Wzrost cen u tanich przewoźników

Autor tekstu: , Data publikacji:

W 2014 r. ceny biletów na połączenia realizowane przez tanich przewoźników takich jak Wizz Air, Ryanair i easyJet wzrosły od 12 do nawet 20 proc. Wprowadzone przez władze przedsiębiorstw podwyżki nie zniechęciły jednak klientów linii do odbywania podniebnych podróży.

Na pierwszym miejscu pod względem wysokości wzrostu cen za połączenia znalazł się brytyjski niskokosztowy przewoźnik easyJet. W 2014r. podróżni korzystający z usług tej linii lotniczej muszą zapłacić za lot w jedną stronę prawie 20proc. więcej niż w roku ubiegłym. Średnia cena za połączenie w tym roku kształtuje się na poziomie 87,44 euro (wobec 73 euro w roku ubiegłym). Nieco niższy – 13,5proc. – wzrost cen mogą zauważyć pasażerowie podróżujący z Wizz Air’em. W przypadku węgierskiego przewoźnika nieco ponad 10proc. wzrost cen spowodował podwyżkę w cenie biletu o około 10 euro za przelot w jedną stronę kształtując się w 2014r. na poziomie 70,62 euro (60,74 euro w roku 2013) – informuje portal rp.pl bazując na danych z portalu WhichAirline.com.

Najtańszym (najmniejszy wzrost cen) przewoźnikiem okazał się irlandzki Ryanair. W przypadku tej linii lotniczej ceny za przelot w jedną stronę wzrosły względem roku 2013 o 12proc., co oznacza podwyżkę cen biletów o około 7 euro. Koszt biletu w Ryanair w 2014r. to wydatek rzędu 65 euro wobec 58 euro w roku 2013.

Z danymi opublikowanymi przez serwis WhichAirline.com nie zgadza się jednak rzecznik irlandzkiego przedsiębiorstwa. Jak oświadczył przedstawiciel Ryanair’a ceny na połączenia oferowane przez to przedsiębiorstwo nie wzrosły, a nawet zmalały o około 4proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym kształtując się na średnim poziomie 46 euro za bilet.