Zamek w Lidzbarku Warmińskim to jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej istniejący obecnie w Polsce. Wzniesiony na przełomie XIII i XIV wieku stał się główną siedzibą biskupów warmińskich. Wśród znamienitych mieszkańców znajdziemy osobistości takie jak Stanisław Leszczyński, Zygmunt III Waza, Jan Zygmunt Hehenzollern czy Mikołaj Kopernik i oczywiście biskup–poeta Ignacy Krasicki.
Wnętrze
Hotelarska część obiektu mieści się w dwóch skrzydłach średniowiecznego zamku wykończonych w stylach architektonicznych gotyku i baroku. We wnętrzach hotelu Krasicki klasyczne wzornictwo obydwu stylów przemieszane jest z nowoczesnymi elementami. Kamienne podłogi korytarzy ocieplają tkane na zamówienie dywany. Dobór i połączenia nowoczesnych materiałów wykończeniowych z klasycznym starym stylem od wejścia zapiera dech w piersiach, tworząc niepowtarzalny stylistyczny efekt.
Pokoje
Do skrzydła barokowego prowadzi korytarz, w którym dominuje delikatna szarość. Na pierwszy rzut oka widać, że wszystko jest tu wykończone z najwyższą starannością. Całość jest idealnie skomponowana – szare ściany, szare drzwi do pokoi ze srebrnymi elementami. Niepowtarzalny efekt stwarza połączenie starych ceglanych ścian z nowoczesnymi taflami szkła i marmurowymi płytami. Przytulności chłodnemu średniowiecznemu korytarzowi nadają wygodne pufowate meble oraz miękki dywan. Wnętrza pokoi to stare ceglane ściany z dyskretnie wkomponowanymi akcentami nowoczesności takimi jak tafle szkła. Klasy pokojom nadają dobrej jakości urządzenia sanitarne i meble przywodzące na myśl prawdziwie królewski styl.
Nieco mniej finezyjnie, lecz znacznie bardziej efektownie prezentuje się korytarz w skrzydle gotyckim. W tej części goście wchodzą do pokoi z rudawego korytarza, który niczym nie przypomina szarej elegancji z części barkowej. Tu finezja została wyparta przez efektowność. Podłoga kamiennego korytarza wyłożona jest fotografiami kosmosu. Prawdziwa atrakcja czeka na gości gotyckiego skrzydła dopiero we wnętrzach pokoi. Każdy, kto zarezerwuje pokój w tej części hotelu będzie miał niepowtarzalną możliwość wymiany spojrzeń z Mikołajem Kopernikiem, Marcinem Kromerem lub Łukaszem Watzenrode, których wizerunki umieszczone są na podłogach pokoi gotyckiego skrzydła.
Atrakcje i SPA
Elementem niezbędnym w hotelu nazwanym po największym pisarzu polskiej epoki oświecenia musi być biblioteka. I biblioteka, owszem, jest. Nie jest to jednak zwykły księgozbiór wkomponowany w mury starego zamku, a raczej nowoczesna klubokawiarnia gdzie zasiadając z filiżanką kawy lub herbaty możemy rozkoszować się dziełami Krasickiego, klasykami literatury współczesnej lub też zapoznać się z najnowszymi wydarzeniami z Polski i świata za pośrednictwem ogólnodostępnych dzienników informacyjnych.
Być w hotelu Krasicki i nie odwiedzić obserwatorium astronomicznego na szczycie Wieży Zegarowej? Wyposażone w dwa profesjonalne teleskopy umożliwia obejrzenie za dnia powierzchni słońca oraz układu planetarnego i podniebnego gwiazdozbioru nocą. Również z mieszczącego się tu tarasu widokowego rozpościera się przepiękny widok na Lidzbark Warmiński.