Pole gwiazd
Chrześcijanie wierzą, że w Santiago de Compostela znajduje się odnaleziony w cudowny sposób grób jednego z 12 apostołów – św. Jakuba Starszego. Jak mówi stary przekaz, ciało apostoła ściętego z polecenia namiestnika rzymskiego Heroda I Agryppy w 44 r. n.e. umieszczono w łodzi bez wioseł, która została przeniesiona na skrzydłach anielskich aż do wybrzeży północnej Hiszpanii, w okolice portu Padron. Stąd odebrała je i pochowała na dawnym cmentarzu królowa Lupa. Około 813 r. n.e. pustelnik ujrzał w nocy deszcz gwiazd spadających na pobliskie wzgórze. Podzielił się swoją wizją z miejscowym biskupem, który odkrył kamienny grobowiec zawierający szczątki męczennika. Wybudowano w tym miejscu kościół, a nazwa Compostela (łac. campus stellae – pole gwiazd), przypomina to niezwykłe zdarzenie.
Siedem dróg do celu
Do Santiago wiedzie co najmniej siedem dróg: tzw. Droga Francuska (Camino Frances); malownicza, bo wiodąca wzdłuż wybrzeża Droga Fisterra-Muxia; krótsza i słynąca ze spektakularnych widoków Droga Portugalska; wiodąca z południa Hiszpanii Camino del Sudeste-Via de la Plata; Droga Północna; Droga Angielska i tzw. Camino Primitivo, uchodząca za najstarszy szlak wiodący do słynnej katedry. Najczęściej uczęszczana jest Camino Frances (ok. 750 km), która wbrew nazwie „Droga Francuska”, w 98 procentach przebiega przez terytorium Hiszpanii. Pielgrzymi wkraczają na nią w Saint-Jean-Pied-de-Port we Francji, po północnej stronie Pirenejów, potem przemierzają górzystą Nawarrę, spaloną słońcem Kastylię i zielone połacie Galicji, by po kilku tygodniach dotrzeć do Santiago. Niektórzy idą jeszcze dalej – nad wybrzeże Oceanu Atlantyckiego, do miejscowości Fisterra, gdzie – jak nakazuje wielowiekowa tradycja – wciąż pali się ubrania i obmywa w wodach zimnego oceanu, symbolicznie pozostawiając za sobą dotychczasowe życie, aby zacząć lepsze, nowe.
Camino dla każdego
Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy, jest jedną z najważniejszych chrześcijańskich tras pielgrzymkowych. Przez wieki camino przemierzali przedstawiciele wszystkich stanów, w tym wiele znanych postaci. Do grobu św. Jakuba pielgrzymował Karol Wielki, św. Franciszek z Asyżu, św. Elżbieta Portugalska, św. Brygida Szwedzka, Izabela Kastylijska, św. Ignacy Loyola i papież Jan XXIII. O znaczeniu pielgrzymek do Santiago niech świadczą słowa Goethego, który napisał, że drogi św. Jakuba ukształtowały Europę.
Ważne adresy
● Xacobeo – instytucja zajmująca się promocją szlaku św. Jakuba, www.xacobeo.com
● Hotel Monumento San Francisco – niegdyś klasztor, położony w samym
centrum Santiago de Compostela,
www.sanfranciscohm.com
● Restauracja O Curro da Parra w Santiago de Compostela– słynąca ze znakomitej galicyjskiej kuchni, www.ocurrodaparra.com
● Restauracja Texturas Galegas w Santiago
de Compostela – kuchnia tradycyjna z nowo-
czesnymi akcentami, www.texturasgalegas.com
● Restauracja O Fragon – położona w nadmorskiej miejscowości Fisterra, wyróżniona w przewodniku Michelina, doskonałe dania z owoców morza, konieczna wcześniejsza rezerwacja pod: ofragon@yahoo.es