Warszawa 1935 już 15 marca w kinach

Autor tekstu: , Data publikacji:

15 marca do kin ma trafić film ,,Warszawa 1935’’, pokazujący przedwojenną stolicę. Film, wykonany w technologii 3D, będzie można obejrzeć w większości polskich kin.

Wczoraj w Warszawie odbyła się premiera kolejnego zwiastunu Warszawy 1935.
Oto on:

Nad filmem od niemal czterech lat pracuje studio filmów krótkometrażowych Newborn. Ponaddwudziestominutowa produkcja pokaże, jak wyglądała Warszawa nazywana przed wojną ,,Paryżem wschodu’’. Film przeniesie nas na ulice Warszawy, która została idealnie odwzorowana dzięki technologii cyfrowej. Merytoryczną podstawą dla wykonania rekonstrukcji były fotografie z Archiwum Państwowym Miasta Stołecznego Warszawy. Film przeniesie nas w przeszłość, będziemy mogli obejrzeć Warszawę z lotu ptaka, z perspektywy przechodnia. Stukot dorożki, dźwięki tramwajów i samochodów dodadzą realizmu naszej podróży w czasie.

Projekt sfinansował Ernest Rogalski i Tomasz Gomoła przy wsparciu Prudential Polska (mecenas filmu), firmy ubezpieczeniowej, która chce ponownie wejśc na polski ryneka także Totalizatora Sportowego, właściciela marki LOTTO – partnera strategicznego. Przedsięwzięcie dofinansowuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Warszawa 1935. Z efektami 3D

Prace nad Warszawą 1935 zaczęły się od zbierania zdjęć i filmów z okresu Dwudziestolecia. Dzięki nim graficy komputerowi w zaciszu studia zaczęli tworzyć wirtualną Warszawę. Wszystkie budynki, pojazdy, ptaki, drzewa oraz ludzie zostały odtworzone na komputerze w technologii 3D. W najdrobniejszych detalach zobaczymy ulicę Marszałkowską. – Weryfikowaliśmy wszystkie szyldy z przedwojennymi dokumentami, więc mamy pewność, że wszystkie detale są prawdziwe – mówił Ernest Rogalski ze studia Newborn.

Z Marszałkowskiej wzniesiemy się na wysokość Prudentialu i z tej wysokości będziemy oglądać panoramę stolicy. Widzowie zobaczą także pl. Napoleoński, Ogród Saski i zniszcony podczas wojny most Kierbedzia. Widoczna będzie też panorama Pragi.

Do tej dwudziestominutowej animacji potrzebne były serwery z ośrodka badań jądrowych w Świerku. Producenci chcą, projekcja Warszawy 1935 odbywała się razem z Miastem Ruin (krótkim filmem, także zrealizowanym przez Rogalskiego), który obecnie oglądac można w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zobacz, jeśli masz pod ręka okulary 3D!