Początkowo swój sukces firma Dallmayr zawdzięczała kontraktowi na zaopatrywanie bawarskiej rodziny królewskiej w egzotyczne produkty spożywcze, ale w drugiej połowie XX wieku skupiła się na sprzedaży kawy i obecnie posiada aż 50 tysięcy automatów kawowych w 14 krajach.
Oferta delikatesów to przede wszystkim różnorodne kanapki, ciasta i sery, ale znajduje się tu także wykwintna restauracja z perfekcyjną obsługą, oraz bawarska odmiana wiedeńskiego bistro, z dębową boazerią, marmurowymi stołami i krzesłami firmy Thonet. Czynne od poniedziałku do soboty w godz. 9:.30–19. dallmayr.com
Rezydencja
Bawaria była kiedyś potężnym niezależnym królestwem, a dowodem na bogactwo jej władców może być okazała Rezydencja Królewska (Residenz) znajdująca się o kolejne pięć minut drogi od Dienerstrasse. Jest to największy pałac miejski w Niemczech, posiadający dziesięć dziedzińców i obejmujący style od renesansu po neoklasycystyczny, więc warto zarezerwować sobie czas na jego zwiedzenie. Znajdziemy tu m.in. ogromną kolekcję portretów, pamiątek, biżuterii i mebli, jak również rokokową salę Cuvilliés Theatre, gdzie odbyło się premierowe przedstawienie opery „Idomeneusza, króla Krety”, autorstwa Mozarta.
Jeśli brakuje czasu na dokładnie zwiedzanie, warto przynajmniej zajrzeć do Cuvilliés i obejść całą Rezydencję z zewnątrz, by w pełni docenić jej wielkość i urodę. Czynne w godz. 9–18, bilet kosztuje 7 euro, lub 13 euro wraz z wstępem do Skarbca i Teatru Cuvilliés; wstęp do samego teatru – 3,5 euro.
residenz-muenchen.de
Odeonsplatz
Północny narożnik Rezydencji Królewskiej sąsiaduje z placem Odeon, gdzie odbył się pierwszy wiec Hitlera, po którym późniejszy przywódca III Rzeszy wylądował w więzieniu i napisał Mein Kampf. Aż trudno uwierzyć, że te okropne sceny rozgrywały się w tak pięknym i romantycznym miejscu, które przypomina scenografię, która wydaje się żywcem przeniesiona z włoskiej opery wraz ze wspaniałą Feldherrenhalle naśladującą florencką Loggię dei Lanzi.
Dominującą nad całym placem budowlą jest przesiąknięty włoskim stylem kościół Teatynów, którego fasada utrzymana jest w kolorze żywej, słonecznej żółci, a wewnątrz znajdują się misterne barokowe sztukaterie autorstwa C.B. Morettiego.
Po przeciwnej stronie placu mieszczą się ogrody francuskie Hofgarten – ulubione miejsce mam i niań przychodzących tu na spacery ze swoimi pociechami, a także nowożeńców, którzy przed siedemnastowiecznym pawilonem Diana Pavilion urządzają sobie ślubne sesje fotograficzne.
Seehaus, Englischer Garten
Z Odeonsplatz można podjechać metrem U-Bahn (linia U6) do oddalonej o dwie stacje dzielnicy artystycznej o nazwie Munchner Freiheit. Stamtąd już tylko kilka minut drogi ulicą Feilitzschstrasse do Englischer Garten (Ogrodów Angielskich) – ogromnej połaci zieleni z rozłożystymi drzewami i strumykami, ulubionego miejsca biegaczy, rodzin z dziećmi i amatorów kąpieli słonecznych. Tutaj także, na brzegu małego jeziorka znajduje się Seehaus – pokaźny budynek mieszczący restaurację, której częścią jest jeden z najbardziej urokliwych i modnych ogródków piwnych w mieście. Sama restauracja zachwyca wystrojem w jasnym drewnie i bieli, a także wykwitną kuchnią. Jednak większość osób odwiedzających to miejsce woli usiąść w ogródku piwnym, napić się złocistego napoju z pianką, zjeść dobrego precla i podziwiać okoliczne widoki. Nadmiar kalorii można później spalić, przechadzając się po rozległych Angielskich Ogrodach. Czynne w godz. 10–1 w nocy.
kuffler.de/en/muenchen/seehaus