Zapytaj Piotra: Czy potrzebna będzie wiza?

Autor tekstu: , Data publikacji:

W styczniu przyszłego roku planuję podróż do Australii. Będę leciał z przesiadką w Doha w Katarze. Zastanawiam się nad zatrzymaniem w Katarze na kilka dni. Czy potrzebna mi będzie wiza? Jak mogę ją uzyskać? Słyszałem, że uzyskanie wizy do tego kraju jest trudne.

Panie Andrzeju,

Rzeczywiście uzyskanie wizy do Kataru było do niedawna dosyć skomplikowane. Obywatele Polscy nie mogli wjeżdżać na terytorium Kataru bez promesy wizowej. Do 4 września 2012 roku wszystkich obowiązywała zasada tak zwanego sponsoringu wizowego. Polacy podróżujący przez Doha nie potrzebowali wizy, tylko jeśli nie opuszczali strefy tranzytowej lotniska. Problem pojawiał się natomiast przy przesiadkach w godzinach nocnych lub przy dłuższych transferach, ponieważ wtedy było wymagane opuszczenie lotniska. W takiej sytuacji najwygodniej było uzyskać 24-godzinną wizę za pośrednictwem hotelu, który występował jako sponsor.

Od 4 września 2012 roku sytuacja diametralnie się zmieniła. Obywatele polscy podróżujący w celach turystycznych mogą wjeżdżać na terytorium Kataru bez uprzednio zaaranżowanej wizy. Można ją uzyskać w najprostszy możliwy sposób, czyli
na lotnisku w Doha. Opłata za wizę wynosi około 25 euro za osobę. Wymagany jest paszport z ważnością co najmniej 6-miesięczną od daty planowanego wyjazdu z Kataru. Wiza jest wydawana na 1 miesiąc.

Ta zasada nie dotyczy podróżnych przybywających do Kataru w celach innych niż turystyczne. W takim przypadku cały czas obowiązuje zasada sponsoringu wizowego. Sponsorem może być osoba fizyczna (obywatel Kataru lub obcokrajowiec ze statusem rezydenta) lub osoba prawna (firma). Szczegóły są dostępne na stronach internetowych polskiego MSZ lub oficjalnych stronach rządowych Kataru.

Jeśli zdecyduje się Pan na pobyt w Katarze, proszę również pamiętać o ograniczeniach celnych dotyczących przywozu produktów zabronionych na terytorium Kataru.

Zdjęcie dostarczyła: