Polski rynek lotniczy osiągnął w 2013 roku wynik 25mln pasażerów obsłużonych łącznie we wszystkich portach lotniczych w kraju. Taki rezultat stanowi 2proc. wzrost względem wyniku uzyskanego w 2012 roku i zbliża polskie lotnictwo do średniej europejskiej. Jednocześnie na przestrzeni ostatnich 7 lat ruch lotniczy w Polsce wzrósł o 35proc. – informuje portal pasażer.com.
– Na podstawie zebranych i zweryfikowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego danych można stwierdzić, że rok 2013 był dobrym rokiem. W polskich portach lotniczych było 25 mln pasażerów, co oznacza, że wzrost w porównaniu do roku 2012 wyniósł 2,2 proc. Nie jest to może wynik imponujący, ale cieszymy się, że mimo wszystko mamy tendencję wzrostową – powiedział w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Piotr Ołowski, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
– Prognozuję, że w dalekiej perspektywie wzrost przewozów międzynarodowych powinien być większy w Polsce niż w państwach europejskich. Natomiast w 2014 roku myślę, że jeżeli będzie wzrost przewozów pasażerskich, to będzie on umiarkowany. Niestety, na lotnicze przewozy pasażerskie składa się bardzo wiele czynników, czasami zupełnie niezwiązanych z lotnictwem. Mam na myśli sytuacje pogodowe, również polityczne – tłumaczy Ołowski.
Jednocześnie jak wskazuje Piotr Ołowski, prezes ULC Polacy wciąż rzadko wybierają samolot, jako środek transportu. Wskaźnik mobility factor – określający ilość lotów przypadającą na jednego Polaka kształtuje się obecnie na poziomie 0,67 co oznacza w praktyce, że statystyczny Polak lata średnio półtora razy na każde dwa lata. Jest to dość słaby wynik w porównaniu do naszych zachodnich sąsiadów gdzie statystyczny Niemiec odbywa nieco ponad dwa loty rocznie wypracowujący wskaźnik mobility factor na poziomie 2,2.