Na ubiegłorocznych targach Hotel Hospitality and Design Expo w Sydney, część wystawy poświęcono pokojom przyszłości. Wśród zaprezentowanych projektów znalazły się łóżka z masażem, samoczyszczące się łazienkowe płytki ceramiczne oraz drzwi zamykane i otwierane za pomocą smartfona.
Postęp technologiczny bez wątpienia wpłynie na metody projektowania pokojów hotelowych. Patrick Goff, redaktor portalu hoteldesigns.net, który przez 20 lat był projektantem hoteli twierdzi, że zmiany w tej dziedzinie są powiązane ze zmianami społecznymi: – Projektanci wiedzą, że goście chcą traktować pobyt w hotelu jako czas wyjątkowy, trzeba im więc zapewnić lepsze warunki niż mają we własnym domu.
W ciągu ostatnich lat wygląd pokoi hotelowych nie uległ znacznej zmianie. Większość z nich to sześciany wyposażone w łóżko, biurko, telewizor, łazienkę, szafę i mini bar. Larry Traxler, wiceprezes ds. designu Hilton Worldwide, wyjaśnia: – Obecnie goście nierzadko pracują w pokoju i trzeba to uwzględnić planując wystrój. Czasami architekci tak skupiają się na nowoczesnym designie, że zapominają o funkcjonalności.
Chyba każdemu zdarzyło się wślizgnąć do łóżka w hotelowym pokoju, by po chwili odkryć, że wyłącznik przy wezgłowiu gasi jedynie lampkę nocną, a nie główne oświetlenie. Poszukiwanie właściwego wyłącznika, szczególnie po długim dniu pracy, nie sprzyja zasypianiu. Niektóre toalety w tokijskim hotelu są równie zdradliwe – siedzimy sobie spokojnie na ciepłej desce, gdy ni stąd ni z owąd, atakują nas przenikliwie zimne strumienie wody. Czy hotele przyszłości będą odzwierciedlać bardziej potrzeby gości niż szalone wizje projektantów?
Apartament pod wodą
Grupa Jumeirah poprosiła uczestników konferencji TEDx w Dubaju, by opisali, jak powinny wyglądać hotelowe pokoje przyszłości. Następnie pomysły te zostały przeniesione na papier przez artystę Zanjeera Salama. W wielu wizjach pojawiała się koncepcja wirtualnych asystentów oraz robotów. Innym pomysłem były podwodne pokoje, które tak naprawdę już istnieją.
Hotel Conrad Maldives na wyspie Rangali Island ma podwodną restaurację i apartament dla nowożeńców, a kilka podobnych projektów jest w fazie budowy, w tym hotel Water Discus w Dubaju, gdzie wszystkie apartamenty będą znajdowały się pod wodą.
Paul Priestman, założyciel i dyrektor grupy projektowej Priestmangoode przekonuje, że wiele elementów hoteli przyszłości zostało już wynalezionych: – Tak było choćby z płaskimi telewizorami, które pojawiły się wiele lat przed tym, zanim wprowadzono je do hoteli. Sądzę, że teraz możemy spodziewać się ciekawych rozwiązań w dziedzinie zdalnego sterowania urządzeniami.