90-te urodziny Finnaira

Autor tekstu: , Data publikacji:

Finnair, piąta najstarsza działająca linia lotnicza na świecie, obchodzi pierwszego listopada 90-tą rocznicę powstania. Fińska, która co roku przewozi ponad osiem milionów pasażerów, dysponuje nowoczesną flotą i specjalizuje się w połączeniach lotniczych między Europą a Azją, a w swoim rozkładzie oferuje loty do 13 miast w Azji oraz do ponad 60 miast europejskich.

Z okazji swojej rocznicy, Finnair przygotował wiele atrakcji. Pierwszego listopada wszyscy pasażerowie lotów długodystansowych otrzymali specjalne, jubileuszowe wydanie komiksu o Kaczorze Donaldzie. Finnair przygotował również serię okolicznościowych plakatów, zaprojektowanych przez fińskiego grafika Erika Bruuna.

Donald Duck Finnair Special Edition

 

Częścią obchodów jubileuszu jest trwający proces modernizacji i podwyższania standardu oferowanych usług. We wszystkich samolotach, zarówno w klasie biznes jak i ekonomicznej, nową zastawę i tkaniny zaprojektowała fińska firma Marimekko. We wrześniu Finnair ogłosił wprowadzenie nowego menu w klasie biznes, które opracowali dwaj znani fińscy szefowie kuchni: Pekka Terävä i Tomi Björck. Finnair prawie dwukrotnie zwiększył ofertę rozrywki pokładowej – o 72 filmy i ponad 150 programów telewizyjnych, dostępnych na żądanie na wszystkich rejsach długodystansowych w klasach biznes i ekonomicznej.

Fińskie linie lotnicze są pierwszymi na świecie, do których floty we wrześniu br., dołączył nowy Airbus A321 z końcówkami skrzydeł typu sharklet. Od stycznia 2014, w większości samolotów obsługujących trasy dalekiego zasięgu, zaplanowana jest wymiana wszystkich siedzeń na nowe, rozkładane do pozycji poziomej fotele. Wiosną 2014, Finnair udostępni nową strefę Lounge Premium na lotnisku w Helsinkach.

W swoim roku jubileuszowym Finnair otrzymał wiele dowodów uznania z całego świata. Jako pierwsza linia lotnicza na świecie został wymieniony w rankingu Leadership Index – międzynarodowej organizacji Carbon Disclosure Project, za działania ograniczające emisję CO2. Finnair jest również jedynym nordyckim przewoźnikiem z 4 gwiazdkami w rankingu Skytrax. W ciągu ostatnich czterech lat był co roku wybierany w rankingu World Airline Awards Najlepszą Linią Lotniczą w Europie Północnej; a ostatnio został uhonorowany tytułem Najlepszej Europejskiej Linii Lotniczej podczas dorocznej gali TTG Travel Awards. Finnair jest członkiem oneworld – sojuszu wiodących światowych linii lotniczych.

Zobacz film o historii linii