Turkish Airlines: Sprzeciw wobec zwalnianiu pracowników

Autor tekstu: , Data publikacji:

Tureckie linie lotnicze i rząd Turcji napotykają opór opinii publicznej sprzeciwiającej się zwalnianiu pracowników i odebraniu prawa do strajków.

Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu ITF rozpoczęła kampanię o przywrócenie do pracy 305 pracowników Turkish Airlines, którzy protestowali przeciw wprowadzeniu poprawek do krajowego prawa odbierającym im prawo do strajku.

Kampania prowadzona przez ITF przyczyniła się do zmobilizowania międzynarodowego poparcia dla pracowników i związków zawodowych Turkish Airlines.Prezes ITF, Paddy Crumlin oraz sekretarz generalny ITF, David Cockroft odbyli z urzędnikami w tureckiej ambasadzie w Londynie spotkanie w celu znalezienia rozwiązania toczącego się sporu.

Jednocześnie ITF dało jasno do zrozumienia, że brak działania ze strony Turcji i jej narodowych linii lotniczych w celu przywrócenia pracowników do pracy i zaprzestania atakowania związków zawodowych, może wywołać międzynarodową kampanię pracowników linii lotniczych skierowaną przeciw Turkish Airlines.

Związki zawodowe będące członkami ITF organizują również spotkania w ambasadach tureckich w Brazylii, Etiopii, Polsce, Tajlandii i USA, oczekując od Turkish Airlines, członka sojuszu Star Alliance poszanowania praw pracowniczych.W celu wywarcia większej presji posłowie MEP Evelyn Regner z austriackiej Partii Socjaldemokratycznej oraz Jutta Steinruck z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec zgłosiły sprawę w Parlamencie Europejskim.