Golfiści z blisko 40 krajów świata rywalizowali indywidualnie w 5 grupach handicapowych. Polskę reprezentowali zwycięzcy finału krajowego WGC (rozegranego w Binowie): Adrian Kaczała (hcp 0-5). Wiesław Smalarz (hcp 6-10) Zbigniew Folta (hcp 11-15), Krzysztof Blatkiewicz (hcp 16-20) oraz Karol Góra (hcp 21-25).
W turnieju towarzyszącym World Golfers Invitational, w którym biorą udział przedstawiciele sportu, biznesu, mediów, reprezentowali nas: wybitny polski bramkarz Jerzy Dudek, powszechnie znany producent i reżyser Krzysztof Materna oraz golfiści Paweł Kubicki, Włodzimierz Bryła (Szczecin), Dariusz Nowosad (Koszalin), Małgorzata Buca-Nowosad (Koszalin), Iza Szukiewicz Szarka (Szczecin), Zenobia Malta (Szczecin) i Sławomir Piński (Szczecin).
Osiemnaste już Amatorskie Mistrzostwa Świata w Golfie rozpoczęły się oficjalnie uroczystą galą w niedzielę, 28 października w salach Elangeni Hotel.
Tradycyjnym punktem programu jest uroczyste wniesienie flag narodowych, reprezentacji uczestniczących w mistrzostwach. Ceremonia ta, to powód do dumy każdego uczestnika, który ma także swój udział w promowaniu kultury i tradycji swojej ojczyzny podczas tych zawodów. Motto założyciela Amatorskich Mistrzostw Świata w Golfie, Svena Tumby, że sport promuje przyjaźń i interes – daje uczestnikom unikalną możliwość przeżywania dreszczyku emocji podczas reprezentowania swojego kraju zarówno drużynowo jak i indywidualnie, oraz pozwala na nawiązanie ciekawych znajomości.
Wniesienie flagi odbywa się oczywiście przy aplauzie i owacjach golfistów z całego świata. Polską flagę również tradycyjnie na scenę wniósł kapitan reprezentacji i jednocześnie organizator polskich eliminacji Sławomir Piński. W oficjalnych biuletynach relacjonujących to wydarzenie wśród wymienianych osobistości biorących udział w gali obok HRH Księżniczki Birgitty ze Szwecji zaraz na drugim miejscu wymieniano naszego reprezentanta Jerzego Dudka! O popularności Jurka na świecie uczestnicy wyjazdu mogli się przekonać empirycznie, co chwila podczas turnieju, na lotnisku czy też w innym publicznym miejscu podchodził ktoś prosząc o możliwość zrobienia sobie zdjęcia z naszą gwiazdą futbolu!
Podczas uroczystości powitalnej, golfistów witał sam Minister Rozwoju Gospodarczego i Turystyki, Michael Mabuyakhulu, który powiedział, “Kontynuujemy rolę gospodarza licznych globalnych sportowych wydarzeń, które tylko potwierdzają naszą wiarę, że posiadamy wszystkie cechy, by zostać najbardziej lubianym miejscem na świecie do uprawiania wszelkich sportów.”
Prezes organizacji Turystycznej Kwazulu-Natal, Ndabo Khoza, dodał, “Te mistrzostwa są niewiarygodnym osiągnięciem dla prowincji i naszej turystyki, a właściciele obiektów w pełni skorzystali z okazji do zaprezentowania naszego wspaniałego produktu prawie całemu światu. Jesteśmy pewni, że nasza wyjątkowa gościnność i unikalna kultura pozostanie w pamięci wielu uczestników tego wydarzenia, do końca życia.”
Ceremonię otwarcia prowadził legendarny południowoafrykański golfista, a obecnie bardzo popularny komentator golfa Dale Hayes.
Polska ekipa odnotowała sukces w turnieju Worrd Golfers Invitational. W grupie handicapowej 21 – 25 drugie miejsce zajął Krzysztof Materna. Pomimo przeziębiania, zagrał fantastyczną finałową rundę, co pozwoliło mu przesunąć się na medalową pozycję z piątego miejsca. Drugie miejsce wywalczył również w grupie handicapowej 26 – 36 Paweł Kubicki. Na podium w tej grupie stanął również reprezentant Szczecina Włodzimierz Bryła, który zajął trzecie miejsce. W kategorii drużynowej WGI bardzo dobre siódme miejsce w stawce 46 zespołów uzyskali: Jerzy Dudek i Krzysztof Materna
Turniej odbywał się przy bardzo zmiennych warunkach pogodowych. Po dwóch rundach w ekstremalnych warunkach pogodowych, deszczu i wichurze, ale wbrew przeciwnościom wielu z międzynarodowych golfistów nie straciło głowy a nawet dalej dzielnie walczyli z „prawie huraganem” i na swoich kartach zanotowali dość dobre wyniki. Zespoły Południowej Afryki zajmowały 2. i 3 miejsce za Malezją, która po dwóch rundach została w tym roku zdecydowanym liderem w wyścigu po trofeum drużynowe. Ostatecznie w klasyfikacji drużynowej zwyciężyła właśnie Malezja, na drugim miejscu znalazła się ekipa z Indonezji. Gospodarze wywalczyli trzecie miejsce. Grupa Invitational tego roku miała naprawdę twardą konkurencję, 46 zespołów walczyło ze sobą i taką samą pogodą jak pozostali uczestnicy.