 10 minut drogi Starówka przywodzi na myśl najpiękniejsze dzielnice Pragi.Główne atrakcje starej części Heidelbergu to rzeka, budynki uniwersyteckie oraz zamek, który góruje w panoramie miasta. Między nimi znajduje się sieć wyłączonych spod ruchu kołowego brukowanych uliczek okalających barokowe i renesansowe budynki. Wieczorami wylegają na nie studenci (w szczególności na Hauptstrasse i Untere Strasse), a zewsząd słychać muzykę i śmiech.Budynki uniwersyteckie rozsiane są głównie wokół Universitatsplatz (placu Uniwersyteckiego).
W jednym z nich mieści się wyłożona drewnem aula wykładowa Alte Aula, która wydaje się być żywcem wyjęta z powieści o Harrym Potterze. Oprócz wykładów odbywają się także koncerty i inne ciekawe wydarzenia. Warto także odwiedzić jedną z tzw. mens, czyli popularnych knajpek studenckich. Znajdziemy je między innymi przy Universitatsplatz oraz nad brzegiem rzeki – w Marstallhof, gdzie niegdyś mieściły się cesarskie stajnie.
Nieopodal Universitatsplatz znajduje się także były karcer dla studentów, do którego niegdyś trafiali żacy, którzy przesadzili z balowaniem. Jeszcze w XIX w. odsiadka tutaj była powodem do dumy, ale status społeczny studentów z Heidelbergu był tak wysoki, że swoją karę odbywali jedynie wtedy, gdy łaskawie wyrazili na to zgodę… Karcer można zobaczyć przy ulicy 2 Augustinergasse; jest czynny od kwietnia do września od wtorku do niedzieli, w godz. 10:00-18:00, w październiku do 16:00, natomiast w okresie od listopada do marca – do 14:00; wstęp3 euro (ok. 13 zł).
Po przechadzce wąskimi uliczkami wśród licznych butików i piekarni większość zwiedzających udaje się na Alte Brucke, czyli łukowaty most wzniesiony z czerwonego piaskowca, który cieszy się popularnością wśród lokalnych ulicznych muzykantów. Jest to również bardzo dobry punkt widokowy, z którego można podziwiać wille milionerów, znajdujące się na północnym brzegu. Kręta ścieżka wiodąca od północnego krańca mostu zawiedzie nas do Drogi Filozofów, szerokiej, ciągnącej się przez kilkanaście kilometrów trasy widokowej uwielbianej m.in przez takie sławy jak Goethe czy Hegel.
Po powrocie na Starówkę warto wspiąć się po stromych schodach (lub jeśli siły na to nie pozwalają – wjechać kolejką) na wzgórze zamkowe. Niektóre fragmenty zamku są bardzo stare, bo pochodzą jeszcze z XIII w., jednak dziś z dawnej okazałej budowli zostały już tylko ruiny. Mimo wszystko warto tu przyjść, choćby dla wspaniałych, zapierających dech w piersiach widoków, jakie rozciągają się stąd na rzekę i całe miasto. Ruiny można zwiedzać 8:00-18:00, wstęp 6 euro (ok. 25 zł); schloss-heidelberg.de
● Restauracja Do XVIII w. restauracja Roten Ochsen była studenckim pubem. Dziś serwuje się tu solidne posiłki, takie jak wołowina czy pierogi, a w środku panuje wesoła atmosfera. Czynna od poniedziałku do soboty w godz. 11:30-14:00 i od 17:00. W okresie od 1 listopada do 27 kwietnia jedynie wieczorami; 217 Hauptstrasse;tel.: +49 622 120 977; roterochsen.de
● Warto kupić Ciastka śnieżki, kocie łby i ptasie gniazda w Café Gundel.212 Hauptstrasse; gundel-heidelberg.de
● Noclegi NH Heidelberg to ekskluzywny hotel, mieszczący się w dawnym browarze i dogodnie położony pomiędzy stacją kolejową a placem Bismarckplatz. Ma cztery gwiazdki, centrum fitness, niewielkie spa i serwuje wystawne śniadania. Nocleg w pokoju dwuosobowym kosztuje od 101 euro (ok. 420 zł); 91 Steingasse; tel.: +49 622 113 270; nh-hotels.com