Lotnisko Modlin.Tanie okno na świat!

Autor tekstu: , , Data publikacji:

„Lotnisko Modlin praca”. Tak szukają w Google’u

Władze samorządowe województwa mazowieckiego, które są współudziałowcem przedsięwzięcia liczą, że lotnisko Modlin, wraz z towarzyszącą mu infrastrukturą, doprowadzi do zmniejszenia bezrobocia i boomu budowlanego w jego okolicach. Już dziś jedną z najpopularniejszych fraz, związanych z Modlinem, jest i była w polskim Internecie fraza „lotnisko Modlin praca”. Niestety z powodu wadliwego pasa startowego lotnisko było nieczynne od grudnia 2012 do czerwca 2013 roku. Przysporzyło to spółce sporych strat, przez co 10 proc. z liczącej 230 osób załogi, będzie musiało pożegnać się z pracą.

– Zwolnienia obejmą pracowników operacyjnych i administracyjnych – powiedział dla Dziennika Gazety Prawnej Marcin Danił, wiceprezes MPL Warszawa-Modlin.

Chociaż Ryanair powrócił w końcu do Modlina, to tani węgierski przewoźnik Wizz Air, będący dla niego główną konkurencją nadal nie zdecydował się na ten krok. W związku z tym faktem spółka zakończy rok pod kreską. Wysokość strat będzie jednak zależała od odszkodowania, jakie ma uzyskać lotnisko w Modlinie od firmy Erbud – wykonawcy pasa startowego.

Kto lata z Modlina?

Ryanair realizuje obecnie 26 połączeń z i do Modlina. Są to połączenia do Rzymu, Paryża, Londynu Stansted, Mediolanu, Barcelony, Bolonii, Liverpoolu i Oslo. Na tych trasach samoloty latają częściej niż osiem razy w tygodniu. Pozostałe kierunki, jakie oferuje Ryanair to:  Bruksela, Budapeszt, Bari, Bristol, Chania, Cork, Dublin, Dusseldorf, East Midlands, Eindhoven,  Manchester, Palma, Frankfurt, Glasgow, Piza, Sztokholm, Trapani i Marsylia. Z najnowszych informacji wynika, że linia planuje  także uruchomić połączenia krajowe.

– Od kilku dni na lotnisku działa system ILS pierwszej kategorii, czyli system wspomagania lądowania przy ograniczonej widzialności. Jak zapowiadał na początku września prezes portu Piotr Okienczyc, w przyszłym roku na lotnisku ma działać system drugiej kategorii, dzięki któremu samoloty będą mogły lądować przy dużej mgle. Samoloty nie będą musiały być przekierowywane na Lotnisko Chopina, nawet jeśli nad Modlinem będzie mgła – informuje portal tvnwarszawa.tvn24.pl.

 

Plan lotniska w Modlinie Fot.Port Lotniczy Modlin