Poczuj się jak król w „Królestwie Śniegu”, czyli Stubai dla każdego

Autor tekstu: , Data publikacji:

Wszystko zaczęło się od tego, gdy na początku lat 70. ubiegłego wieku młody Heinrich Emil Klier, znany w Tyrolu austriacki pisarz, alpinista i dobrze zapowiadający się przedsiębiorca, udał się na narciarski odpoczynek do prężnie rozwijającego się ośrodka w Ziemi Salzburskiej. Zachwycony możliwościami terenu, przestrzeni i rozwijającą się  infrastrukturą postanowił, że w rodzimym Tyrolu wykorzysta to, co mogą dać narciarzom lodowce. Bardzo szybko, bo w sezonie zimowym 1972/73 na Stubaier Gletscher działały już trzy wyciągi. W ciągu swojego niezwykłego życia (H. E. Klier zmarł 6 października 2022 r.), z pomocą innych, rozwinął sieć wyciągów, kolei górskich i tras narciarskich do stanu obecnego.

Stubaier Gletscher w liczbach

Stubaier Gletscher to ośrodek narciarski, który rozpościera się na 5. lodowcach: Daunkogelferner, Schaufelferner, Gaißkarferner, Fernauferner i Windachferner. Ogólna powierzchnia terenu narciarskiego to 1450 hektarów, po których rozwozi narciarzy 26 nowoczesnych kolei linowych i wyciągów. Na szczególną uwagę zasługuje nowa kolejka 3S Eisgrat (wystartowała w 2016 r.), zaprojektowana przez legendarne, włoskie studio projektowe Pininfarina. To z ich desek kreślarskich pochodzą takie ponadczasowe projekty, jak: Jaguar XJ-S, Ferrari F50, Fiat Coupé czy Maserati Quattroporte. Ta najdłuższa trójlinowa kolej gondolowa w Alpach, wyposażona w 48 ultranowoczesnych gondoli może przewieźć do ośrodka narciarskiego, bezpośrednio i bez oczekiwania, ponad 3000 osób na godzinę. Gondole pokonują ponad 1200 metrów wysokości i poruszając się z prędkością około 25 km/godz. łączny odcinek o długości 4,7 km pokonują w niecałe 11 minut. Każda gondola posiada 24 miejsca siedzące i 8 stojących. Dostęp do sieci Wi-Fi na całej długości przejazdu nie jest w stanie zakłócić (przy dobrej pogodzie) wspaniałych widoków przez ogromne panoramiczne okno, którego wielkość ustala nowe standardy w branży kolejek górskich (www.stubaier-gletscher.com/pl/).

Narty i kultura wysoka…? Tak, to jest możliwe!

Stubai zaprasza do Królestwa Śniegu co roku od października do czerwca. Cały obszar stanowi ofertę 13 stacji narciarskich (8 z nich przystosowanych jest do jazdy nocnej), z których do największych należą: Stubai Glacier, Schlick 2000 i Kühtai. Efektywna długość zjazdów na wszystkich trasach to 110 km, gdzie trasy niebieskie mają 37 km, czerwone 25 km, czarne 7 km, szlaki narciarskie 36 km i Snowpark wraz z Kinderland 5 km. Warto zwrócić uwagę na od niedawna oferowany karnet: „SKI+CITY”, który upoważnia nie tylko do korzystania ze wszystkich wyciągów narciarskich, ale oferuje wstęp do wielu ośrodków kultury, muzeów, domów z wystawami czasowymi – przede wszystkim w stolicy regionu: Innsbrucku. To nowy trend w turystyce, łączenia wypoczynku na nartach z odkrywaniem skarbów kultury lokalnej, który cieszy się coraz większą popularnością (www.stubaier-gletscher.com/pl/shop/karnety/).

Fot. TVB Stubai/AndreSchoenherr

Ciekawe miejsca narciarskie

Rozkoszując się zjazdami narciarskimi lub snowboardowymi po wyjątkowym lodowcowym śniegu nie można odmówić sobie wspinaczki po kilkudziesięciu schodach na TOP OF TYROL (3210 m n.p.m.). Z platformy, bezpiecznie osadzonej w granitowej skale, rozpościera się niesamowity widok na ponad 109 trzytysięczników. Francuski magazyn „GEO” umieścił platformę widokową TOP OF TYROL wśród laureatów rankingu 10 najpiękniejszych platform widokowych świata (www.geo.fr/).

Atrakcyjny będzie również zjazd z najwyższego punktu stacji (gdzie gondola wyjeżdża na 3210 m n.p.m.) do obszaru Eisgrat (2900 m n.p.m.), a następnie do kompleksu Gamsgarten (2620 m n.p.m.). Trasa jest dość szeroka i ma kilka wariantów. Tak więc, pomimo momentami stromego nachylenia, można wybrać łagodniejsze odcinki. Dla ambitnych i tych, którzy mają uruchomione ski-aplikacje, zliczające przejechane kilometry, istnieje możliwość zjazdu nieratrakowanym terenem do dolnej stacji Mutterberg (1721 m n.p.m.). Tym samym ta 10- kilometrowa trasa powiększy dzienny dystans efektywnej jazdy.

Coś dla rodzin z dziećmi

Stubaier Gletscher szczyci się tym, że posiada Big Family Ski-Camp, czyli świetnie wyposażoną szkółkę dla dzieci. Ze względu na czasem silny wiatr na lodowcu, każdy z taśmowych wyciągów („magic carpets”) poprowadzony jest w pleksi tunelu. Dla miłośników jazdy na jednej desce otwarto ostatnio Big Family Boardercross i Big Family Fun Flope. Atrakcją dla rodzin będzie zapewne przejście przez lodowcową grotę umiejscowioną przy górnej stacji Eisgrat na wysokości 3000 m n.p.m. We współpracy z glacjologami z Uniwersytetu w Innsbrucku 30 metrów pod powierzchnią stoku wydrążono lodową jaskinię. Godzinny spacer przez lodową krainę to świetnie poprowadzona ścieżka edukacyjna, podczas której można dowiedzieć się, jak powstawały poszczególne warstwy lodu, dlaczego lód z lodowca ma niebieski odcień i co to jest „mleko lodowcowe”.

Jeśli natomiast znudzi nam się jazda na nartach lub snowboardzie, zawsze możemy wybrać się na sanki… Tak! Stacja Oberperfuss-Rangger Köpfl oferuje zjazdy saneczkowe na odcinku… bagatela: 10 km! To bezpieczny ośrodek dla fanów sportu i rodzin (www.rangger-koepfl.at).

Kuchnia

Na wybór miejsc i potraw tyrolskiej kuchni w Stubaital nie można narzekać, ani na stokach narciarskich ,ani w wioskach alpejskich. Mnóstwo dobrych restauracji i bogate menu zadowoli każdego (www.stubaier-gletscher.com/pl/zima/restauracje).

Noclegi

Region posiada bogatą bazę noclegową. Hotele i pensjonaty znajdują się w każdej miejscowości, oferując dobry standard zakwaterowania. Ja polecam urokliwy, 4-gwiazdkowy Alpenhotel Fernau w Neustift (www.hotel-fernau.at). Prowadzony od wielu pokoleń przez rodzinę Fernau urzeka atmosferą, kulturą i poziomem obsługi.

Planowane wydarzenia

AUSTRIA SNOWPARK DAY (15. 04. 2023) – Uwaga freeskierzy i snowboardziści w wieku 8-16 lat! W tym roku ÖSV ponownie organizuje Austria Snowpark Days i pomoże wam postawić pierwsze kroki w snowpa(/www.stubaier-gletscher.com/pl/stubai-live/wydarzenia/wydarzenie/oesv-snowpark-days/).

OBÓZ SAAC BASIC CAMP (15 – 16. 04. 2023) – Profesjonaliści w dziedzinie bezpieczeństwa lawinowego z SAAC (Snow and Avalanche Awareness Camps) zapraszają na bezpłatny, dwudniowy trening bezpieczeństwa lawinowego (/www.stubaier-gletscher.com/pl/stubai-live/wydarzenia/wydarzenie/oboz-saac-basic-camp).

FREESKI EUROPACUP (18 – 22. 04. 2023) – Freeskierzy z całego świata mogą zaprezentować swoje najlepsze triki na lodowcu Stubai w walce o ostatnie punkty Pucharu Europy w tym sezon (https://www.stubaier-gletscher.com/pl/stubai-live/wydarzenia/wydarzenie/freeski-europacup/).

„SPRING SESSIONS” (1 – 30. 04. 2023) – Narciarze i freestylerzy cieszą się z zakończenia sezonu zimowego na lodowcu Stubai przy wspaniałej wiosennej pogodzie. Do początku maja wiosenne sesje w Snowparku Stubai Zoo oferują sportowcom fantastyczną zabawę na dużą skalę. Linie Pro-, Medium- i Easy oferują idealne warunki dla każdego, od początkujących, do profesjonalistów. Najważniejszą atrakcją funparku jest Pro Kicker Line, uznana przez „Transworld Magazine” za najlepszą linię na świecie. Wszystko, włącznie z linią JIBLINE pełną raili i innych przeszkód, łatwo dostępne dzięki własnemu Zoo-Shuttle (www.stubaier-gletscher.com/pl/stubai-live/wydarzenia/wydarzenie/spring-sessions/).

Ciekawostki

1. Mini fabryka makaronu… Na lodowcu Stubai na wysokości 2900 m n.p.m. znajduje się bodaj najwyżej na świecie położona fabryka, w której produkuje się makaron. W ciągu godziny pracownicy są w stanie wytworzyć nawet 150 kg makaronów, także w kształcie herbu Królestwa Śniegu.

2. SportScheck Bivouac Camp – to okazja do przenocowania w namiocie na wysokości 3210 m n.p.m.

3. SportScheck Glacier Festival – producenci sprzętu narciarskiego i snowboardowego prześcigają się w składaniu ofert swoich produktów. A ma miejsce na lodowcu, gdzie od razu sprzęt może być przetestowany przez potencjalnych kupców.

Jak dojechać?

Lodowiec Stubai położony jest około 45 minut jazdy samochodem od Innsbrucka. Z miejskiego dworca regularnie kursują pociągi i autobusy. W pobliżu Innsbrucka jest lotnisko, z którego odlatują samoloty do kilkunastu miast w Europie. W Stubaital w sezonie kursuje też darmowy skibus. Jeśli planujesz dojazd autem elektrycznym to nie martw się o to, gdzie naładujesz akumulatory. Kiedy Ty szusujesz po stokach, Twoje auto elektryczne może być w tym samym czasie ładowane w dolinie. Naprzeciwko Intersportu Comfort Centre II przy stacji dolnej 3S Eisgratbahn znajdują się dwa punkty, przy których jednocześnie mogą być ładowane 4 samochody. Stacje dysponują następującymi rodzajami wtyczek:4x Typ 2 (22,2 kW) i 4x Schuko (3,7 kW). Opłata za tankowanie możliwa jest za pomocą smartfona i kodu QR.

Wiele potrzebnych informacji znajdziesz na stronie: https://www.stubaier-gletscher.com/pl/.