Keukenhof to ogród jedyny w swoim rodzaju. Prezentuje największą na świecie kolekcję roślin cebulowych. Jest bodaj najpopularniejszą atrakcją Holandii, odwiedziło go dotąd ponad 50 milionów turystów.
W Keukenhof rozkwita co roku 4,5 miliona tulipanów w ponad 100 odmianach. Nie brak słynnego czarnego tulipana Queen of Night, biało-czerwonego Carnaval de Nice, Estelli o charakterystycznie postrzępionych płatkach, dostojnej żółto-czerwonej Mony Lisy czy tajemniczego, zamkniętego kielicha tulipana o nazwie Aladdin.
Jesienią pracownicy ogrodu wysadzają ręcznie 7 milionów cebulek. Są one dostarczane przez 93 renomowane firmy, które posiadają tzw. królewską gwarancję. W Keukenhof rośnie 2500 drzew w 87 gatunkach, a odwiedzający park mogą spacerować alejkami o łącznej długości 15 kilometrów.
Ogród z historią
Keukenhof to miejsce z bogatą historią. W XV wieku tereny zajmowane przez dzisiejszy ogród kwiatowy należały do holenderskiej księżnej Jakoby z Bawarii, która spędzała tutaj czas na polowaniach. Zbierano tu również zioła dla zamkowej kuchni – stąd dzisiejsza nazwa Keukenhof „ogród kuchenny”.
Ogród w obecnej formie założył w 1949 roku ówczesny burmistrz Lejdy za namową hodowców i eksporterów cebulek, którzy chcieli zaprezentować swój towar. Z biegiem lat w ogrodzie pojawiły się też rośliny wieloletnie.
Układ przestrzenny majątku Keukenhof, który był wówczas w posiadaniu bogatej rodziny kupieckiej Van Pallandt – w stylu angielskiego ogrodu krajobrazowego – powstał jeszcze w 1850 roku według projektu znanych architektów krajobrazu, ojca i syna Zocherow, którzy stworzyli też m.in. amsterdamski Vondelpark. W 1999 roku ogród powiększono o 4 ha, na których powstały m.in. Ogród Konwencjonalny, otoczony murem Ogród Zamkowy z najstarszymi odmianami roślin cebulowych i ogrodem zielnym oraz tajemniczy Labirynt. Keukenhof co roku szykuje jednak niespodzianki – zmienia się układ rabat, powstają zaciszne zakątki, w których można usiąść na trawie i po prostu wypocząć.
Jak dojechać?
Keukenhof położony jest pomiędzy Amsterdamem i Hagą. Po dotarciu do Lisse kierowcy łatwo odnajdą drogę dzięki drogowskazom. Do ogrodu można też dojechać autobusami: nr 54, sprzed stacji kolejowej w Lejdzie, nr 58 z lotniska Schiphol oraz nr 50 i 51, które kursują na trasie Lejda–Haarlem, przejeżdżając przez Lisse.
Najpiękniejszy wiosenny ogród świata w tym roku będzie otwarty do 20 maja, w godzinach od 8.00 do 19.30. Kasy są czynne do godziny 18.00.