4 godziny w …Kolombo

, Data publikacji:

Nasza korespondentka Hannah Evans postanowiła sprawdzić, jakie atrakcje czekają na turystów w największym mieście Sri Lanki.

Pływający targ Pettah

Kolombo to tętniąca życiem metropolia o niezwykle bogatej historii, ale nie brakuje tu także przykładów nowoczesnej architektury. Zwiedzanie miasta najlepiej rozpocząć od wizyty na pływającym targu Pettah, który mieści się nad brzegiem jeziora Beira, w dzielnicy finansowej. Na unoszących się na wodzie straganach kupimy niemal wszystko: od odzieży przez buty, tkaniny po bibeloty i biżuterię. Jest tanio, ale trzeba się potargować. Nie brakuje tu także stoisk serwujących dania lokalnej kuchni – wszystkie potrawy są świeże i wyglądają bardzo apetycznie. Warto kupić tu  roti, lokalny chleb w kształcie płaskiego placka, który jest idealnym dodatkiem do curry.

Niestety wrażenia z wizyty na Pettah psuje fetor dochodzący z pobliskiego jeziora. Lokalna społeczność zmaga się z tym problemem od lat. Jak dotąd – bezskutecznie.

W E Bastian Mawatha; czynne w godzinach 8:00-24:00.

Park Galle face Green

Stolicę Sri Lanki najłatwiej zwiedzać, korzystając z tutejszych tuk-tuków, które w większości wyposażone są w taksometry. Opłata początkowa wynosi 66 rupii lankijskich (ok. 2 złotych), a stawka za kilometr to 30 rupii (ok. 80 groszy). Na początek warto wybrać się ulicą Lotus Road na zachód miasta, mijając po drodze liczne budynki z okresu panowania Portugalczyków, Holendrów i Brytyjczyków. Kiedy już dotrzemy na nadmorski bulwar (za kurs zapłacimy ok. 150 rupii/4 złotych), warto ruszyć dalej na południe, do parku Galle Face Green.

W XIX wieku w tym malowniczym miejscu odbywały się wyścigi konne i liczne imprezy sportowe. Obecnie ta nadmorska promenada cieszy się popularnością wśród rodzin z dziećmi, turystów, miłośników puszczania latawców i sprzedawców ulicznego jedzenia. Idąc nieco dalej na południe, dotrzemy do dzielnicy pięciogwiazdkowych hoteli. Wśród nich są takie perełki, jak świeżo odrestaurowany 150-letni Galle Face, dostojny Taj Samudra i pełen przepychu hotel Kingsbury.

Świątynia Gangaramaya

Czas na kolejną przejażdżkę tuk-tukiem, tym razem przez ruchliwą dzielnicę handlową Kollupitiya. Tuż za nią, obok parku Gangaramaya mieści się najważniejsza buddyjska świątynia w Kolombo – Gangaramaya Temple. Bogato zdobione komnaty tej imponującej 120-letniej budowli mieszczą ogromną kolekcję posągów, ale niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszy się tutejsze muzeum, w którym znajduje się najmniejszy posąg Buddy na świecie. Aby ułatwić zwiedzającym podziwianie tego unikatowego dzieła, gablota, w której je umieszczono, wykonana jest po części ze szkła powiększającego. Przed wejściem na teren świątyni należy zakryć ramiona i nogi.

Czynne w godzinach 5:30-22:00; wstęp 100 rupii (ok. 2,70 złotych). gangaramaya.com

Independence Memorial

Ruszamy w kierunku południowym przez park Viharamahadevi do Ogrodów Cynamonowych). To jedna z najbardziej luksusowych dzielnic Kolombo, gdzie w okresie kolonialnym znajdowały się plantacje cynamonu. Mieści się tu także budowla o nazwie Independence Memorial Hall, wzniesiona w latach 1949-53, aby uczcić odzyskanie przez kraj niepodległości w 1948 roku. Monument ten jest dla Lankijczyków symbolem końca brytyjskiego panowania na wyspie, a zarazem przykładem bogatego dziedzictwa i politycznej niezależności.

Zwiedzanie Independence Memorial Hall najlepiej zacząć od jego północnego krańca, w którym stoi pomnik Dona Stephana Senanayakego, pierwszego premiera Sri Lanki. Aula, która mieści się tuż za nim, jest mieszanką architektonicznych stylów: od gotyku po epokę wiktoriańską. Znajdziemy tu również rzeźby i ryciny nawiązujące do historii królestw Yapahuwa, Gampola i Kandyan.

Warto przyjrzeć się z bliska 60 bogato zdobionym kolumnom, które wspierają całą budowlę, a następnie zajrzeć do tutejszego muzeum, które posiada bogatą kolekcję artefaktów z okresu walki o niepodległość, a także dzieła dedykowane żołnierzom, którzy polegli w wojnie domowej w latach 1983-2009.

Czynne wt.-sb. w godzinach 9:00-17:00; wstęp 10 rupii (ok. 30 groszy).

Barefoot Cafe

Fot. Barefoot Cafe

Zwiedzanie stolicy Sri Lanki najlepiej zakończyć w lokalu Barefoot Cafe, który mieści się przy Galle Road, kilka minut jazdy tuk-tukiem od Independence Memorial Hall. Kafejka ta, urządzona w zacisznym ogrodzie na dziedzińcu przepastnego budynku, cieszy się popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów, którzy przychodzą tu na lunch i aby posłuchać dobrego jazzu. Barefoot Cafe oferuje bogaty wybór kanapek, zup i dań głównych. Osobiście polecam pikantne curry i pyszny hiszpański placek quiche (tarta z mięsem i warzywami). Po posiłku warto zajrzeć do tutejszego sklepiku Barefoot Gallery, w którym można zakupić ręcznie tkaną odzież i produkty rękodzielnicze.

Czynne pn.-sb. 10:00-19:00; niedz. 11:00-18:00; 704 Galle Road. barefootceylon.com/cafe