Zakopane kupiło kolej na Kasprowy Wierch

Autor tekstu: , Data publikacji:

Koniec wieloletniej epopei narodowej wokół kolei linowej na Kasprowy Wierch. Po trzech latach wahań resort skarbu sprzedał Polskie Koleje Linowe grupie samorządów, na czele których stoi Zakopane.

Według Tygodnika Podhalańskiego, rywalizację o PKL wygrała spółka Polskie Koleje Górskie, założona przez podhalańskie gminy Zakopane, Poronin, Bukowinę i Kościelisko. Przypomnijmy, że wśród konkurentów PKG były m.in. Lasy Państwowe, Centrum Targowe “Ptak”, Investor Private Equity Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych oraz przedsiębiorca z Nowego Targu Tomasz Żarnecki.

Polskie Koleje Linowe to nie tylko instalacje wokół Kasprowego Wierchu. Należą do nich także m.in. koleje na zakopiańskiej Gubałówce i Palenicy w Szczawnicy. Decyzja o sprzedaży PKL konsorcjum gmin podhalańskich kończy trzyletnią batalię o, jak twierdzili zwolennicy zachowania PKL w polskich rękach, dobro narodowe. Przypomnijmy, że długi czas o zakup PKL ubiegała się duża słowacka spółka TMR, operator infrastruktury narciarskiej w wielu słowackich kurortach, m.in. w Jasnej na Chopoku czy w Tatrzańskiej Łomnicy.