Jest coś hipnotyzującego w przyglądaniu się, jak powstają naczynia z ceramiki. Ogromna kula gliny trafia na kręcące się koło garncarskie i stopniowo przybiera na nim znajome kształty. Garncarz przy użyciu dłoni i narzędzi formuje ścianki naczynia oraz jego wewnętrzną część, odpowiednio zwiększając lub zmniejszając prędkość obrotów koła za pomocą pedału. W końcu oczom zachwyconych obserwatorów ukazuje się garnek, miska albo wazon, które teraz należy utwardzić, wypalając w specjalnym piecu.
Początki garncarstwa sięgają czasów starożytnych. Najstarsze naczynia wykonane w ten sposób pochodzą sprzed kilku tysięcy lat, a współczesne narzędzia używane w tym procesie nie różnią się zbytnio od tych, z jakich korzystali nasi starożytni przodkowie. Choć zajęcie to wygląda na mało skomplikowane, to gwarantuję, że pierwsze próby niemal zawsze kończą się sromotną porażką. Jednak najbardziej zdumiewający etap całego procesu ma miejsce wtedy, gdy artysta garncarz ozdabia naczynia misternymi
motywami kwiatowymi i wymyślnymi wzorami, do których inspirację czerpie, spoglądając do specjalnej księgi. Jest to trudne zajęcie, o czym świadczą znajdujące się w warsztacie produkty drugiej kategorii, przy których wyrobie coś poszło nie tak. Miałem okazję przyjrzeć się pracy garncarzy w Prempracha Collection, jednej z czołowych tajlandzkich fabryk ceramiki, którą każdego roku odwiedzają tysiące gości z całego świata. Mieszcząca się na obrzeżach Chiang Mai fabryka zatrudnia ponad sto osób, a jej zastawy stołowe cieszą się ogromną popularnością wśród właścicieli restauracji, prywatnych nabywców z okolicy oraz turystów.
Chiang Mai od lat dzierży miano najważniejszego ośrodka sztuki i rzemiosła w Tajlandii. Zwiedzając miasto, zapewne natrafimy na dziesiątki straganów i sklepików, gdzie można nabyć zarówno wyroby lokalnych rzemieślników, jak i dzieła sztuki zachodnich artystów. Aby jednak zwiedzić najlepsze pracownie i galerie, należy uprzednio umówić się na spotkanie lub skorzystać z pomocy przewodnika. W uzyskaniu dostępu do takich miejsc mogą także pomóc miejscowe hotele, na przykład Four Seasons Resort Chiang Mai, który zorganizował moją wycieczkę. Warto skorzystać z takiej pomocy, ponieważ personel hotelu dysponuje odpowiednimi kontaktami, a zarazem zna upodobania gości.
Wycieczki organizowane przez Four Seasons są w dużej mierze dopasowywane do oczekiwań gości. Chcecie odświeżyć swoje zdolności malarskie? Nie ma problemu. Hotel zorganizuje wam odpowiednie zajęcia u profesjonalnej akwarelistki w jej prywatnej galerii. Jednak ja, znając moje umiejętności malarskie (i w obawie, by takie lekcje nie były traumatycznym przeżyciem zarówno dla mnie, jak i artystki), zdecydowałem się na wycieczkę po pracowniach i galeriach sztuki, choć większość oferowanych tam dzieł nie była na moją kieszeń.
Znajdująca się w odległym o kwadrans jazdy San Khampang galeria MAIIAM mieści się w budynku dawnego magazynu, który otrzymał nową, olśniewającą fasadę. Jej właścicielami są Eric Bunnag Booth i jego ojczym Jean Michel Beurdeley, a znajdujące się tu zbiory to w dużej mierze kolekcja po zmarłej matce Erica Patsri Bunnag. Program wizyty w galerii obejmuje zwiedzanie zbiorów w towarzystwie kuratora oraz lunch w tutejszej restauracji o nazwie Kamphaeng Kaew.
Four Seasons Resort Chiang Mai oferuje także Gallery Hopping Tour, czyli wycieczkę po ośmiu najciekawszych galeriach w mieście.
Przedstawiamy ciekawe rozrywki i fascynujące wycieczki, którymi hotele starają się urozmaicić pobyt swoim gościom.
Balijska wycieczka kulturalna
The Chedi Club, Tanah Gajah, Ubud, Bali, Indonezja
Pięciogwiazdkowy hotel Chedi Club oferuje gościom pakiet Explore in Style, którego częścią jest jednodniowa wycieczka z przewodnikiem po świątyni Goa Gajah (Jaskinia Słonia), gdzie znajdują się buddyjskie malowidła oraz artefakty z XI wieku. Po zwiedzaniu świątyni goście udają się na przejażdżkę do pobliskiej wioski, gdzie mieści się Moon of Pejeng (Księżyc z Pejeng), największy na świecie kocioł wykonany w 300 roku p.n.e. z pojedynczego odlewu z brązu. Wieczorem goście zasiadają do tradycyjnej balijskiej kolacji składającej się z nasi campur (dania z ryżem) oraz ayam sambal tomat (kurczaka w chili i sosie pomidorowym). Posiłek uatrakcyjniają pokazy balijskiego tańca kecak, powstałego w latach 30. ubiegłego wieku, przedstawiającego starożytny hinduski epos zatytułowany „Ramajana”.
ghmhotels.com/en/tanah-gajah
Szlakiem Indiany Jonesa
Huus Gstaad, Szwajcaria
Fani adrenaliny mogą wybrać się na wycieczkę w duchu przygód Indiany Jonesa, podczas której będą zjeżdżać na tyrolce, zjeżdżać na linie z pionowych ścian skalnych albo zdobywać wysokie góry, wchodząc żelazną percią (szlakiem ze stalowymi linami, do których wpina się uprząż) w Alpach Szwajcarskich. Jeśli to dla was wciąż za mało, to w lecie hotel oferuje dodatkowo spływy tratwą, canyoing, wspinaczki górskie i wycieczki rowerowe, a w zimie oczywiście białe szaleństwo i malownicze wędrówki poza utartymi szlakami. Wszystko to wliczone w cenę pobytu.
huusgstaad.com
Bliskie spotkanie z kulturą Maorysów
Huka Lodge, wodospad Huka Falls, jezioro Taupo, Nowa Zelandia
Maoryska legenda głosi, że jezioro Taupo jest bijącym sercem Wyspy Północnej. Któż więc, jeśli nie członek tego słynnego plemienia, byłby najbardziej kompetentną osobą do opowiedzenia gościom Huka Lodge o ciekawej historii ziem leżących w pobliżu wodospadu Huka Falls, który jest jednym
z najwspanialszych cudów natury w Nowej Zelandii. Podczas tej jednodniowej wycieczki goście udają się na przechadzkę po malowniczym Parku Zdrojowym (Spa Park), gdzie znajdują się naturalne gorące źródła geotermalne. Po obiedzie w formie pikniku (potrawy gotowane są na tutejszych gejzerach) uczestnicy wycieczki docierają do wioski Opotaka, kolebki tańca ka mate haka, rozsławionego przez narodową drużynę rugby, która wykonuje go przed każdym meczem. Goście otrzymują również pamiątkowy kawałek pounamu (jadeitu).
hukalodge.co.nz
Degustacja i rozmowy przy tequili
Four Seasons Punta Mita, Nayarit, Meksyk
Degustacja tequili to obowiązkowy punkt programu każdej wizyty w Meksyku. Goście zatrzymujący się w hotelu Four Seasons Punta Mita mogą odwiedzić miejscową gorzelnię, w której powstaje ten wyjątkowy trunek, i zapoznać się z jego historią, która sięga czasów panowania Azteków. Zwiedzający uczą się także rozróżniać gatunki tequili oraz sposobów jej podawania. Hotel oferuje gościom także lekcje hiszpańskiego oraz wykłady na temat rdzennej ludności Huichol – starożytnego plemienia, które od XVI wieku zamieszkuje region gór Sierra Madre.
fourseasons.com/puntamita
Weekend z zagadką kryminalną
Bailbrook House Hotel, Bath, Wielka Brytania
W Bailbrook House goście mogą bez wychodzenia z hotelu poczuć się niczym bohaterowie jednego z kryminałów Agaty Christie. Cała historia rozgrywa się w trzech etapach: zaczyna podczas sobotniego podwieczorka, trwa w trakcie wieczornej kolacji, a jej rozwiązanie następuje następnego dnia w trakcie śniadania. Aby dodać intrydze jeszcze więcej smaku, aktorzy wcielający się w poszczególne role udają typowych gości hotelu.
handpickedhotels.co.uk/bailbrookhouse
W poszukiwaniu zorzy polarnej
Icehotel, Jukkasjärvi, Szwecja
Wyprawa jakich mało w komplecie z wyjątkową kolacją przy ognisku w leśnej głuszy i ekscytującym safari ze świetlnym spektaklem na niebie. Niewielki Icehotel, który mieści się nad rzeką Torne w szwedzkiej części Laponii (najdalej wysuniętej na północ prowincji kraju), jest jedną z najlepszych miejscówek do podziwiania zorzy polarnej. Wycieczka obejmuje także wyprawę skuterem śnieżnym na pustynię śnieżną oraz nocleg w lodowej komnacie. Uczestnicy otrzymują ubranie termiczne i zostają poinstruowani, jak właściwie ułożyć się do snu, aby nie narazić się na wyziębienie organizmu.
icehotels.co.uk
Escape roomS
Listel Hotel, Vancouver, Kanada
Jeden z pakietów pobytowych w tym kanadyjskim hotelu oferuje niebanalną formę zabawy, która
w ostatnich latach zyskuje na popularności w wielu miastach na całym świecie. Mowa o tzw. escape roomach, czyli pokojach zagadek. Uczestnicy tej fascynującej gry przygodowej (od dwóch do sześciu osób) trafiają do pokoju tematycznego, gdzie mają godzinę na to, by spróbować się z niego wydostać. Aby to zrobić, muszą rozwiązać serię zagadek i rebusów ukrytych w pomieszczeniu, a w odkryciu większej liczby wskazówek pomaga im tajemniczy głos. Scenariusze różnią się poziomem trudności, a niektóre zadania wymagają współpracy wszystkich uczestników. Listel Hotel oferuje cztery różne escape roomy: statek piracki, zaginiony grobowiec, zakopany domek i królicza nora.
listelhotel.com
Wycieczka po klasztorze św. Tomasza
Augustine Hotel, Praga, Czechy
Goście tego luksusowego hotelu położonego nad brzegiem Wełtawy, nieopodal Rynku Starego Miasta mogą zwiedzić z przewodnikiem pobliski klasztor, który powstał w 1285 roku z inicjatywy czeskiego króla Wacława II na miejscu znacznie starszej romańskiej świątyni. Budynek został ukończony dopiero w 1379 roku, a w ciągu następnych stuleci kilkukrotnie trawiły go wielkie pożary. Na początku XVIII wieku klasztor został ponownie odbudowany w stylu barokowym i w takiej formie przetrwał po dziś dzień. Oprócz zwiedzania klasztoru pakiet obejmuje wycieczkę do spa, śniadanie i degustację fantazyjnych koktajli.
augustinehotel.com
Adrenalina na torze
The Ritz-Carlton, Wolfsburg, Niemcy
Na osoby, które wykupią ten pakiet, czeka nie lada gratka: możliwość przejażdżki wyścigowym modelem Audi RS6 Performance. Goście, którzy dostają w ręce to cacko, najczęściej wyruszają na słynną niemiecką autostradę, by na odcinkach, na których nie obowiązuje ograniczenie prędkości, sprawdzić jego osiągi. Pakiet obejmuje również zwiedzanie Pawilonu Audi w muzeum Autostadt oraz wizytę w parku rozrywki przy fabryce Volkswagena. A po dniu pełnym adrenaliny i wielogodzinnym upajaniu się rykiem silnika można zawsze odpocząć w przytulnym hotelowym spa.
ritzcarlton.com/en/hotels/germany/wolfsburg
Czerwona Piramida Snefru
Conrad Hotel, Kair, Egipt
Wszyscy znają piramidy w Gizie, ale mało kto słyszał o Czerwonej Piramidzie Snefru, która znajduje się w w egipskim mieście Dahszur. Konstrukcja ta została wzniesiona przez ojca egipskiego króla Khufu, a jej nazwa odnosi się do czerwonego wapienia, którego użyto do jej budowy. Co ciekawe, piramida jest otwarta dla zwiedzających, więc każdy może bez najmniejszych przeszkód wejść do komory grobowej i przespacerować się tutejszymi cichymi korytarzami, nie napotykając po drodze innych turystów.
stayinspired.com/cairo