Willie – autobus przyszłości

Autor tekstu: , Data publikacji:

Polski projektant Tad Orlowski zaprezentował koncepcję nowoczesnego autobusu wykonanego z ekranów LCD. Pomimo wczesnej fazy projektu, konstrukcją z Polski wyraziły już zainteresowanie dwa miasta europejskie.

Willie to nowoczesny projekt autobusu miejskiego stworzony przez polskiego projektanta. Zgodnie z wizją twórcy autobus na całej długości miałby składać się z transparentnych ekranów LCD wyświetlających po zewnętrznej stronie reklamy, klipy lub elektroniczne billboardy, a wewnątrz pojazdu na dotykowym ekranie – szybie informacje użyteczne pasażerom takie jak pogoda, informacje turystyczne czy wiadomości światowe – informuje portal moto.onet.pl.

Obecnie technologia budowy z wykorzystaniem dwustronnych ekranów LCD jest już wykorzystywana na świecie. Realizacja projektu nie powinna zatem stwarzać trudności. Proponowany przez Orlowskiego design przywodzi na myśl pojazdy z odległej przyszłości. Tył autobusu wyglądem przypomina kręgi powstające na wodzie, a w środku kręgów znajduje się numer linii. Jednocześnie przeszklone boki utrzymane w kolorystyce czerni i niebieskiego ze znajdującą się wewnątrz fantazyjną dekoracją sprawiają, że od Willie’ go trudno oderwać wzrok. Jednolita prosta bryła, z dyskretnie wpasowanymi elementami dodatkowymi jak przednie reflektory czy lusterka tworzą spójny, nowoczesny i elegancki efekt.

Orlowski przyznaje, że inspiracją do stworzenia takiego projektu stała się dla niego ewolucja smartfonów, których cechy i design postanowił wykorzystać w innej dziedzinie. Aktualnie brak jest jednak danych o możliwej dacie rozpoczęcia produkcji Willie’go. Niewątpliwie jednak projekt cieszy się dużym powodzeniem. Zainteresowanie pojazdem wyraziły już bowiem dwa duże europejskie miasta.