Czy Etihad Airways kupią PLL LOT?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Ministerstwo Skarbu Państwa prowadzi rozmowy z przedstawicielami arabskich linii lotniczych Etihad Airways dotyczące sprzedaży 49 proc. pakietu akcji PLL LOT. Arabskie linie chcą przeprowadzić gruntowną restrukturyzację polskiej spółki.

Pomimo zgody polskiego rządu Etihad Airways nie może zakupić pakietu większościowego. Przepisy UE stanowią, bowiem jasno, że inwestor z poza Unii Europejskiej nie może nabyć więcej niż połowy akcji w danej spółce. Wywodząca się ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich linia sukcesywnie stara się uzyskać coraz większe znaczenie w Europie i na Świecie.

Na przełomie roku 2011/12 arabski przewoźnik dokonał zakupu udziałów w czterech spółkach. W 2013r. nabył już mniejszościowy pakiet 49 proc. serbskich linii Air Serbia, a obecnie planuje taki sam zakup w PLL LOT. Prezes Etihad Airways oświadczył, że jego firma dokonuje fuzji jedynie w celach poprawy rozkładów lotów, oraz przychodów. Ponadto dodał, spółka inwestuje w sposób przemyślany, a przedsiębiorstwo, którego pakiet akcji kupuje musi spełniać kryteria arabskiego przewoźnika.

Obecnie Etihad Airways plasuje się drugiej pozycji pod względem wielkości linii lotniczych w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W ubiegłym roku z usług tego przewoźnika skorzystało 10,5mln podróżnych, co stanowiło 23proc. wzrost w stosunku do wyniku z 2011r. Aktualnie Etihad Airways dysponuje 80 maszynami. Spółka złożyła już jednak zamówienie na kolejne 87 samolotów.