Wielki strajk w Iberii

Autor tekstu: , , Data publikacji:

Pięć dni – aż tyle potrwa strajk personelu naziemnego i latającego hiszpańskich linii lotniczych Iberia. To efekt zapowiedzianych przez przewoźnika grupowych zwolnień.

Udział w proteście weźmie 20 tys. Osób Sześć związków zawodowych, które zrzeszają prawie 95 proc. pracowników Iberii z wyjątkiem pilotów wydało w niedzielę oświadczenie: „Pragniemy bronić integralności i funkcjonalności przedsiębiorstwa narodowego o historycznym dorobku i tradycji, które ma wszelkie dane, aby być przedsiębiorstwem konkurencyjnym, a zostanie w ostatecznym efekcie rozczłonkowane i zniszczone”.

W ciągu trwającego pięć dni strajku odwołanych ma zostać ponad 1 200 lotów, z czego ponad 400 to rejsy Iberii, pozostałe to loty przewoźników należących do hiszpańskiej linii. Są to: Vueling, Air Nostrum i Iberia Express. Hiszpańscy związkowcy zapowiadają jeszcze dwa protesty, które mają odbyć się w marcu.

Iberia to jeden z największych przewoźników w Hiszpanii, z siedzibą w Madrycie. Dysponuje flotą 123 samolotó. Linia ta obsługuje 120 tras na wszystkich kontynentach oprócz Australii.