Do Francji na wiosenne narty, czyli Trzy Doliny przyjemności

Autor tekstu: , Data publikacji:

Jedno z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych miejsc na świecie, mekka narciarzy i amatorów francuskiego stylu życia – Trzy Doliny przeżywają w tym roku prawdziwy renesans. 

Na spragnionych zimowego szaleństwa w Trzech Dolinach czeka aż 600 kilometrów tras, 160 wyciągów i 63 górskie restauracje, oferujące wykwintne potrawy gourmet.

W samym sercu Alp

Nie ma chyba narciarza, który nie chciałby poszusować w Meribel, Courchevel,  Brides-les-Bains, Saint-Martin-de-Belleville, Val Thorens, Orelle i uroczym le Menuires. Trzy Doliny to jeden z największych i najbardziej znanych kompleksów narciarskich na świecie. Swoją popularność zawdzięcza położeniu w samym sercu Alp – od 1100 do 3230 m n.p.m, co daje gwarancję dobrych warunków narciarskich przez całą zimę. Oferuje również 600 kilometrów zróżnicowanych tras narciarskich, 160 wyciągów i kolejek obsługujących gigantyczny obszar 1558 hektarów stoków zjazdowych o różnym stopniu trudności, 118 kilometrów tras dla fanów narciarstwa biegowego, kilkadziesiąt snowparków i 57 szlaków górskich. Przestrzeń, pogoda, swoboda, a także możliwość wyboru – czynią ten region zupełnie wyjątkowym.

Higalik, czyli dom z lodu

Ja wybrałam w tym roku na zimowe szaleństwo kameralne i stylowe Les Menuires. Poleciałam porannym samolotem z Warszawy do Genewy, a następnie skorzystałam z transferu – wygodnego auta, które w niespełna dwie i pół godziny dowiozło mnie do hotelu Higalik, nowego i modnego adresu. Ten czterogwiazdkowy, położony tuż przy stoku hotel został otwarty w grudniu 2022 roku. Jego nazwa wywodzi się z języka grenlandzkiego i oznacza „dom lodu”. Tymczasem jest to miejsce niezwykle ciepłe, przytulne i przyjazne narciarzom, oferujące wysoki standard – począwszy od wystroju pokoi i suit, ze Spa marki Sothy’s, basenem z panoramicznym widokiem na góry i przyjazną obsługą. Minimalistycznie urządzone wnętrza z elementami drewna i kamienia, dopełnia widok palącego się non stop ekologicznego kominka, usytuowanego tuż przy wejściu do hotelu. Mieszcząca się w hotelu restauracja Le Telemark to prawdziwe eleganckie gourmet bistro serwujące dania oparte na sezonowych i lokalnych produktach. Jak na francuską restaurację przystało, można tam również zjeść ostrygi, patrząc na ośnieżone szczyty Alp. Szefem kuchni w Le Telemark jest pochodzący ze Starsburga Mark Dach. W hotelu działa również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i sklep, a także świetnie zaopatrzone delikatesy „Mauricette in the Sky”;
higalik-hotel.com

 

Przyjazne Les Menuires

Ośrodek oferuje 160 kilometrów tras zjazdowych, 31 wyciągów, 5 funparków, 28 kilometrów tras dla fanów biegówek i aż 6 punktów pierwszej pomocy. W ciągu zaledwie ośmiu minut można się dostać z Les Menuires na szczyt La Masse. Na narciarzy czeka tu 87 tras, z czego 41 to trasy niebieskie, 24 – czerwone, 13 zielonych i 9 czarnych. Przyjazne narciarzom Les Menuires to miejsce, w którym dba się o ekologię i spójność architektoniczną budynków. Resort powstał w 1964 roku, jako część słynnego Plan Neige (Śnieżnego Planu) dla całego regionu. Dziś stylowe i zabytkowe już budynki z lat 70. XX wieku uzupełniają te bardziej współczesne – domy w stylu sabaudzkim i luksusowe rezydencje. Oprócz narciarskich eskapad, można tu pojeździć – także wieczorem – skuterem śnieżnym, a nawet wybrać się ratrakiem do położonej na stoku restauracji.

Fani sportów zimowych uważają Les Menuires za ekstremalnie praktyczne, ponieważ cały resort jest w stu procentach dostępny na nartach. Można zaparkować auto na jednym z wielu parkingów i skorzystać z bezpłatnych autobusów, które dowiozą nas pod sam stok.

Bezpretensjonalne Les Menuires można uznać za bramę do całego obszaru Trzech Dolin, z ich ikonicznymi szczytami, takimi jak: Cime de Caron (3.200 m n.p.m), Saulire (2.700 m n.p.m) i Mont du Vallon (2.952 m n.p.m). Mieszkając tu, warto wybrać się do pobliskiego miasteczka Saint-Martin-de-Belleville, żeby pochodzić po jego wąskich uliczkach, odwiedzić zabytkowy kościół i zjeść kolację w jednej z wielu dobrych restauracji. To miejsce z historią, gdzie będziemy mieli okazję zobaczyć, jak żyło się w tej dolinie sto lat temu.

Wiosna dla narciarzy

Resort jest otwarty dla narciarzy do 28 kwietnia, a śniegu zwykle nie brakuje. Jednodniowy Les Menuires ski pass kosztuje 56 euro, podczas gdy za 3Vallees ski pass trzeba zapłacić 68 euro. Już 25 marca odbędzie się tu pierwsza edycja imprezy Madness in la Masse, która zapowiada się jako kolorowy korowód z możliwością zaprezentowania swoich talentów narciarskich, a którą zakończy koncert muzyczny na otwartej przestrzeni. Na drugiego kwietnia 2023 roku zaplanowano Les 3 Vallees Enduro, event odbywający się w Trzech Dolinach od piętnastu już lat. Wiosną można tu również wziąć udział w imprezach typu Team Riders z udziałem doświadczonych instruktorów. Narciarze, którzy przyjadą do Les Menuires w dniach od 9 do 25 kwietnia, będą mieli okazję wzięcia udziału w siódmej już edycji La Yogiski, promującej narciarstwo z elementami jogi. Zajęcia odbywają się w centrum ośrodka, a także na tarasie La Masse, na wysokości 2.804 m n.p.m.;

les3vallees.com; lesmenuires.com