Na tarasie widokowym jednej z głównych atrakcji Seattle – wieży zwanej Space Needle (Igła Kosmiczna) – znajdują się ogromne dotykowe ekrany telewizyjne z panoramą miasta i napisem „Poznaj miasto z bliska”. Po wybraniu opcji „Sławne zakątki” obraz z szerokiego planu przechodzi w zbliżenie, przenosząc nas do konkretnych lokalizacji. Możemy na przykład zobaczyć tu łódź na jeziorze Union, w której mieszkał Tom Hanks w znanym filmie „Bezsenność w Seattle”, apartamentowiec nieopodal Kerry Park, znany z sitcomu „Frasier”, kompleks biurowy Fisher Plaza, przed którym kręcone są sceny tak lubianego serialu „Chirurdzy”, a także wieżowiec Escala, w którym mieści się penthouse Christiana Greya wraz ze słynnym Czerwonym Pokojem Bólu.
Seattle dobrze znane
Po tej wirtualnej wycieczce wielu z nas zapewne uświadomi sobie, że tak naprawdę Seattle jest nam dobrze znane, nawet jeśli wcześniej nigdy tu nie byliśmy. I właśnie ta frajda z odkrywania na nowo zakątków, które znaliśmy z filmów lub literatury, sprawia, że warto spędzić tu więcej czasu.
Wieża Space Needle (400 Broad Street; czynne: pon.-czw. 10:00-21:30, pt.-sob. 9:30-22:30, niedz. 9:30-21:30; wstęp 19 dolarów; spaceneedle.com), którą wzniesiono na Wystawę Światową w 1962 r., jest bezsprzecznie idealnym miejscem do rozpoczęcia naszej wędrówki po mieście i poznawania jego zakątków. Przeszklone windy przewożą turystów na znajdujący się aż 160 metrów nad ziemią taras widokowy, z którego rozciąga się malownicza panorama tego miasta, wraz z pobliskim portem, zatokami, jeziorami, wyspami i wzgórzami.
Patrząc na mapę okolicy, można odnieść mylne wrażenie, że Seattle leży tuż nad Oceanem Spokojnym. Jednak do Pacyfiku jest stąd 160 kilometrów i spoglądając z wieży w kierunku zachodnim, zamiast oceanu zobaczymy jedynie zielone grzbiety gór, będących częścią Narodowego Parku Olimpijskiego. Naromiast kierując wzrok na południowy-wschód, przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy ośnieżony szczyt potężnej
i majestatycznej góry Mount Rainier, wznoszącej się na wysokość 4392 m n.p.m. i będącej częścią pasma Gór Kaskadowych.
Muzyka i science fiction
Space Needle to z pewnością jedna z ciekawszych atrakcji miasta, choćby ze względu na to, że można tu dojechać z centrum kolejką wąskotorową, a na szczycie zjeść niezapomniany posiłek w obrotowej restauracji.
Ale są też inne możliwości. Możemy na przykład udać się do Columbia Centre – najwyższego wieżowca w mieście, gdzie na 73. piętrze (275 metrów nad ziemią) znajduje się taras widokowy Sky View Observatory (701 Fifth Avenue; czynne w godz. 10:00-20:00; wstęp 14,25 dolara).
Jednak z wieży Needle dużo łatwiej będzie nam namierzyć inne atrakcje, wchodzące w skład pobliskiego kompleksu Seattle Centre o powierzchni 30 hektarów. Jedną z nich jest Centrum Nauki o Pacyfiku (The Pacific Science Centre, czynne w godz. 10:00-17:00, sob.-niedz. do 18:00; wstęp 19,5 dolara; pacificsciencecenter.org), w którym znajduje się motylarnia, planetarium, dwa kina IMAX oraz setki interaktywnych eksponatów.
Być może najlepszą kwintesencją ducha Seattle jest Muzeum EMP (czynne w godz. 10:00-17:00; wstęp 20 dolarów; empmuseum.org). Mieści się ono w zaprojektowanym przez Franka Gehry’ego budynku o charakterystycznej elewacji z pofalowanego aluminium i jest swego rodzaju hołdem dla wkładu miasta w światową muzykę, science fiction i kulturę masową.
Na wizytę w tym miejscu najlepiej przeznaczyć kilka godzin, ponieważ naprawdę jest tu co oglądać. Wśród wystaw stałych szczególnie godna polecenia jest Galeria Gitar z dziesiątkami zabytkowych i legendarnych instrumentów od 1770 r. do dziś, natomiast wystawy czasowe są poświęcone głównie miejscowym bohaterom, takim jak Jimi Hendrix i Nirvana (znajdziemy tu na przykład pierwszą gitarę, jaką Kurt Cobain zniszczył na scenie).
Oczywiście wizyta w EMP powinna być jedynie inspiracją do poznania muzycznej sceny miasta od środka. W Seattle znajduje się wiele miejsc, w których można posłuchać dobrej muzyki na żywo. Wielbiciele rocka mogą na przykład wybrać się do legendarnego klubu Showbox, znajdującego sie nieopodal Pike Place Market (1426 First Avenue; showboxpresents.com) lub hipsterskiego Neumos w Capitol Hill (925 East Pike Street; neumos.com). Jeśli natomiast jesteśmy zwolennikami bardziej tradycyjnej nuty, możemy udać się do Tractor Tavern (5213 Ballard Ave NW; tractortavern.com), mieszczącej się w dzielnicy Ballard.
Fani jazzu powinni odwiedzić kluby Dimitriou’s Jazz Alley (2033 Sixth Avenue; jazzalley.com) i Tula’s (2214 Second Avenue; tulas.com). W niezależnej gazecie „The Stranger” można znaleźć listę koncertów na cały tydzień (thestranger.com). Po mieście najlepiej poruszać się autobusami, pociągami i promami, kupując uprzednio kartę podróżną ORCA (orcacard.com).
Nie ulega wątpliwości, że muzyka jest siłą napędową Seattle. Słychać ją dosłownie wszędzie – od modnych kafejek i wykwintnych kawiarni po mroczne sklepy z płytami, takie jak Everyday Music w Capitol Hill (1520 Tenth Avenue) czy Bop Street Records w Ballard (2220 NW Market Street), który ma ponoć w sprzedaży ponad pół miliona płyt winylowych.
W śródmieściu warto zajrzeć do tematycznego hotelu Hotel Max (620 Stewart Street; hotelmaxseattle.com), w którym całe piętro poświęcone jest legendarnej wytwórni płytowej Sub Pop.
Miasto gigantów
Nawet lotnisko Seattle-Tacoma International włączyło się w ten trend i promuje muzykę w swoich terminalach za pomocą teledysków, radia internetowego i codziennych koncertów.
Ta inicjatywa idealnie oddaje atmosferę miasta, którą można określić jako mieszankę biznesu i niezależności, wielkich finansów i postępowej polityki. Swoje siedziby mają tu tacy giganci, jak Amazon, Microsoft, Boeing Commercial Airplanes, Starbucks, Nordstrom i Expedia, ale nie brakuje tu także zakładów rzemieślniczych, małych fabryczek żywności, mikrobrowarów i salonów tatuażu. To miasto zarówno Billa Gatesa, jak i katolickiego burmistrza geja Eda Murraya, miejsce, gdzie na jednej ulicy kupimy wykwintne wino oraz marihuanę, która jest tu całkowicie legalna.
Jeśli zrewitalizowana dzielnica Capitol Hill wydaje się nam nieco zbyt popularna (choć warto ją odwiedzić chociażby dla samej księgarni Elliott Bay Book Company – 1521 Tenth Avenue; elliottbaybook.com), możemy zawsze skierować nasze kroki do zabytkowej i urokliwej dzielnicy Georgetown, słynącej z kafejek, galerii, tradycyjnych delikatesów i weekendowej restauracjo-mikrofarmy, mieszczącej się w budynku Corson Building (5609 Corson Avenue South; thecorsonbuilding.com).
Entuzjaści podróży lotniczych muszą koniecznie zwiedzić tutejsze Muzeum Lotnictwa (9404 East Marginal Way South; czynne w godz. 10:00-17:00; wstęp 20 dolarów). Mieści się ono obok ogromnego lotniska towarowego Boeing Field, a jego główne atrakcje to ponad 150 zabytkowych i współczesnych modeli samolotów, galeria kosmiczna i park lotniczy, w którym możemy wejść na pokład prawdziwego concorde’a, prezydenckiego boeinga Air Force One z 1958 r., a także nowoczesnego dreamlinera. Znajdują się tu także cztery nowoczesne symulatory lotu, w których za dodatkową opłatą (15 dolarów) zasiądziemy za sterami jednego z dziewięciu nowoczesnych myśliwców.
Na stronie citypass.com możemy dodatkowo sprawdzić oferty promocyjne, które pozwolą nam sporo zaoszczędzić, zwłaszcza jeśli chcemy zwiedzić większą liczbę atrakcji Seattle.
Przerwa na kawę – dobre adresy
● Starbucks Seattle to rodzinne miasto sieci Starbucks, więc to oczywiste, że kawiarnie tej marki znajdują się tu niemal na każdym rogu. Jednak dwie z nich są szczególnie warte polecenia. Pierwsza to najstarsza kafejka firmy (1912 Pike Place), otwarta w 1971. Druga natomiast to przestronna Starbucks Reserve Roastery and Tasting Room, położona w dzielnicy Capitol. Panujący w niej nastrój przypomina bardziej skrzyżowanie postindustrialnego klubu nocnego i fabryki zaprojektowanej przez Willy’ego Wonkę niż tradycyjną kawiarnię. 1124 Pike Street; roastery.starbucks.com
● Caffe Vita Ta legendarna już kawiarnia, otwarta w 1995 r. w Capitol Hill, słynie z kawy uprawianej na farmach ekologicznych i palonej małymi porcjami. Oldskulowe wnętrza, mili bariści, pyszna kawa. 1005 East Pike Street; caffevita.com
● Zeitgeist Coffee Przestronna kawiarnia, mieszcząca się we wnętrzach byłego magazynu i serwująca dobrą kawę, ciastka, kanapki. To idealny przystanek dla osób zwiedzających galerie i sklepiki w pobliżu placu Pioneer Square. 171 South Jackson Street; zeitgeistcoffee.com
● Bauhaus Books and Coffee Oryginalna kawiarnia Bauhaus to kolejne niezwykle popularne miejsce w dzielnicy Capitol Hill. Możemy tu napić się pysznej mocnej kawy, zjeść rozpływającego się w ustach ding donga (ciastko czekoladowe z kremem) i poczytać dobrą książkę. Druga kawiarnia tej marki mieści się w dzielnicy Ballard. 2001 Northwest Market Street; bauhaus.coffee