Wzrost rynku lotniczego w Polsce

Autor tekstu: , Data publikacji:

W 2013 roku polskie lotniska obsłużyły około 25mln pasażerów. Wynik ten stanowi 2proc. wzrost względem roku 2012. Statystyczny Polak wciąż jednak lata trzy razy rzadziej niż nasi zachodni sąsiedzi.

Polski rynek lotniczy osiągnął w 2013 roku wynik 25mln pasażerów obsłużonych łącznie we wszystkich portach lotniczych w kraju. Taki rezultat stanowi 2proc. wzrost względem wyniku uzyskanego w 2012 roku i zbliża polskie lotnictwo do średniej europejskiej. Jednocześnie na przestrzeni ostatnich 7 lat ruch lotniczy w Polsce wzrósł o 35proc. – informuje portal pasażer.com.

– Na podstawie zebranych i zweryfikowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego danych można stwierdzić, że rok 2013 był dobrym rokiem. W polskich portach lotniczych było 25 mln pasażerów, co oznacza, że wzrost w porównaniu do roku 2012 wyniósł 2,2 proc. Nie jest to może wynik imponujący, ale cieszymy się, że mimo wszystko mamy tendencję wzrostową – powiedział w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Piotr Ołowski, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

– Prognozuję, że w dalekiej perspektywie wzrost przewozów międzynarodowych powinien być większy w Polsce niż w państwach europejskich. Natomiast w 2014 roku myślę, że jeżeli będzie wzrost przewozów pasażerskich, to będzie on umiarkowany. Niestety, na lotnicze przewozy pasażerskie składa się bardzo wiele czynników, czasami zupełnie niezwiązanych z lotnictwem. Mam na myśli sytuacje pogodowe, również polityczne – tłumaczy Ołowski.

Jednocześnie jak wskazuje Piotr Ołowski, prezes ULC Polacy wciąż rzadko wybierają samolot, jako środek transportu. Wskaźnik mobility factor – określający ilość lotów przypadającą na jednego Polaka kształtuje się obecnie na poziomie 0,67 co oznacza w praktyce, że statystyczny Polak lata średnio półtora razy na każde dwa lata. Jest to dość słaby wynik w porównaniu do naszych zachodnich sąsiadów gdzie statystyczny Niemiec odbywa nieco ponad dwa loty rocznie wypracowujący wskaźnik mobility factor na poziomie 2,2.