Zwiedzanie Monachium zaczynamy od Placu Mariackiego (Marienplatz), na którym dawniej odbywały się targi i pojedynki, a który obecnie jest modnym deptakiem handlowym. To prawdziwa wizytówka miasta, pełna kafejek, żywych posągów i turystów, którym czas nierzadko umila kwintet muzyczny z fortepianem. Organizuje się tu także liczne festyny i świętuje sukcesy drużyn piłkarskich. Szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się neogotycka fasada Nowego Ratusza (Neues Rathaus), przypominającego z wyglądu kościół, choć jedyną świątynią na placu jest znajdująca się na północno–zachodnim rogu Katedra Najświętszej Maryi Panny (Frauenkirche).
Na Marienplatz robi się szczególnie tłoczno o 11 (w lecie również w południe i o 17), gdy zegar ratuszowy z kurantem, składającym się z 43 dzwonów i 32 marionetek ukazuje zgromadzonym historyczne sceny z życia szesnastowiecznego Monachium.
Targ Viktualienmarkt
Na ulicach wokół Placu Mariackiego znajdują się butiki z markowymi ubraniami, ale wystarczy przejść nieco dalej, by dotrzeć do prawdziwej monachijskiej instytucji – Viktualienmarkt – targu z ponad setką straganów, na którym zaopatrują się rdzenni mieszkańcy miasta. Można tu kupić m.in warzywa i owoce, a także wino, sery, kwiaty, ryby i miód. Większość straganów jest czynna w godzinach od 8.30 do 18.
Na Viktualienmarkt znajduje się również duży ogródek piwny (czynny od 9 do 22), gdzie po długich zakupach można usiąść przy stole pod rozłożystym kasztanowcem i napić się wybornego piwa z jednego z sześciu lokalnych browarów.
Ogródek nie jest zadaszony, więc gdy pada deszcz, lepiej udać się ulicą Sparkassenstrasse lub Brauhausstrasse do tętniącego życiem browaru Hofbrauhaus, gdzie przez cały rok panuje atmosfera rodem z Oktoberfest. Czynne codziennie od 9 do 23.30. viktualienmarkt.de hofbraeuhaus.de
Dallmayr
Podążając w kierunku północnym od Placu Mariackiego, dotrzemy po 150 metrach do ulicy Dienerstrasse, gdzie pod numerami 14 i 15 mieszczą się najsłynniejsze delikatesy w mieście należące do firmy Dallmayr. Historia tego miejsca, które wyróżnia się wspaniałą fasadą z arkadami, sięga 1700 roku, a jego sala jadalna z misternymi wzorami na sklepieniu, marmurowymi kolumnami i głowami jeleni na ścianach, przypomina londyńskiego Harrodsa.