Muzeum Currywurst
To pogodne muzeum o wyjątkowo ciepłej atmosferze, ukazuje w pomysłowy sposób historię ulubionego dania Berlińczyków. Na środku muzeum znajduje się obszar wypoczynkowy w kształcie plamy czerwonego sosu (z wielką kroplą zwisającą z sufitu), sofa w kształcie kiełbasy oraz replika currywurstowej furgonetki, z której można wygłaszać przemówienia. Dobrym miejscem do rozmów są interaktywne eksponaty, takie jak komora składająca się ze „stanowisk wąchania”, przy których zwiedzający próbują zgadnąć, którą przyprawę będą za chwilę spożywali. Muzeum można wynająć na przyjęcia z szampanem i currywurstowymi przekąskami dla nawet 150 osób. Dostępne są także wycieczki z przewodnikiem.
Schutzenstrasse 70; currywurstmuseum.de/en
Fernsehturm
Wystarczy 40 sekund by dostać się windą na taras widokowy 368-metrowej wieży telewizyjnej, który można wynająć na wszelkiego rodzaju wydarzenia. Łącznie z barem zmieści się tu nawet do 120 osób, ale istnieje też możliwość wynajmu jedynie części pomieszczeń. Po pokonaniu kolejnych 21 schodów, trafimy do niedawno wyremontowanej obrotowej restauracji na 200 osób, którą można wynająć poza sezonem (od listopada do marca). W suficie w kolorze indygo zainstalowano malutkie światła punktowe mające przypominać gwiazdy, a trzon, wokół którego powoli obracają się stoły i krzesła, pokryty jest błyszczącą niebiesko-złoto-zieloną grafiką rodem z NRD, zwaną „Drogą Mleczną”. Stoły można połączyć dla grup od 6 do 8 osób. Restauracja serwuje głównie dania kuchni międzynarodowej w formie bufetu lub tradycyjnej.
Panoramastrasse 1A, Alexanderplatz; tv-turm.de
Axica
Z zewnątrz budynek banku Axica, mieszczący się tuż przy Bramie Brandenburskiej, wygląda dość nijako. I może właśnie dzięki temu to, co znajdziemy w środku, zaskakuje jeszcze bardziej. Atrium, zaprojektowane przez samego Franka Gehry, wypełnione jest ekspresjonistyczną energią i mnóstwem naturalnego światła. Ogromna rzeźba przy wejściu do sali plenarnej (Plenum), przypomina nieco muszlę ostrygi, a wewnątrz samej sali trudno znaleźć proste linie. Projektanci przekonują, iż nieregularny, wręcz biomorficzny kształt sufitu i foteli ma sprzyjać twórczemu myśleniu. Można tu zorganizować konferencję dla 90 osób, istnieje także możliwość przeprowadzania wideokonferencji i wykorzystania wielkich, 108-calowych telewizorów. Pozostałe sale konferencyjne banku znajdują się na piętrze poniżej. Największa z nich nosi nazwę Forum i może pomieścić do 500 osób w układzie teatralnym lub 350 w ustawieniu bankietowym.
Pariser Platz 3; axica.de
Scandic Berlin, Potsdamer Platz
Ten innowacyjny hotel, oferujący 563 pokoje gościnne i usytuowany w centrum miasta, jest zasilany wyłącznie energią odnawialną z norweskich elektrowni wodnych. Pokoje gościnne są przytulne, choć mają niecodzienny wystrój i wszystkie mają dostęp do wi-fi. Ekologiczny etos jest widoczny także w pomieszczeniach konferencyjnych – światła włączają się tu za sprawą czujników ruchu, obowiązuje też zakaz wnoszenia napojów w plastikowych butelkach. Wystrój nawiązuje do czterech pór roku, a starannie zaprojektowane lobby mieszczące do 180 osób, poprzez przezroczyste ściany przesyła światło dzienne do sal konferencyjnych. Największa sala nosi nazwę Aurora Borealis (Zorza Polarna) i mieści do 600 osób w ustawieniu teatralnym, ale można podzielić ją na trzy mniejsze. Pozostałe 16 sal może pomieścić 15–100 osób w układzie teatralnym.
Gabriele-Tergit Promenade 19; scandichotels.com