Plac Hiszpański wyłania się nagle i wydaje się miastem w mieście. Można tu spędzić kilka godzin przechadzając się i słuchając muzyki. Park, który powstał pod koniec XIX wieku, został zaprojektowany przez francuskiego architekta Le Forestiera. Tereny te zostały nazwane imieniem infantki Marii Luisy Fernandy de Orleans, która podarowała je Sewilli. Z okazji wystawy iberoamerykańskiej w latach 1929–30 wzniesiono tu piękne budowle – pawilony wystawowe 20 państw, które brały w niej udział. Konkurs na projekt ekspozycji wygrał pochodzący z Sewilli architekt Anibal Gonzalez. Jego dziełem jest spektakularne półkoliste założenie Plaza de Espana z wznoszącą się sylwetką Palaco Espanol. Nawiązał w nim do różnych stylów charakterystycznych dla hiszpańskiej tradycji. Plac otoczony jest kanałem, przez który przerzucono mosty zaprojektowane w stylu weneckim, ozdobione ceramiką. Przedstawiono na nim wszystkie prowincje Hiszpanii. Ich historia została ujęta symbolicznie na obrazach wykonanych z płytek azulejos. Ogród przecinają długie aleje, noszące imiona słynnych konkwistadorów.
Fabryka Cygar
Plac przed bramą starej sewilskiej Fabryki Cygar znany jest na całym świecie dzięki operze „Carmen” Georges’a Bizeta. Przez bramę główną zwieńczoną posągiem przedstawiającym „Sławę” wchodzi się dziś na dziedziniec, z którego dawniej można było dojść do hal fabrycznych, stajni, magazynów, a także pomieszczeń dla straży i… do wiezienia. W miejscu, gdzie niegdyś tysiące kobiet skręcało cygara z tytoniowych liści, mieści się dziś budynek uniwersytetu. Skąd pochodzi nazwa cygaro? Od hiszpańskiego słowa określającego cykadę – cigarra, która swym wyglądem przypomina nieco brązowe aromatyczne el cigarro.
Złota Wieża
Symbol Sewilli – Torre del Oro – od XIII wieku wznosi się nad rzeką Gwadalkiwir. Spośród 166 wież obronnych, wchodzących w skład fortyfikacji, ta właśnie zajmowała pozycję strategiczną. Pomiędzy Torre del Oro, a nieistniejącą dziś budowlą znajdującą się po drugiej stronie rzeki, można było – w razie najazdu wrogów – rozpiąć łańcuchy. Wieża zawdzięcza swą nazwę złocistej barwie azulejos, którymi była przed laty wyłożona. Dziś biała – pięknie się prezentuje nad brzegiem rzeki, na tle błękitnego nieba, w sąsiedztwie palm daktylowych.
Katedra św. Marii
Sewilska katedra, którą zaczęto wznosić w pierwszych latach XV wieku jest dziś największym kościołem gotyckim na świecie. Kubaturą przewyższają ją jedynie Bazylika św. Piotra w Rzymie i katedra św. Pawła w Londynie. Została zaprojektowana jako bazylika o kształcie hali i wkomponowana w prostokątny obrys, wzorowany na arabskich meczetach. Jej pięć naw liczy sobie 126 metrów długości i rozciąga się na niespotykaną w żadnym innym kościele szerokość 82 metrów.