Przykładem są ostatnio otwarte hotele marek aloft i W. Poza tym nie bez znaczenia będzie łatwy dostęp do internetu, komfortowe podłączenie swoich własnych urządzeń. Coraz powszechniej w hotelach będzie można spotkać stacje dokujące do smartfonów, czy Plug & Play. Zmienia się również koncept łazienki, ma być ona alternatywą do spa – większa przestrzeń, szeroki wybór kosmetyków, ale także zintegrowanie łazienki z pokojem. Już dziś najbardziej designerska marka hotelarska W proponuje swoim gościom pokoje z łazienkami na środku, w których umywalka jest jednocześnie biurkiem i barem. A zatem – multifunkcjonalność! W pokoju hotelowym najważniejsze jest łóżko i tu nic się nie zmieni. Sieci hotelowe będą inwestować, aby zapewnić łóżka gwarantujące gościom komfort na najwyższym poziomie. To, co w przyszłosci będzie się znacząco zmieniać, to usługi i udogodnienia poza pokojem, których zadaniem będzie stwarzanie gościom możliwość integracji i nawiązywania znajomości.
Rozszerzona rzeczywistość
Jakie inne nowe technologie będzie można stosować w pokojach? Czego możemy spodziewać się choćby po systemach rozrywki? Technologia już wpłynęła na design pokoi – ogromne telewizory kineskopowe zastąpiono płaskimi ekranami. Jaki będzie kolejny krok? Być może pojawią się ekrany zajmujące całą ścianę pomieszczenia. Pearson sugeruje coś bardziej rewolucyjnego i przewiduje, iż za 50 lat goście hotelowi będą zakładać specjalne soczewki kontaktowe wyposażone w funkcję rozszerzonej rzeczywistości i sami zapewnią sobie rozrywkę.
Rzeczywistość rozszerzona, czyli wygenerowana komputerowo oznacza, że w przyszłości będziemy mogli poruszać się po wirtualnym świecie, wyglądającym jak ten realny. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie, Holiday Inn Kensington Forum zaprezentował „pierwszy na świecie hotel w rozszerzonej rzeczywistości”. Posługując się smartfonami i tabletami goście mogli zobaczyć olimpijczyków występujących wirtualnie w przestrzeniach publicznych hotelu oraz w pokojach. Być może będziemy mogli podziwiać w suitach wirtualne wersje malowideł Renoira, a zatrzymując się w budżetowym hotelu, będzie można wirtualnie zmienić wystrój pokoju tak, by wyglądał na apartament w Ritzu.
Dzięki rozszerzonej rzeczywistości w nieodległej przyszłości na ścianach i meblach pokoju będzie można wyświetlać zdjęcia naszych ulubionych plaż, słuchając kojącego szumu morza, wydobywającego się z głośników. Będzie również można robić zakupy w wirtualnym sklepie, urządzonym… w naszym pokoju. Plany zdają się nie mieć ograniczeń, choć można przypuszczać, że rzeczywistość rozszerzona nigdy nie zastąpi namacalnego luksusu i Pearson przyznaje, że białe ściany pokoju hotelowego, służące za tło dla wirtualnego świata, nie każdemu się spodobają.
Hotele najwyższej klasy zawsze słynęły z wysokiego poziomu usług. Kto zatem będzie zaspokajał nasze potrzeby w przyszłości? Sprzątaniem pokoi z powodzeniem będą mogły zająć się roboty, ale…
– W erze automatyzacji, obecność drugiego człowieka stanie się jeszcze cenniejszym dobrem. Z pewnością niektórzy z nas będą skorzy dopłacić za luksusu bycia obsługiwanym przez pokojówkę – mówi Pearson.
Przyszłość już tu jest
Laboratorium Architektury Wizjonerskiej (LAVA), mające oddziały w Niemczech, Abu Dhabi, Singapurze i Australii, bada możliwości „łączenia technologii jutra z wzorcami organizacji występujących w przyrodzie”. LAVA projektuje inteligentne systemy i powłoki, reagujące na działanie czynników zewnętrznych, takich jak ciśnienie, temperatura, wilgotność, nasłonecznienie oraz zanieczyszczenia. Wśród projektów znajdziemy centra futurystycznych miast, takich jak Masdar City w Abu Zabi, domy z butelek PET, hotele i lotniska przyszłości.
Prototyp hotelowego pokoju przyszłości autorstwa LAVA ma za zadanie pokazać, jakie są możliwości interakcji między architekturą, technologią i człowiekiem. W owalnym pokoju znajdują się zakrzywione powierzchnie (okrągłe kształty mają sprzyjać odpoczynkowi), oświetlenie zapobiegające jet-lagowi, interaktywny żyrandol (można wybrać odcień światła) i łóżko, które kołysze do snu. W łazience znajduje się lustro, którego podświetlenie włącza się, gdy w nie spoglądamy, a wanna jest podgrzewana. Kliknięcie palcami wystarczy, by zmienić okna w interaktywny ekran systemu rozrywki, a telewizor reaguje na komendy głosowe… Marzenie? Tak, marzenie niedalekiej przyszłości.