Genewa. Lotnisko pachnące czekoladą

Autor tekstu: , Data publikacji:

Genewa to jedno z najbardziej kosmopolitycznych i dostatnich miast w Europie. Jest uosobieniem luksusu, zamożności i mekką narciarzy, którzy przylatują na lotnisko Genewa-Cointrin, by szusować po ośnieżonych szczytach Alp.

To niezwykłe miasto przyciąga podróżnych z całego świata. Położone nad malowniczym Jeziorem Genewskim i rzeką Rodan jest siedzibą wielu organizacji międzynarodowych, takich jak: ONZ, Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża. Odbywa się tu jedna z najważniejszych wystaw motoryzacyjnych – Salon International de l’Auto. Większość odwiedzających to ciekawe miejsce na mapie Europy rozpoczyna swoją przygodę na międzynarodowym Lotnisku GVA – przestronnym, nowoczesnym, zorganizowanym ze słynną szwajcarską precyzją.

Pociąg na lotnisku

Lotnisko jest oddalone zaledwie 5 kilometrów od centrum miasta, do którego można się dostać pociągiem (podróż trwa 6 minut), autobusem linii 10 lub taksówką, za którą trzeba zapłacić około 35 franków szwajcarskich. Posiada stację kolejową (końcową stację kolei CFF), z której kursują pociągi do wielu miast Szwajcarii i Europy. (Sprawdź, jak dojechać z lotniska w Genewie do centrum miasta) Do stacji narciarskich położonych w Szwajcarii możliwy jest dojazd jedynie pociągami CFF. Natomiast do wszystkich ważniejszych ośrodków narciarskich we Francji można bezpośrednio z genewskiego lotniska dojechać specjalnym autobusem.

Czekolada i zegarki

Ten drugi co do wielkości port lotniczy Szwajcarii w 2009 roku obsłużył ponad 11 milionów pasażerów. Ciekawym rozwiązaniem i udogodnieniem jest podział lotniska na dwa sektory: francuski i szwajcarski. Na poziomie przylotów znajduje się doskonale zaopatrzona galeria handlowa: kilkanaście sklepów z biżuterią, markowymi ubraniami, zegarkami, sprzętem elektronicznym i słynnymi szwajcarskimi pralinami w polewie czekoladowej, bez których nie opuszcza Genewy chyba żaden podróżny. Ich zniewalający zapach roznosi się po całym terminalu. Lotnisko gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa, jest doskonale oświetlone, posiada spektakularny taras widokowy, sklep spożywczy, bank, kantor, fryzjer, miejsce zabaw dla dzieci, bezprzewodowy dostęp do internetu, i kilka dobrych drogich restauracji. Komunikacja po odprawie paszportowej przebiega długimi tunelami pod płytą lotniska, gdzie dla wygody podróżnych zainstalowano ruchome chodniki. Szybką i sprawną obsługę gwarantuje kilkadziesiąt punktów check-in.

Spacer przed podróżą

Jeśli mamy kilka godzin do odlotu samolotu, warto przespacerować się w kierunku sali wystawowej Palexpo (coroczna wystawa samochodów). Wystarczy wyjść z budynku lotniska i skierować się w lewo, w stronę dworca kolejowego. Do terenów wystawienniczych przylega park z ławeczkami, gdzie można odpocząć i zrelaksować się przed podróżą.

Przydatne informacje

Lotnisko Genewa
PO Box 100, Route de l’Aeroport 21 Ch-1215 Geneva 15, Szwajcaria
Kod IATA: GVA
Kod ICAO: LSGG