Turystyka industrialna: Miasto Szkła w Krośnie

Autor tekstu: , Data publikacji:

Krosno, już od czerwca za sprawą otwierającego się tam Centrum Dziedzictwa Szkła, stanie się nową szklaną stolicą Polski. Będzie to pierwszy w Polsce obiekt kulturalno-turystyczny, który w nowatorski i interaktywny sposób będzie opowiadał o szkle.

Szklane dziedzictwo

Szklane dziedzictwo Krosna nareszcie doczekało się godnej oprawy – miejsca, które podąża z duchem czasu. Dzięki zdobyczom współczesnego muzealnictwa i nowoczesnym technologiom, prezentowana ekspozycja nie tylko opowiada o historii krośnieńskiego szkła, ale także ją tworzy. Centrum Dziedzictwa Szkła to pierwszy w Polsce obiekt w interaktywny sposób prezentujący tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości.

Zwiedzający będą mogli  podziwiać piękno szklanej sztuki, kunszt artystów szkła oraz poznać tajniki technik zdobniczych. Ośrodki szklarskie o światowej renomie, do których bez wątpienia zalicza się Krosno, coraz częściej sięgają po tego typu rozwiązanie budując sukcesywnie europejski szklany szlak. Turystyka industrialna to coraz bardziej popularny na świecie trend, a to co wyróżnia nasze rodzime Centrum wpisujące się w ten modny nurt to idea tworzenia nie tylko jednej instytucji, ale miasta „tematycznego” i rozbudowanego kompleksu obiektów i atrakcji turystycznych.

A wszystko to już w te wakacje w Krośnie

Centrum Dziedzictwa Szkła zostanie otwarte –  zarówno dla mieszkańców, jak i turystów – już w te wakacje. W związku z mającym niebawem nastąpić uruchomieniem tego wyjątkowego obiektu zaplanowano wiele interesujących atrakcji. Jedną z nich będzie zaplanowana na sobotę, 2 czerwca, ceremonia lokacji Krosna jako Miasta Szkła, w ramach którego nastąpi podpisanie aktu lokacyjnego i przekazanie szklanych kluczy. Tego dnia odbędzie się także finał akcji „Szklane serce Krosna”, polegającej na ustanowieniu Rekordu Świata – powstanie ogromne szklane serce, które wspólnie stworzą mieszkańcy  miasta z 453 małych serduszek.

Całość imprezy uświetni część artystyczna – zespół Glass Duo wydobywający dźwięki z wyjątkowego instrumentu jakim jest szklana harfa, pokaże, że szkło to także element sztuki i intrygujący instrument. Głównym wydarzeniem wieczoru promującym Centrum Dziedzictwa Szkła będzie występ artystki rysującej piaskiem na szkle, Kseni Simonovej, która zaprezentuje swoje wyjątkowe umiejętności w dwóch odsłonach. Pierwsza część będzie opowieścią o odkryciu szkła przez Fenicjan, z kolei druga nawiązywać będzie bezpośrednio do tradycji hutnictwa szkła w Krośnie.

Szklane atrakcje

Już w te wakacje każdy może odbyć podróż do szklanego świata. Najważniejszymi atrakcjami Centrum Dziedzictwa Szkła będą spektakularne prezentacje produkcji szkła. Podczas pokazów na oczach widzów powstaną  wazony, patery czy piękne kieliszki, będzie można także spróbować swoich sił i samodzielnie wydmuchać formę szklaną. Wydmuchiwanie szkła jest jedną z najstarszych metod produkcji i po dziś niezastąpioną. Na miejscu będą odbywać się także wykłady i warsztaty wykorzystujące nowe technologie oraz prezentacje filmów.

Przy pomocy tzw. rekwizytów „szkła w fizyce” można będzie również przeprowadzać samodzielnie szklane eksperymenty i poznawać  niesamowite właściwości szkła. Z kolei na miłośników sztuki czekają wystawy wyjątkowych, szklanych eksponatów. Projekt uzupełniają multimedia, które wzbogacają program zwiedzania. Centrum zaplanowało specjalny program i cykl atrakcji dla dzieci, dlatego to świetny pomysł na wyprawę  dla całej rodziny.

W Mieście Szkła będzie można spędzić kilkanaście godzin zwiedzając i odkrywając tajemnice tego znanego od tysięcy lat surowca. Jeden bilet zapewni wejście do CDS i kilku innych atrakcji, będzie można zobaczyć m.in. ekspozycje muzealne, galerie czy huty.